Bebek ve Çocuk

4 aylık bebek baş çevresi, 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek boyu

Erkek ve kız bebeklerde 4 aylık, 4.5 aylık boy, kilo ve baş çevresi ölçüleri

Bebeğin aylık olarak kilo ve boy ölçümleri kontrol edilerek normal gelişim süreci takip edilmelidir. Düşük kilolarda veya kilonun normalin üzerinde olması ile riskler oluşabileceğinden ortalama kilosu, boyu ve baş çevresi hakkında bilgilere bu yazımız üzerinden erişebilirsiniz. Bebekte ortalamalar ırktan ırka göre değişim gösterebilir. Ülkemiz bebek ortalamasına göre bilgiler yayınlanmaktadır. Anormal ölçüler alıyorsanız doktorunuzun kontrol etmesini sağlayınız.

4 aylık erkek ve kız bebeklerde baş çevresi ölçüsü kaç olmalı?

Erkek bebekler 4 aylık olduklarında baş çevresi ölçüsü: En düşük 38.8 santim, en yüksek 44 santim ve ortalaması 41.5 cm dir.

Kız bebekler 4 aylık olduklarında baş çevresi ölçüsü: En düşük 38 santim, en yüksek 42.8 santim ve ortalaması 40.5 cm dir.

4 aylık erkek ve kız bebek kilosu kaç olmalı?

4 aylık erkek bebek kilosu: En düşük kilo 4.6 kg (4600 gram), En yüksek kilosu: 8.2 kg (8250 gram), ortalama kilosu ise 6.4kg (6400 gram) dır.

4 aylık kız bebek kilosu: En düşük kilo 4.5 kg (4500 gram), En yüksek kilosu: 8 kg (8000 gram), ortalama kilosu ise 6.3kg (6300 gram) dır.

4 aylık erkek ve kız bebek boyu kaç olmalı?

4 aylık erkek bebek boyu kaçtır: En düşük boy 38.8 santim, en yüksek boyu: 44cm, ortalama boy uzunluğu 41.5 santimdir.

4 aylık ekız bebek boyu kaçtır: En düşük boy 38 santim, en yüksek boyu: 42.8cm, ortalama boy uzunluğu 40.5 santimdir.

Not: Bebeğinizin kilosunun ortalaması düşük çıkıyorsa bebeğinize takviye besin yapmaya kalkışmayın. Ek gıdalar 6 aydan önce verilmemelidir. Bu aylarda bebeklerde çene kasları güçlendiğinden emmesi daha fazla olabilir. Tam olarak emzirdiğinizden emin olun. Memeyi emmeye başladığında ilksüt doyurucu olmayabilir, sonsüt doyurucu olduğundan meme boşalana kadar emzirmeye özen gösterin. Bebek ne kadar emmek istiyorsa hatta diğer memenize geçmek istiyorsa müsade edin. Boşalan memeniz 2 saat içerisinde yarısından fazlası tekrar süt üreteceğinden süt yetersizliği endişesine kapılmayın. Annesinin sütü yetmeyen bebek sayısı yok denecek kadar azdır.

4 aylık bebek için öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu