Hamilelik - Gebelik

4 haftalık gebelik, gebeliğin 4. haftası

Hamileliğin 4. haftası, 4 haftalık hamilelik, Gebelikte dördüncü hafta

4 haftalık gebelik ile dünyanıza renk katacak hamileliğin 4. haftasına adım attınız. Tebrikler Hamilesiniz! Uzun ömürlü, sağlıklıklı, analı babalı büyümesini temenni ederiz!

Bu yazımız içerisinde 4. hafta gebelik için yaşanacaklar ve bebeğin durumu ile annenin sağlığı ve beslenmesi ile alakalı sorularınızın yanırını alacaksınız. Bebek bu hafta itibari ile  uterusun duvarlarına tutunarak büyümeye adım atacaktır.

4. haftada döllenen yumurtanız uterusun yan tarafına tutunarak embriyoya dönüşmeye başlar. Bu hücreler gebelikte vücut şeklini alarak iskelet, sinir, kas ve organları meydana getirir.

Hamilenin vücut sistemi ile bebeğin bağını kuran plesanta oluşumu gerçekleşmeye bu dönemde başlar ve yumurta gibi uterusun duvarına tutunakacatır. Gebelikte oluşan amniyotik sıvı, embriyoyu kuşatıcı bir membran kesesi içerisinde yerini almaya başlar.

Tablo 4: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 4. hafta

4. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK
Günler Hafta Günü
28. gün hamilelik 4 haftalık gebelik
29. gün hamilelik 4 hafta 1 günlük gebelik
30. gün hamilelik 4 hafta 2 günlük gebelik
31. gün hamilelik 4 hafta 3 günlük gebelik
32. gün hamilelik 4 hafta 4 günlük gebelik
33. gün hamilelik 4 hafta 5 günlük gebelik
34. gün hamilelik 4 hafta 6 günlük gebelik

4 haftalık gebelik kesesi4 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?

4. hafta gebelikte ultrasonda bebek görülmez 1-2 hafta daha beklemeniz gerekecektir. Bu dönemdeki ultrasonda 4 haftalık bebek kesesi görülür. Sabırlı olmalı, aşağıda belirttiğimiz gibi beslenmenize ve kendinize dikkat ederek bebek görüntülerini görebilmek adına 1-2 hafta sabırlı olun.

Bu hafta bebeğin boyu 1 milimetre (mm) kadardır yani küçücük bir tohum gibidir.

4 haftalık gebelik belirtileri, 4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

4. hafta döllenen yumurtanız uterusunuza yerleşime geçeceğinden 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı, vajinal kanama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Endişe etmeden dördüncü haftanın verdiği bebeğin yerleşim aşamalarıdır ve ağrılar görülebilir. Kusma, koku keskinliği, sabah bulantıları gibi belirtiler kendini gösterebilir.

4. hafta gebelikte kabızlık

4. hafta kabızlık sorunları yaşayabilir ve bu dönemlerde bol su içmeli ve lif değeri yüksek beslenmelisiniz. Ikınmaları arttırmadan düzenli beslenerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Gebeliğin 4. haftasında beslenme nasıl olmalı?

İlk oluşum aşamaları geçildikten sonra bebek büyüme ve gelişim göstermeye başlar. Aldığınız her besin bebek gelişimine etki edeceğindan sigara/alkol gibi madde alışkanlıklarınızı derhal terk etmelisiniz. Günlük folik asit mitkarı almaya aynı zamanda kalsiyum ve demir alarak kan hücreleri oluşturmaya destek olmalısınız. B12 vitamini, C vitamin, D ve E vitaminli yiyeceklere özen gösterin. Güçlü başlangıçlar ve bağışıklık sistemine destek olmuş olursunuz.

 4 haftalık gebelikte anne

4 haftalık anne adayı olan hamilede hormonların salınımı ile alakalı olarak küçük değişimler olur. Bunlara örnek verecek olusak şunları söyleyebiliriz;

  • Kasık ağrıları,
  • Hafif kanama, Vajinal kanama,
  • Sabah bulantılar ve kusma,
  • Koku alma duyusunun keskinleşmesi,
  • Meme uçlarının hassaslaşması,
  • Memelerin koyulaşması (uç bölgeler),

4. hafta gebelikte nelere dikkat edilmeli?

  1. Dördüncü hafta, kabızlık, bulantı, kusma, kasık ağrıları gibi nedenlerden dolayı antibiyotik veya başka ilaçlar kullanılmamalıdır.
  2. Tütün, uyuşturucu maddeler, alkol gibi alışkanlıklar bırakılmalıdır.
  3. Ağır spor hareketlerinden uzak durulmalıdır.
  4. Günlük 2.5 litre su tüketiminine dikkat edin.

4. hafta vajinadan kan gelmesi

4. hafta gelen kanamalar sizi yanıltabilir. Bu haftalarda lekeli veya pütürlü gelen kanlar adet kanı ile karıştırılabilir ancak bu dönemdeki bebeğin verdiği tutunma aşamalarındaki kanamalardır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu