Bebek ve Çocuk

4 aylık bebek kaç saatte acıkır, 4 aylık bebek ne sıklıkla beslenmeli

4 aylık bebeğin emme süresi, 4.5 aylık bebek ne kadar emer, kaç dakika kaç sefer emzirilir?

Bebekler 4 ay ile 4.5 (dört buçuk) aylık olduklarında annelerin en merak ettiği sorular; 4 aylık bebek kaç saat uyumalı?, 4 aylık bebek kaç saatte acıkır?, 4 aylık bebek ne sıklıkla beslenmeli?, 4 aylık bebek kaç dakika emer gibi sorulardır. Bu yazımızda bebeğinizin 4. ayındaki beslenme sıklığı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

4 aylık bebek kaç dakika emerse doyar, kaç ml süt emer?

Bebeğin günlük süt alım miktarı )ml) cinsinden kesin olarak belirlenemez. Normalde yenidoğan bebekler 12 sefer kadar emer ama bebek 4 aylık olduğunda emme sıklığı düşer. Bebeğin artık çene kasları güçlenmeye başladığından daha fazla süt emme kapasitesine sahiptir. Önceki aylarda ise sık emer ama az miktar ermer. 4 aylık veya 4.5 dört buçuk aylık olan bebekler ortalama 4-6 sefer annelerini emdiklerinde doyabilir. Zaman ilerledikçe artık emme süreleri araları da uzayacaktır.

4 aylık bebek günde kaç sefer emer?

4 ile 4 buçuk aylık bebekler genelde nadir durumlarda değişiyor olsa bile bebeğine göre ortalama annesini 5 ile 6 sefer olarak emer. Genelde emzirme aralığı ise 2.5 saat ile 4 saat arasında değişir. Bebek doymadığı zamanlarda veya rahatsız olduğu dönemlerde emme sıklığı değişebilir. Hastalandıklarında az emerler ve çabuk acıkırlar. Bu durumda emme aralıkları hem sıklaşır hem de fazlalaşır. Acıktığında ağlayarak kendini belli edecektir. Emerken uyuması halsizleşmesi bebeğin hasta olduğunu gösterebilir. Eğer aylık düzenli kilo alımı yapıyorsa endişelenecek durum yok demektir.

Eğer bebek mama gibi katı gıdalar alıyorsa emme sürelerinde sapmalar ve memedeki boşalma durumlarında değişmeler olabilir.

Eğer bebeğe sütünüzün yetmediğini düşünerek ek gıdaya bu aylarda başlarsanız kendi sütünüzün azalmasına neden olursunuz. Emzirdikçe veya sütünüzü sağdıkça süt yapımı çoğalır. Emzirmenin ardından biten sütünüz yaklaşık 2 saat içerisinde yarısından fazlası geri dolar. Memeler doldu ve bebek emmiyorsa, sütünüzü elle sağabilir, 3 saat oda sıcaklığı, 3 gün buzdolabinda veya 3 ay derin dondurucuda saklayabilir bebeğe kaşıkla yedirebilirsiniz.

4 aylık bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır?

Bu durumlar bebeği aylık düzenli tartma ile anlaşılır. Bebek her ay düzenli kilo alıyorsa iyi besleniyor demektir. Doyan bebek kısa süre sonra uyur. Ortalama aylık yarım ile 1 kilo arasında kilo artışı yaşar. Bebek bezi eğer günde 6-8 sefer ıslanıyorsa bebek iyi besleniyor demektir. Memeyi bıraktıktan sonra tekrar ağzına verdiğinizde itiyorsa soydu demektir. Kısaca bebeğinizin sağlıklı, parlak ve sert cildi varsa bebek doyuyor demektir. Bu yöntemlerle bebeğinizin doyduğunu anlayabilirsiniz.

4 aylık bebek için öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu