Hamilelik - Gebelik

41 haftalık hamilelik, Hamileliğin 41. haftası (DOĞUM HAFTASI)

Gebelikte 41. Hafta, Hamileliğin son haftası

Artık doğum zamanı geçmiştir. Bebeklerin çoğu bu haftayı annenin kucağında görür. Eğer sizde halen doğum gerçekleşmemişse geriye yapılacak tekşey bu hafta doğumun gününü belirlemektir. Bebek doğumlarının ortalamasına bakıldığında hesaplanan tarihlerin 2 hafta öncesi doğumların gerçekleştiği görülmektedir.

41. hafta anne karnındaki bebeklere gün aşımı bebek, günü geçmiş bebek denir.

Çok az bir miktar yani ortalamaya koyulamayan bir rakamda bebekler bu hafta doğar.

Bundan sonraki süreçte artık sizin yapabileceğiniz bir durum yoktur ve bebeğin doğum şekli belirlenir. Şimdi sıra bebeği kucağınıza almak ve ilk ağlayışını duymaktadır.

  1. Sezeryan ameliyatı olacaksanız bebek plesantadan çıkmadan hormon salgısı olmayacağı için sütünüz 1-2 saat gecikmeli gelecektir. Normal doğumlarda süt hemen gelir.
  2. Sezeryan ameliyatlarında rahim için doktor tarafından temizlenirken, normal doğumlarda kendiliğinden temizlenir.
  3. Normal doğum yapanlara göre sezeryan ameliyatı sonrası daha ağrılıdır ancak ilaçlar yardımı ile bu ağrılar en aza indirilir. Bu ağrılara sebep olanlardan biri iç organlarınızın hava ile olan temasından kaynaklanmaktadır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu