Hamilelik - Gebelik

35 haftalık hamilelik, Hamileliğin 35. haftası (8 AY)

35 haftalık gebelik, hamileliğin 35. haftası (hafta hafta 8 aylık gelişim)

Hamilelik haftaları 35 olduğunda artık bebek yerine kendinizi düşünmeniz daha fazla sıklaşır. Çünkü kaçınılmaz son yaklaşıyor ve bebek nerdeyse 2-3 haftaya kadar doğabilir. Son haftasına kadar bebek doğumu bekler diye bir kaide yok. Haftaya bile doğum olabilir. Bebeğiniz dış dünyaya hazır korkuları kenara bırakabilirsiniz. Önemli olan doğum belirtilerinin oluşması ile sağlık kuruluşunda yerinizi almanızdır. 41. hafta da olabilir 39-40. hafta da.. Sezaryenle doğum yapacaksanız artık doğum günü belirlenecektir. Annenin ilk düşündüğü hangi gün bebeğin doğum günü olsun. Burç araştırmaları başladı bile.

Tablo 35: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 35. hafta (8 ay)

35 hafta kaç ay, 35 hafta kaç günlük bebek?

35. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 8 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
245 günlük hamilelik 35 haftalık bebek
246 gün hamilelik 35 hafta 1 günlük gebelik
247 günlük hamilelik 35 hafta 2 günlük gebelik
248 günlük hamilelik 35 hafta 3 günlük gebelik
249 günlük hamilelik 35 hafta 4 günlük gebelik
250 günlük hamilelik 35 hafta 5 günlük gebelik
251 günlük hamilelik 35 hafta 6 günlük gebelik

35 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğinizin gelişimi sürekli devam ediyor. Bu gelişim sadece doğuma kadar değil ergenlik dönemlerinde de devam edecek ve 22-23 yaşlarına kadar hem fiziki hem de ruhen değişimler sürekli olacaktır.

Bu hafta tırnakları uzadı hatta doğumdan sonra hemen kesmeniz gerekecek. Uzayan bu tırnaklar ömrü boyunca aynı şekilde uzamayı sürdürecek ve her hafta kesilecek. Tabi tırnak yeme alışkanlığı edinmezse.

  • Bebeğin elleri ve ayakları artık ince yapısından çıkarak tombik hal almıştır.
  • Erkek bebeklerde testisler olması gerektiği gibi konumu ve gelişimi tamamdır.
  • İç organların gelişimi neredeyse tamamdır. Bu haftalarda doğan bebeklerde solunum sorunları yüzünden sorun yaşayan bebek sayısı çok azdır. Bebeğin bu hafta doğsa yaşar mı düşüncesini kafanızdan atın. Bebek dışarıya hazır.

35 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

35 haftalık hamilelik, Hamileliğin 35. haftası (8 AY)
35 haftalık bebeğin ultrason resimleri

Annenin sancılar hissetmiyor olması rahimde kasılma yoktur anlamına gelmez. Hissedilmeyen veya sancı yapmayan kasılmalar olabilir.

NTS testi anne karnına bağlanan bir cihaz yardımı ile yapılır ve kalp atımları ile annedeki sancıyı tesbit eder.

Ultrasonda bu haftalar görülebilecek bebeğin surat ifadeleridir. Annenin en merak ettiği şeyde yüzünün mutluluk, hüzün, düşüncelerde aldığı haldir. Ultrason görüntülerinde sıkça değişik hallerini gözlemleyebilirsiniz.

Ultrasonda uyluk kemiği ölçümleri yapılacak ve bebeğin doğum tarihi kararında etkili olacaktır. Vücudun en uzun kemiği uyluk kemiğidir. Son 3 ayda bu ölçümlere sürekli bakılır.

Bu ultrason resminde bebeğin parmak emdiğini görüyorsunuz ve en fazla yaptığı alışkanlıktır.

Doğduktan sonra takılan eldivenler buna engel olacaktır. Bu emmelerin yerini meme emme olarak devam ettirecektir.

  • 35 haftalık bebek kilosu: 2500g (haftanın son gününe kadar 2900-3200 gram seviyelerinde)
  • 35 haftalık bebek boyu: 41-42cm (haftanın son gününe kadar 43-44cm olabilir)

35. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bolca demir içeren besinler almak bu haftalarda önemli. Demir ihtiyacı hamilelikte hem kan hücreleri hem debebeğin zihinsel anlamda gelişimine katkı sağlar. Düşük demir alımları ile bebekte gerileme görülebilir. Demir ihtiyacına takviye için barbunya, mercimek, ve pişmiş ıspanak takviye yapacaktır. Ortalama bu kaynaklardan 1 tabak yediğinizde her birinden ayrı ayrı 6 miligram demir alırsınız. Ortalama günlük almanız gereken demir ihtiyacınız 27 miligram civarıdır.

35 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 35. hafta bebeğin anneye etkileri

Doğum zamanları yavaş yavaş yaklaşıyor ve bu sizde tedirginlik, heyecan yaratabilir. Sezaryen veya normal doğum seçeneklerinden birine karar vereceksiniz. Normal doğum sizi korkutabilir ancak normal doğum yapan anne doğumla birlikte tüm bedenini yeni baştan yaratmış gibi olur.

Tepe üstü veya baş aşağı doğumunuz için en iyi pozisyondur. Bebekte ilk popo görünürse ters doğum olarak isimlendirilir. Alanının dar olmasına rağmen bebek bu pozisyonları birkaç sefer değiştirebilir.

Sezaryen doğum yapacaksanız, bu bir ameliyattır ve cerrahi operasyon anne karnında kesik yapılarak bebek doğurtulur. Bu operasyon veya normal doğum sizin veya bebeğin durumuna göre kararlaştırılır. Doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşün. Bebek için sorun teşkil etmeyecekse normal doğumu seçmeniz kendi sağlığınız açısından önemlidir.

Not: Doğuma başlandığında korkularınız yüzünden yok ben vazgeçtim sezaryen olmak istiyorum diyerek doktorunuzu zor durumda bırakmayın. Bu durum görülebiliyor.

Hatırlatma: Bebeğiniz 36. hafta dünyaya gelse bile çoğunda küvöze girmeden bile normal doğum gerçekleşmiş gibi yaşamını sürdürebilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu