Bebek ve Çocuk

3 aylık bebek neler yapabilir, 12, 13, 14 haftalık bebek ne yapar

3 ile 3.5 aylık bebekler neler yapabilir, 12. haftasından sonra bebek yetenekleri nelerdir?

Bebeklerin tıpkı anne karnındaki gibi gebelik haftaları ve hafta hafta hamilelik takibinin devamıdır aslında ilk aylar. Bebeğin gelişimi yakından takip etmek, yeteneklerini keşfetmek, öğrenme ve becerilerini gözlemlemek bu aylarda anneler için büyük mutluluktur.

Hem bebeklerinin 3. ayından itibaren gelişimini takip ederken hem de sürecin normal işleyip işlemediği tereddütde bırakır. Bu yazımızda 3 aylık olan yani 12. haftasına giren ve gelişen bebek için becerileri konusunda neler yapabileceklerine dair bilgiler bulabilirsiniz.

3 aylık bebek neler yapar, 3.5 aylık bebeğin hareketleri ve yetenekleri nelerdir?

  1. Gelişim aylarının hızlı ilerlediği dönemdir. Bu aylarda bebeğiniz başını kontrol etmeye başlar. Dik durumda başını tutabilir ve 45° (derece) bir açı ile kaldırabilir. Bebeğinizin ellerinden tutup kaldırır gibi yapmayı denediğinizde kafasını yavaş yavaş kontrol etmeye başlar.
  2. İki ellerinden tutup ayağa kaldırdığınızda bacaklarına kuvvet vererek yere basar ve adım atacak gibi dizleri ile hareket etmeye çalışır.
  3. Seslere karşı daha duyarlı hale gelmeye başlar ve çağırdığınızda garip seslerle size yanıt vermeye bile çalışabilir. Daha dikkatlidir ve gözlemlemeye odaklanır.
  4. Ellerini keşfettiği ayındadır. Parmaklarını kontrol eder ellerini açarak parmaklarını inceler. Bu ay sonlarına doğru elleri tutuşturmayı, el çırpmayı ve birbirine vurdukça çıkan sesle neşelenmeyi öğrenecektir. Eşya ve oyuncakları tutup almak için çabaladığı aylardır.
  5. Oyuncaklardan ses çıkaranı tuttuğunda ve sallanınca ses yapanları keşfeder, onu sallamaya çalışırak ses çıkartmaya uğraşacağı aylardır.
  6. Anne be babasını, ev halkını tanımaya başladığı aylardır. Bu aylarda annesine farklı, babasına farklı veya bir başkasına farklı şekilde davranabilir. Annesinden ayrılıp başkasının kucağına gittiğinde ağlayabilir, başkasından annesine döndüğünde gülebilir seviyededir.

Faydalı yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu