Hamilelik - Gebelik

37 haftalık hamilelik, Hamileliğin 37. haftası (8.5 AY)

37 haftalık gebelik, hamileliğin 37. haftası (hafta hafta 8.5 aylık gelişim)

Hamilelik haftası 37’de bebeğinizin beyin ve kafatası gelişimini sürdürüyor ve doğum ağırlığına yavaş yavaş olaşıyor. Vücudunu saran yağ tabası yağ biriktirmeye ve vücut sıcaklık ve ısı derecesini korumak üzere birikiyor. Bebeğin boyu uzadı ve yavaş yavaş doğum kilolarında yerini alıyor. Bu haftalarda doğsa bile “yoğun bakım” gereksinimi olan küvöz gerekmeyebilir. Akciğerler nefes alıp verecek kadar gelişti ve bu gelişimini sürdürüyor.

Tablo 37: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 37. hafta (8.5 ay)

37 hafta kaç ay, 37 hafta kaç günlük bebek?

37. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 8.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
259 günlük hamilelik 37 haftalık bebek
260 gün hamilelik 37 hafta 1 günlük gebelik
261 günlük hamilelik 37 hafta 2 günlük gebelik
262 günlük hamilelik 37 hafta 3 günlük gebelik
263 günlük hamilelik 37 hafta 4 günlük gebelik
264 günlük hamilelik 37 hafta 5 günlük gebelik
265 günlük hamilelik 37 hafta 6 günlük gebelik

37 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğiniz yavaş yavaş doğum ağırlığı seviylerine ulaşıyor. Bu dönemde yağ alımları yani vücudunun yağ tabakasına birikim sağlanıyor ki doğduktan sonra vücut sıcaklığını koruyabilsin.

Bu haftalar rahim boylarının kontrolü ve doğum sancıları üzerine yoğunlaşır. Leğen kemik muayenleri yapılır.

Çoğu kadında doğum sancılarında rahimde genişleme görülür. Tabi bu sizin doğum sancısı göreceğinize kesinlik kazandırmıyor ve doğuma girene kadar doğum sancısı nedir bilmeyen kadın sayısı da oldukça fazladır. Hiç sancı çekmeden doğuma bile girebilirsiniz.

Bebeğiniz gelişimini büyük ölçüde tamamlamıştır ve bu hafta doğması yine “erken doğum hangi haftalardadır” diye soracaksanız bu hafta ve öncesi erken doğumlardır. Sonraki 3 haftalık süreç bebeğin tam olarak gelişimi tamamlama haftalarıdır. “ERKEN DOĞUM HAFTALARI” cümlesi sizi korkutmasın. Bebek dış ortama hazır ve küvöz gereksinimi yani yoğum bakıma ihtiyaç kalmayabilir. Kilosu ve akciğerler açısından 3 haftalık gelişim süresi gereklidir.

Bilgi: Bebeğiniz sıkıca tutabiliyor, ışığı gördüğünde ona dönüyor, sesleri duyabiliyor.

37 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

37 haftalık hamilelik, Hamileliğin 37. haftası (8.5 AY)
37 haftalık bebek ultrason görüntüsü

Bebek bu haftalarda sıkça, hıçkırır, gerinir, ve esner. Ultrasonda bu hallerine sıkça rastlamanız mümkündür.

Akciğerler dışarıdaki solunumu kolaylaştırmak adına daha fazla hareketlidir.

Parmak emmeleri, el kol hareketleri hatta ayaklarını eliyle tuttuğunu bile görebilirsiniz.

Ultrason görüntülerinde bebeğin alanının ne derece daraldığını rahatlıkla görürsünüz ve bu hareketleri nasıl yaptığına şaşırabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz bebeğin her surat ifadesini doğduktan sonra hatırlayacak ve aynı ifade şekli olduğunu göreceksiniz.

  • 37 haftalık bebek kilosu: 3100g (haftanın son gününe kadar 3200-3500 gram seviyelerinde)
  • 37 haftalık bebek boyu: 45-46cm (haftanın son gününe kadar 46-47cm olabilir)

37. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Anne ve bebek sağlığı açısında besin zincirine avokado ekleyebilirsiniz.

Anemi

Demir eksiliği bulunan kadınların anemi olasılığı yüksektir ve eksiklik anemi sonucu çıkarır. Günlük 1-2 dilim avakado yemek anemi riskini gidermek için faydalıdır.

Sindirim

Avokado içeriğinde lifler ile zengindir. Çokça karşılaşılan gebelikte kabızlık sorunu için bu lifler oldukça faydalıdır. Sindirim için ihtiyaç duyulan lifler bağırsak çalışmalarını hızlandırdığından hamilelikte avakado yenilmelidir.

Doymamış yağlar

Gebe kadınların aynı zamanda kilo almaları da gerekmektedir ve alım sağlıklı gerçekleşmelidir. Ivır zıvır gıdalar alarak vücudu yağla doldurmaktan bahsetmiyoruz. Sağlıklı kilo alımında bahsediyoruz. Tekli doymamış yağlardan oluşan avakado sağlıklı bir kalori almanızı sağlar ve;

Avakado kalori miktarı = 10 gramda 160 kaloridir.

37 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 37. hafta bebeğin anneye etkileri

Bebeğin bu haftalarda aşağıda olması gebenin akciğer ve diyafram baskılarını azaltması ile nefes kolaylığı getirir. Bebek bu günlerde biraz daha aşağıda yerini alıyor. Genelde bebek eşinin aşağı inmesi önümüzdeki haftalarda görülür. Doğum yaklaştıkça sıkça duyacaklarınızdan biri “karnın düşmüş” cümlesi olacaktır.

Bebeğin aşağı inmesi nefeste rahatlama yapar ancak leğen kemiklerine baskıyı artırır. Aşağıya inen bebek hamilenin dengesiz yürümesine sebep olur. Ağırlık noktalarındaki değişimler sendeleyerek yürüme meydana getirebilir. Sakarlığınızın sebebi bu olabilir.

Bilgi: Her yüz bebekten sadece 5 tanesi tam doğum tarihinde dünyaya gelir. Yani genelde gerçek doğum gününden önce bebeği doğurmanız gerçekleşebilir. Yani doğum çantanız kapının ağzında hazır beklesin.

Hatırlatma: Eğer normal doğum yapacaksanız bu haftalar “Annenin çatı kemikleri” kontrol edilir. Alttan el ile yapılan bu kontrol darlığı açısından önemlidir. Eğer darsa çatı kontrolünde çıkacaktır ve sezaryen olarak doğum değişebilir. Nişan kanaması (nişan suyu), sulu akıntılar ve sancılar erken doğumu işaret edebileceğinden muhakkak doktorunuzla irtibata geçiniz.

Çatı mauyenesi nasıl yapılır?

Alttan parmaklar ile doğum kanalı kontrol edilerek yapılmaktadır.

Doğum çantasında ne olmalı?

Tatile gitmiyoruz 2 günlük mola verip geleceğiz. O yüzden çantaları tıka basa doldurmayın. Gecelik, pijama, terlik, 1 elbise, çorap, emzirme sütyeni, tuvalet kağıdı, bebek için elbise, bebek bezi, ıslak mendil gibi temizlik ve malzemeler koyun. Doğumdan sonra terliğinizi kaymayan türden seçin. Denge kaybı yaşayabilirsiniz.

Soru 1: Sezeryanla yapılan doğumda süt gelmez mi?

Yanıt: Alakası yoktur, sezaryen sonunda anne sütü gelir. Gecikmeli olarak bu durum yaşanır ve sebebi şudur; kasılmalar oksitosin hormonu salınımı sağlar ve sütün kanallar iletimi sağlanır. Sezaryende bu durum bebek plesantadan çıktıktan sonra gerçekleşeceğinden 1-2 saatlik gecikme olur.

Soru 2: Sezayen doğumda rahim içi temizlenmez, normal doğumda rahim temizlenir mi?

Yanıt: Sezaryende rahim temizliği doktor tarafından yapılır, normal doğumda kendiliğinden gerçekleşir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu