Hamilelik - Gebelik

36. hafta, 37. hafta, 38. hafta, 39. hafta, 40. hafta doğum belirtileri

Gerçek doğum belirtileri nelerdirdoğumun yaklaştığını gösteren belirtiler

Hamileliğin artık sonları geldikçe yani 36. hafta, 37. hafta, 38. hafta, 39. hafta, 40. hafta hatta 41. hafta doğum belirtileri kendini gösterir. Kişinin sağlığına ve bebeğin durumuna bağlı olarak doğum zamanı kişiden kişiye farklılık gösterirken bazılarında gününde bazılarında ise gününden önce doğum gerçekleşir.

Doğumunun yaklaştığını gösteren bazı ipuçları vardır ve gerçekte çoğu kişinin karşılaştığı ve gebelikte artık sona geldiğini gösteren belirtiler ise şu şekildedir;

Doğum öncesi belirtileri

Bebeğin aşağı inmesi doğum belirtisidir

Artık doğum zamanı geldi diyen bebek hazırlıklara başlamıştır. Son haftalar gelindiğinde doğumun gerçekleşmesi için bebeğin karnın aşağısındaki “pelvise” doğum kanalına gelmesi durumuna denir. Eskilerden günümüze gelen “karnın aşağı düşmesi”, bebek yolda geliyor denilmesindeki sebep budur.

Yalancı kasılmalar ve yalancı sancılar doğum belirtisidir

Doğumun zamanının geldiği bir sinyal ise gebede oluşan yalancı sancılardır. Bu doğum sancıları yalancı olarak adlandırılır ve kasılma, sancı olarak kendini gösterir. 35. haftadan sonra görülen bu sancılar aslında hamilenin doğuma hazırlığıdır. Gerçek doğum belirtilerindeki yani doğum sancısı ile arasındaki farkı gelip gitmesi yani sancı bir gelir bir gider.

Doğum öncesi akıntı belirtidir

Eğer doğum öncesi haftalarda kanlı akıntı gelmesi demek doğum süresinin azaldığını gösterir ve en belirgin doğum belirtisidir. Nişan gelmesi demek doğuma 1 hafta kadar süre kalmış olması anlamına gelir. Doğum öncesinde kasılma ile birlikte genişleyen rahim ağzından sümüksü şekilde dışarı atılır.

Rahim ağzı yumuşaması doğum belirtisidir

Rahim ağzında görülen değişikliği hamilenin kendisi göremez. Doğum uzmanı tarafından inceleme sonrasında ortaya çıkar ve incelme, yumuşama ve genişleme şeklinde kendini göstererek doğum zamanı geldiğine işaret eder.

Gebelikte suyun gelmesi

Gebelik suyunun gelmesi demek doğum belirtisi değil bebeğin gelmesinin belirsidir. Bebeğin içerisinde bulunduğu bu su çok açık sarı rentir ve kasılmalar sonucunda su gelir. Gelen bu su sızıntı gibi de olabilir birden bire de boşalabilir. Doğumun  başladığını gösterir. Eğer tek başına bir durumdaysanız hemen 112 aranmalıdır.

Vücut değişim hareketleri

Rahimdeki bebeğin doğum kanalına doğru ilermesi ile diaframda bulunan basıncın azalması sonucu hamilede rahatlama başlar. Bağırsaklarda hareketliliğin artması ve yumuşaması yine doğum zamanının geldiği belirtiler arasındadır. Vajinal duvarların doğuma hazırlığı ile esnekleşmesi sonucu akıntılar gelmeye başlayabilir. Bunlar hormonel değişimlerden kaynaklanarak doğum belirtileri arasındadır.

Doğum psikilojik olarak dönemin yaklaşması sonucu anneyi mutlu hale sokarak enerjisinde artış yapar. Doğum belirtileri arasındadır.

Sık idrara çıkma doğum belirtisidir

Sıkça idrara çıkmanın nedeni bebeğin büyümesi ile idrar torbasına yaptığı baskı sonucu hacim daralır ve sıkça idrar dökme ihtiyacı duyulur. Doğum zamanı yaklaştıkça daha fazla görülür.

En belirgin doğum belirtileri yukarıdaki hallerde oluşur ve çoğu kadında aynı etkiler görülür. Bunlara ek olarak merak edilen bir konu da “dogum belirtileri bacak agrisi” konusudur. Bacaklarda ağrı ile doğumun bağdaşması bebekten kaynaklı yükün verdiği sıkıntıdır ve doğuma işaret etmez.

Bu konularda ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu