Bebek ve Çocuk

30-40 dakikayı geçmeyen gündüz uykuları için…

30-40 dakikayı geçmeyen gündüz uykuları için…
Yine annelerden sık duyduğumuz cümleler…

Gündüzleri uykuya dalamıyor ama hep uykusu var
Gündüzleri düzgün uyumadığı için akşam üzeri uykusuzluktan ağlama krizlerine giriyor
Gündüz uyusa da, çok kısa uyuyor, uykusunu alamadan uyanıyor
Gündüz uykuları belki doğumdan sonraki ilk 6 haftada pek sorun değil çünkü yenidoğan dönemindeki bebekler zaten neredeyse günün çoğunu uyuyarak geçiriyorlar.

Hatta gece uykularıyla ilgili bir önceki mesajımda bahsetmiştim; gece/gündüz ayırımının oluşması ve gece daha uzunuyumaları için bebeği gündüz uykularından en fazla 1,5-2 saat sonra uyandırmak önemli.

6-8 hafta dönemine kadar gündüz uykularında pek ciddi bir sıkıntıdan genelde bahsetmiyoruz.

Fakat 6-8 hafta döneminde (ilk mesajımızda bu dönemde neler olduğundan bahsetmiştik), bebeğin sürekli mayışık halinin azalması, algılarının açılması, etrafa olan ilgilerinin artmasıyla gündüz uykularına dalma zorluğu ve kısa gündüz uykuları sıkıntı olmaya başlayabiliyor.

8-12 hafta döneminde yine biraz daha idare eder durumdayken, 3-4 ay arası döneme gelindiğinde kısa gündüz uykuları çoğu ailenin sıkıntısı haline gelmiş oluyor.

Peki neler yapılabilir?

4 çözüm ipucumuza göz atalım:

1. Verimli uyku ortamı
Bebeğinizin her ortam kolayca uyuduğu ilk 6-8 haftada belki bebeğinizin gündüz nerede uyuduğu çok kritik değil ama sonrasında bebeğinizin algıları ve çevreye olan ilgisi iyice açılmaya ve doğumla gelen melatonin yani uyku hormonu da azalmaya başladığı için, özellikle gündüz uykularını daha kolay ve uzun uyuyabilmesi için uykuyu teşvik edici kaliteli bir ortamda uyuması önemli.

Elbette yine dışarıya çıkacaksınız, dışarıda bebek arabasında, otomobilde, kucağınızda uyuyakaldığı zamanlar olacak ama 6-8 hafta döneminden itibaren, özellikle de 3 aylıktan itibaren artık çoğu uykusunu ev ortamında, sakin ve karanlıkbir ortamda, yatağında yapma ihtiyacı artacak.

Henüz buna alışık değilse belki başta biraz direnç gösterebilir ama düzenli devam ederseniz mutlaka alışacaktır ve özellikle gündüz uykularını daha uzun uyuma ihtimali artacaktır.

AhuTukel.com’da Uyku Bölümünde bebeğinizin ayına uygun yazılarda uyku ortamının güvenli ve verimli düzenlenmesiyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Önemli ipucu:
Sabahları saat 8.00-9.00 civarı bir saatte başlayan günün ilk uykusu genelde en kolay uyudukları uyku olduğu için yatağında uykuya alıştırmaya bu uykudan başlamak daha kolay olabilir.

2. Makul yorgunluk seviyesinde yatırmak
Hedef yeterince yorgun olması ama aşırı yorgun da olmaması çünkü bebeklerin uykuya direnmelerinin başlıca sebeplerinden biri ideal uyku penceresini kaçırıp onları çok yorgun halde uyutmaya çalışmamız.

Bazen de tam tersi ayının ihtiyacına göre uyanıklık süresi çok kısayken uyutmaya çalışmak da sıkıntı yaratabiliyor, çünkü dışarıdan uykulu görünse de arka planda vücudunda yeterince uyku baskısı oluşmamış oluyor.

Dozunda bir yorgunluk seviyesiyle çok daha az destekle çok daha kolay uykuya dalma şansları artıyor.

4 ayın altındaki bebeklerde ağırlıklı olarak ayına göre uyanık kalabilme süresine göre hareket ediyoruz (2-4 ay arasi biraz daha saatlere de bakabiliyoruz).

Önemli ipucu:
Özellikle 6-8 hafta döneminden itibaren, geceniz nasıl geçmiş olursa olsun, bebeğinizi sabah en geç saat 7.30-8.00’de uyandırıp güne başlamanız, gündüz uykularının daha verimli geçmesine ve daha tutarlı bir günlük düzen oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sabah saat 6.30 civarındaki uyanmalar da normal biyolojik uyanmalardır, bu saatten sonra tekrar uyutmaya çalışmanız verimsizlik yaratabilir, güne başlamanız daha iyi olur.

Tüm bu konuları kapsadığımız yine Uyku Bölümünde bebeğinizin ayına uygun yazılarda hangi dönemde ortalama ne kadar uyanıklık süresi olması gerektiği ve uyku saatlerini nasıl düzenleyebileceğinizle ilgili detaylı bilgiler mevcut.

3. Uyku öncesi rutinleri
Uyku öncesi rutinleri bebeğe uyku zamanı olduğunun sinyalini veren ve onu uykuya hazırlayan sakin uyku öncesi aktiviteler dizisi diyebiliriz.

Bebekler özellikle gündüz uykularına daha dirençli olabiliyorlar çünkü ne kadar yorgun olsalar da oyundan, insanlardan, hareketten kopmak istemiyorlar.

Veya ne kadar uykuları da olsa hareketli, aydınlık ve sesli ortamlarda sistemleri uyarılmış halde olduğu için, birden bire uyku moduna geçemiyorlar.

Uyku öncesinde sakin bir geçiş sürecine ihtiyaçları oluyor.

Uyku öncesi rutinleri de bunu sağlıyor; hem bebeğe uyku saati olduğu mesajını veriyor, hem de biraz daha sakinleşip uykuya hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Dolayısıyla ilk iki ipucunda bahsettiğimiz şekilde ideal yorgunluk seviyesindeyken bebeğinizi kaliteli/verimli bir uyku ortamına götürüp, düzenli olarak uyku öncesi rutinlerini yaparak onu sakinleştirmek ve uykuya hazırlamak uykuya direncini azaltıp, geçişini kolaylaştırabilir.

Yine Uyku bölümündeki yazılarda bu rutinlerin içeriğiyle ilgili pek çok ipucu mevcut.

4. Kendi kendine uyku alışkanlığı
Bu konu uykuyla ilgili her noktada karşınıza hep çıkmaya devam edecek.

Özellikle gündüz uykularını uzatma konusunda.

Çünkü gece uykusu için daha önce bahsettiğimiz iki uyku döngüsü arasındaki kısmi uyanmalar gündüz uykularında da mevcut.

Bebekler gündüz 30-40 dakika sonra ilk uyku döngüsünü bitirip saat kurulmuş gibi uyanıyorlar ve uykuya dönmek yerine yine ilk uykuya geçtikleri şartları arıyorlar, bu arada uykuları açılabiliyor ve uykularını uzatmakta zorlanıyorlar.

Dolayısıyla gündüz uykularının verimi için kendi kendine uyku alışkanlığı önemli.

Serinin önceki mesajlarında 0-4 ay dönemindeki bebekler için bu konuyu 2 ayrı e-posta halinde detaylıca kapsamıştık, burada tekrarlamayacagım, ihtiyaç hissediyorsanız geri dönüp tekrar bakmanız faydalı olabilir.

Önemli ipucu:
Gündüz uykularında uykuya ilk geçişte daha önce bahsettiğimiz kendi kendine uyku sürecini uygularken, bir kere uyuduktan sonra kısa süre uyuyup uyandıkları zaman uykularını uzatmak için geçici bir süre (düzenli uzamaya başlayana kadar) gerekirse yine besleme, sallama, kucak vb en kolay uykuya dönmelerini sağlayacak destekleri kullanabilirsiniz.

15-20 dakika kadar denedikten sonra hala uyumuyorsa, gününüze devam edersiniz.

Ancak bu yaklaşım da bir noktadan sonra etkisini yitirecektir.

Özellikle 16. haftadan sonra gece, gündüz her uyku noktasında tamamen bağımsız uyku alışkanlığı geliştirmesini desteklemek daha verimli bir çözüm olacaktır.

Evet, 0-4 ay dönemi için gündüz uykularını da konuştuk.

Sabırla, tutarlılıkla ve düzenli uygulanırsa çok faydalı olacağına inanıyorum.

Yarınki paylaşımımızda günlerdir konuştuğumuz bilgileri toparlayıp, özetleyip sıradaki adımlarınızı netleştireceğiz.

Çünkü belki bilgileri faydalı buldunuz ama nereden, nasıl başlayacağınızdan emin olmayabilirsiniz.

Yarın hepsini konuşuyor ve toparlıyor olacağız.

Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu