Hamilelik - Gebelik

39 haftalık hamilelik, Hamileliğin 39. haftası (9 AY)

39 haftalık gebelik, hamileliğin 39. haftası (hafta hafta 9 aylık gelişim)

Gebelik haftaları 39 olduğunda artık nöbet tutan asker gibi olursunuz. Techizatınız yani doğum çantanız kapının ağzında hazır bekler, uykunuz artık tek gözünüz açık gibidir yani o kadar hazırsınız. Bebeğiniz için endişenlenmenize gerek yoktur artık dışarıda nefes alır. Size düşen sancılarınızı iyi teşhis ederek zamanında hastanede olmanızdır. Suyunuzun gelmesi durumunda ise artık ok yaydan çıkmış ve doğum masası zamanı geldiğinden hemen doktor, ebe gibi iletişim kurmanız gereken kişilere ulaşarak hastaneye gitmelisiniz. Ulaşamadığınız durumlarda veya tek olduğunuz durumlarda acilen 112 sağlık ekiplerine ulaşınız.

Tablo 39: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 39. hafta (9 ay)

39 hafta kaç ay, 39 hafta kaç günlük bebek?

39. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK -9 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
273 günlük hamilelik 39 haftalık bebek
274 gün hamilelik 39 hafta 1 günlük gebelik
275 günlük hamilelik 39 hafta 2 günlük gebelik
276 günlük hamilelik 39 hafta 3 günlük gebelik
277 günlük hamilelik 39 hafta 4 günlük gebelik
278 günlük hamilelik 39 hafta 5 günlük gebelik
279 günlük hamilelik 39 hafta 6 günlük gebelik

39 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğinizde son zamana kadar akciğer gelişimi devam eder. Bu gelişim doğumdan sonra da devam edecektir. Bebekte endokrin mekanizması doğumda en ileri seviyesinde stres hormon salımı gerçekleştirecektir. Vücut sistemlerinin kendi başına yönetilebilmesi açısından önemlidir. Bu değişim yüksek enerji ve zorluk gibi dursa da bebek bu duruma hazırdır.

Bundan sonraki haftalarda bebeğiniz kilo alımı dışında fiziki yapısında pek değişiklik olmayacaktır. Tüylenmeler azalır, hareketlilik azalır. Bu alanın çokça daralmasından kaynaklanmaktadır.

39 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

39 haftalık hamilelik, Hamileliğin 39. haftası (9 AY)
39 haftalık bebek ultrason resimleri

Bu haftalar artık ultrason görüntülerinde pek değişimlerin olmayacağı haftalardır.

Ultrason incelemelerinde bu hafta ve gelecek haftalar size hep aynı görüntüleri tekrar eder durur.

Bebeğinizin kilo alımından başka görüntüsünde pek değişim yaşanmaz.

Zaten az bir süre sonra bebeğinizi umut ediyoruz ki sağlıklı şekilde kucağınıza alacaksınız.

  • 39 haftalık bebek kilosu: 3500g (haftanın son gününe kadar 3600-3800 gram seviyelerinde)
  • 39 haftalık bebek boyu: 47-48cm (haftanın son gününe kadar 48-49cm olabilir)

39. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Yapılan testler ve ölçümler bebek sağlığında herhangi bir sorun olmadığını verecektir. Ultrasonda yapılan ölçümlerde “uyluk kemiği ölçümü” sorunlar yaşanmıyorsa herşey normal demektir. Zaten gelişimi haftalık olarak sürdürmektesiniz. Bu konularda doktorunuza güvenmelisiniz. Size beslenme, egzersiz, ilaç gibi tüm uygulamalar hakkında net bilgiyi yaptığı kontrollere dayanarak doktorunuz verir.

Hamilelik boyunca sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken protein kaynakları arasında kırmızı et, tavuk, balık, fındık, yumurta gibi zengin içerikli olanlardır. Bebekte gelişimin sağlıklı olması ve kilo alabilmesi için şarttır. Önerilen günlük et miktarı 150 gram kadardır.

39 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 39. hafta bebeğin anneye etkileri

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarına dönüşebilir. Bir pozisyon şekli değiştirip ağrıları geçiştirebiliyor olabilirsiniz ama hemen ardından gerçek sancılar yaşamaya başlayabilirsiniz ve bu sancılar durum değiştirmekle geçmez. Düzenli olarak beş dakika aralıklarda 1 saat süresi boyunca sancılar devam ediyorsa bebek geliyor olabilir. Doktorunuzu hemen arayın.

Not: Benim daha 2 haftam var demeyin! Bu haftalar beklemekte olduğunuz doğumun zamanından 2 hafta öncesinde olabilir. Hamilelerin %75’lik kısmı bebeği bekledikleri günün 2 hafta öncesinde doğum gerçekleştirir. Çantanız hazır olsun, bir yetişkinle birlikte kalmaya özen gösterin.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu