Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » 5 aylık bebek kaç saatte bir emzirilir, 5 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli

5 aylık bebek kaç saatte bir emzirilir, 5 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli

5 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli5 aylık bebek ne kadar anne sütü almalı

Bebeklerde bu aylar alması gereken tek gıda anne sütüdür. Gelişimi ve sağlığını korumak adına alması gereken tek besin kaynağıdır. Önceki aylara bakarak bebeğin 5. ayda daha az sıklıkta emdiği ama memeyi boşalttığını hatta diğer memeye geçmek istemesiylede karşılaşabilirsiniz. Artık çene kasları güçlenmiştir ve eskisi gibi 8-10 sefer emmeye ihtiyaç duymuyordur.

5 aylık bebek kaç saatte bir emzirilir5 aylık bebek kaç saatte bir emer

Bebekler için 5. aylarda artık şu kadar saat emzirilir veya şu kadar zaman emzirilmesi gerekir diye bir saat/zaman kavramı belirtilemez. Emzirme sıklığı bebeğin doyması ile alakalı olarak değişecektir. Sütün yetersiz kaldığında doktor ek gıdaya geçilmesi hakkında bilgi verecektir.

Genel olarak bebekler 5 aylık olduklarında ortalama 3 saat bir emmek ister. 3 saat aralıklar günde 5 ile 6 sefer arasında değişen emme sıklığı olabilmektedir. Bebek bu sıklıktan fazla emmek istiyorsa sütünüz yetersiz kalabilir. Az miktar süt alacağından doymayacaktır. Meme değişimlerinden bunu anlayabilir, ağlamalarında, memeyi tutuşundan bebeğin artık sütle doyup doymadığını hissedebilirsiniz. Ek gıdalar zaten bu durumların meydana gelmesiyle devreye girer.

Eğer bebekte aylık yeteri ve düzenli kilo alımı varsa bebek beslenebiliyor ve doyuyor demektir. Kilo kontrolünü aylık yapmanız burada önem kazanır.

Bebeğin hasta olduğu durumlarda süt alımı azalabilir ve emzirme sıklığı artabilir. Soğuk algınlıklarında bebekte halsizlik, güçsüzlük ve tıkanıklıklar oluşur. Burun tıkanıklığı olan bebekler nefes alımlarında güçlük çektiğinden veya halsiz düştüklerinde emerken kısa sürede dinlenmek isteyebilir ve emzirme sıklığı artar.
Sağlıklı bebeklerde ise emzirme sıklığı azalır ama bebek tek seferde daha fazla süt emer. Ne kadar sık emzirirseniz sütünüz o derece fazlalaşır.

Bu aylarda emzirdikçe bebeğinize şu faydaları sağlarsınız;

Kulak enfeksiyonu, astım, alerji, kusma, ishal gibi rahatsızlıklara kaşı bebeğinizi desteklersiniz.

Emziren anneye ise;

Yumurtalık ve meme kanseri, diyabet gibi hastalıklara karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Not: 6. ay sonuna kadar bebeğe ek gıdayı düşünmeyin. Yetersiz sütlerde başlanabilir ama ilk 6 ay anne sütü bebek için önemlidir. Siz emzirdikçe sütünüz salınır ve gelmeye başlar. Annelerin sütleri bebekleri için yeterlidir.

5 aylık bebek için önerilenler

] }
Henüz Yorum Yok