Hamilelik - Gebelik

30 haftalık hamilelik, Hamileliğin 30. haftası (7 AY)

30 haftalık gebelik, hamileliğin 30. haftası (hafta hafta 7 aylık gelişim)

Gebelik haftalarından 30’a gelindiğinde anne artık kendini yavaş yavaş kaçınılmaz doğuma hazırlar. Bebek zaten hazırlıklarını hızlı şekilde yaparak beyin gelişimini tamamlıyor. Vücudunu saran o kıllanmalardan kurtulmaya başladı. Ciğerler dış dünyaya açıldığında ilk nefesi alabilmek adına hız kesmeden gelişimini sürdürüyor. Size sadece kendinizi yormayacak şekilde günlük işlere devam etmek, bebeğin alması gereken besin değerlerini aksatmamak kalıyor. Unutmayın; bebeğin zayıf doğması veya ideal kiloda doğması bundan sonraki haftalarda önemli. Hızlı kilo alımı haftalarına girmiş bulunuyorsunuz ve bebeği vitaminsiz bırakmayın.

Tablo 30: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 30. hafta (7 ay)

30 hafta kaç ay, 30 hafta kaç günlük bebek?

30. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 7 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
210 günlük hamilelik 30 haftalık bebek
211 gün hamilelik 30 hafta 1 günlük gebelik
212 günlük hamilelik 30 hafta 2 günlük gebelik
213 günlük hamilelik 30 hafta 3 günlük gebelik
214 günlük hamilelik 30 hafta 4 günlük gebelik
215 günlük hamilelik 30 hafta 5 günlük gebelik
216 günlük hamilelik 30 hafta 6 günlük gebelik

30 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

30 haftalık hamilelik, Hamileliğin 30. haftası (7 AY)
30 haftalık bebek ultrason görüntüleri

Bebeğiniz artık ultrasonda hemen her detayı ile karşınızda.

Hemen her ultrason resminde artık bebeğin değişik yüz ifadeleri ile karşılaşacaksınız. Ruh haline göre gülen, üzülen, düşünen, ağlayan bir bebek ile karşılaşabilirsiniz.

Tüyler görünmez. Dil, burun, kulaklar sürekli ağızda parmaklar, esneyen uykusu gelmiş bir bebek görme ihtimaliniz yüksektir.

Ultrasonda emin olmak için cinsitetini yeniden kontrol edebilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdü ve artık yavaş yavaş, pembe bebek odası, mavi bebek odası takımlarını inceleseniz iyi edersiniz.

30 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebek neredeyse doğacak kilo ve boyuna ulaşıyor. Bu haftalarda beslenmenize biraz hadaha dikkat ederseniz boyunda 8-10 santim kadar uzamalar elde edersiniz. Normalde bebek doğduğunda o bebeğin karnınıza nasıl sığdığı merak edilir. Düşünsenize karnınız kadar daracık bir kutu içerinde o bebek kaç saat yaşayabilir. 2-3 saat anca.. Hareket edemez, sıkışır, daralır ve çatlar ama karnınızda hemde suyun için gayet huzurlu ve mutludur.

Beyni gelişimini sürdürüyor ve beyin kıvrımları oluşuyor. Hücrelerin çoğalabilmesi için bu alanlar gerekli. Cildindeki tüylenmeler kayboluyor ve pürüzsüz bir hal alıyor.

Bebeğiniz artık gözlerini açıp kapatabiliyor ve dişleri var. Bu dişler çıkmayacak ama çıkacağı yerler belli ve damakların altındalar.

Bağırsaklar ve sindirim sistemi gelişti, nefes alıp vermeler kuvvetleniyor.

  • 30 haftalık bebek kilosu: 1500g (haftanın son gününe kadar 1600-2000 gram seviyelerinde)
  • 30 haftalık bebek boyu: 36-38cm (haftanın son gününe kadar 38-39cm olabilir)

30. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bebeğinizi güçlendirin. Kalsiyum alımlarınıza dikkat edin. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğin kemik, diş gibi gelişimleri için gereklidir. Az alırsanız bebeğin kalsiyumsuz kalmak gibi bir sorunu yok ama sizde eklemlerde, bacak, kol gibi alanlarda ağrılar oluşur.

Demir eksikliğine barbunya: Gebelikle birlikte gelen kan ihtiyacı için demir eksikliğine karşı barbunya faydalıdır. Aynı zamanda bebekte zihinsel gelişime oldukça fayda ederek kan hacminin genişleyerek bebeğin sağlıklı büyümesine yardım eder.

Önemli: Eğer süt içmiyorsanız peynir gibi süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Sütün içindeki kalsiyum bebeklerin kemik oluşumu ile doğrudan alakalıdır.

Et, yumurta gibi protein kaynaklarını muhakkak tüketerek bebeği sağlıklı ve normal doğum kilolarına getirebilirsiniz.

30 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 30. hafta bebeğin anneye etkileri

30. hafta gebelikte hemen her annenin yaşadığı gibi yatış pozisyonu zorlukları yaşayacaksınız ve bu durum uyku bölünmelerinize neden olabilir. Yani içeriden birisi beni sıkıştırdın diyip size tekme atabilir. Sola dönerek yatmak en rahat pozisyondur. Aksi halde baskılar ağrılar yapabilir.

Bu haftalar karnınızda karıncalanmalar, kaşıntılar hissedebilirsiniz. Kaşıdıkça karında kızarıklık ve kabarcıklar oluşturabilirsiniz. Kaşımak yerine bitkisel yağlar veya kremler kullanabilirsiniz.

Kaşıntının olmasının veya göbeğinizi kaşımanın bebeğe zararı yoktur ancak, kaşıntıya sebep olan durumun bebeğe zararı olabilir. Bu konuda kaşıntınızın şekli ve durumuna göre doktora gidilip bebeği tehdit eden unsur olup olmadığının araştırılması gerekecektir. Çoğu alerjik ve gerilen cilt yüzünden olan kaşıntılar zararsızdır.

Hamilelikte karın kaşıntısı nedenleri ve nelerin iyi geldiğini öğrenmek için tıklayın.

Bebeğin büyümesi mideye baskılar yapabilir. Reflü gibi mide sorunlarınız varsa bu dönemlerde mide problemleri yaşayabilirsiniz. Mideniz yandığında uzanıp dinlenmeyin. Size zararı dokunan yiyeceklerden özellikle bunlar atıştırmalıklardı ve uzaklaşın. Midenizi rahatlatacak besinler tüketin.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu