Hamilelik - Gebelik

36 haftalık hamilelik, Hamileliğin 36. haftası (8.5 AY)

36 haftalık gebelik, hamileliğin 36. haftası (hafta hafta 8.5 aylık gelişim)

Gebelik haftaları 36 olduğunda yani 36. hamilelik haftanıza ulaştıysanız bu hafta bebek açısından önemlidir. Önceki haftalarda doğum gerçekleşmiş olsaydı bebeğinizin küvez (küvöz) ihtiyacı doğacaktı. Dışarıdaki ortama hazır olmayan vücudu için cam ile kaplı bu alan bebek için gekliydi ancak bu hafta ve sonrasında bebek dış dünyaya hazırdır yani kendi başına nefes alabileceğinden küvöz gereksinimi muhtemelen gerekli olmayacaktır. Bu haftalar artık anne için doğum eğitimi alma haftalarıdır.

Tablo 36: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 36. hafta (8.5 ay)

36 hafta kaç ay, 36 hafta kaç günlük bebek?

36. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 8.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
252 günlük hamilelik 36 haftalık bebek
253 gün hamilelik 36 hafta 1 günlük gebelik
254 günlük hamilelik 36 hafta 2 günlük gebelik
255 günlük hamilelik 36 hafta 3 günlük gebelik
256 günlük hamilelik 36 hafta 4 günlük gebelik
257 günlük hamilelik 36 hafta 5 günlük gebelik
258 günlük hamilelik 36 hafta 6 günlük gebelik

36 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğiniz artık gelişimini büyük oranda tamamladı ve size düşen artık bebek doğumundan sonra ona giydireceğiniz pembe/mavi kıyafet seçimi kalmıştır. Doğumda gerekli olan battaniye, havlu, temizleme bezleri, alt bezleri özellikle bebek bezi hazırlıklarına başlayarak bir doğum çantası hazırlasanız iyi edersiniz. Sağlıklı şekilde gelişimi sürdüren bebeğiniz bugün yarın doğdu doğacak konumda ve ağlamaya hazırdır.

Bebek doğduktan sonra sizden doğum öncesi hangi şarkıları veya ninnileri duyuyorsa yine aynılarını duymak huzur verecektir. Yani bebeğiniz doğmadan önce onunla hangi şarkıları, müzikleri dinliyor veya söylüyorsanız onları duymak bebeğe huzur verir.

Bebeğin kafatası kemikleri henüz birleşmedi ve bu durum doğum kanalından geçişi kolaylaştırır. Doğumdan sonraki ilk yıllar birleşim gerçekleşecektir.

Bu haftalarda doktorunuz haftalık olarak sizi kontrol etmek isteyebilir ve idrarda protein, yüksek tansiyon gibi ölçümlere bakacaktır.

Alan iyice daraldığından bebek hareketlerinde yavaşlama görülmesi normaldir.

Yağlanmalar sonucu bilek, boyun gibi alanlarda kat kat deriler görülür. Damakları sertleşerek olması gerektiği gibi oldu ve “yoğun bakım” gibi alanlara girmeden hayatını devam ettirebilir konumdadır.

Bilgi: Böbreklerin normalin üzerinde çalışıyor olmasından dolayı idrarda proteinin çıkmasına neden olmaktadır. Bunun nedenleri arasında hamile kalan bayanın normal olarak hormonlarında değişimler olur ve artışın etkisi ile böbrekler fazla çalışmaya başlar. Sonuç olarak anne adayının idrara çıkma ihtiyacı artar ve böbrekler yorularak protein oluşmasını sağlamakra rol sahibi olur.

36 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

36 haftalık hamilelik, Hamileliğin 36. haftası (8.5 AY)
36 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü

Ultrasonda artık mimikleri, uyuma şekli, gülüşü, parmak emmesi, kendine sarılması gibi alanları takip edebilirsiniz.

Yüz haftaları ultrason resimlerinde göreceğiniz gibi artık oturmuştur ve bebek bu yüz şekli ile doğacaktır. Elleri ve ayakları tam olması gerektiği gibi tombullaşmıştır.

Şanslıysanız ultrason anındaki sesler ve hareketlikte uyanan bebeğinizin gülüşüne şahit olabilirsiniz.

Bu ultrason resminde bebeğin uyur haldeki görüntüsünü görüyorsunuz. Eğer ultrason görüntülerinde sizde bebeğin uyuduğu ana denk gelirseniz göreceğiniz görüntünün aynısını doğduktan sonraki uyuma anlarında göreceksiniz.

Alışkanlıklarını bu zamanlarda kazanmaya başlıyor.

Belki sizin bebek kollarını başınına koyarak değildide yüzüne koyarak uyumayı tercih eder. Her bebeğin kendine has bir pozisyon şekli oluşur.

  • 36 haftalık bebek kilosu: 2900g (haftanın son gününe kadar 3100-3300 gram seviyelerinde)
  • 36 haftalık bebek boyu: 43cm (haftanın son gününe kadar 44-46cm olabilir)

36. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu dönemlerde kabızlık sorunu yaşayarak ıkınmalar sizi endişendirebilir. Ikınmaların çoğu zararsızdır ama doğum yaklaştıkça sorun yapabilir. Beslenmenize lif oranı yükse, sulu meyve suları ekleyin. Kayısı hoşafı veya kayısı suyu bağırsak çalışmalarınıza hız kazandırabilir. İlaç doktorunuzdan onay almadan kesinlikle kullanmayınız.

Son dönemler geldiğinide kanınız için size demir ilacı verilmişse bu büyük abdest “dışkı siyahlaşması” nedeni olabilir. Endişelenmeyin.

Bebek üst bölgelere yapacağı baskıyı azalttığından iştahınızda açılmalar ve önceki az yemelerle doyduğunuz gibi son zamanlarda daha fazla yiyerek doymanıza neden olabilir. Mide küçültme ameliyatı gibi düşünün. Mideyi küçülten kelepçeler gibi bebek baskılar yapar ve az yediğiniz halde dolan mide size tokluk hissi verir. Baskı azaldıkça doymanız daha çok yiyecekle gerçekleşir.

36 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 36. hafta bebeğin anneye etkileri

Tekmeler at çiftesi kadar güçlü olabilir. Tombiş elleri ve tombul ayakları var. Size tekmeyi attı mı bunu anında hissedersiniz. Korkmayın karın derinizi delip dışarı çıkamaz ama karnınız iyice gerilmiştir.

Hamileliğin vermiş olduğu sıkıntılardan biri de karında oluşan sertleşme, gerilme ve kasılmaladır. Bebek büyüdükçe karındaki cilt dokusu gerilmeye başlayarak kaşıntı ve gerilme hissi oluşturabilir. Kısa süreli olabileceği gibi kasılmaların 5 dakika kadar sürdüğü de görülebilir. Doğal yöntemlerle bu gerilme hissini bitkisel ve doğal yöntemlerle geçirebileciğiniz gibi doktorlar tarafından verilecek ilaçlar veya kremler yardımı ile de karın kasılmaları geçer.

Göğüslerinizden süt gelebilir, bu sütler doğuma hazırlık sütleri olup vücudun kendini test etme biçimidir.

Yalancı doğum sancıları yaşayabilirsiniz. Ilık duş, içecek ve duruş pozisyonlarınızı değiştirdiğinizde ağrılar geçer. Uzun sürüyor ve sancılı ise doktorunuzla irtibata geçiniz.

Karında kaşıntılar olabilir.

Hamilelikle birlikte göbekte yani karında kızarıklık ve kaşıntılar gebelerin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Karın bölgesinin yanında el ve ayak kaşıntıları da meydana gelebilir ve bitkisel ürünler kullanılarak doğal şekilde çoğu bertaraf edilebilir.

Şunları öğrenin

  1. Hamilelikte karın kaşıntısına ne iyi gelir, hamilelikte karında kaşıntı ve kızarıklık
  2. Hamilelikte karın gerginliği, karın sertleşmesi ve karın kasılması

Bilgi: Hamile annenin şu ana kadar 11-13 kilo almış olması normal kabul edilir. Ayaklarınıza hem bebeğin ağırlığı hem de kendi ağırlığınız baskı yapacaktır ve ödem ve şişlikler artabilir. Ayakları serin suda dinlendirmek, yükseğe koyarak uzanmak ayaklarını için rahatlatıcı olabilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu