Bebek ve Çocuk

3 aylık bebek kaç dakika emer, kaç saat arayla beslenmeli, kaç dakika emerse doyar

3 aylık bebek kaç dakika emer3 aylık bebek kaç saat arayla beslenmeli3 aylık bebek kaç dakika emerse doyar

Bebek memeyi ağzına aldığında ilk gelen sulu ve şekerli sür önsüttür. Bir süre sonra sonsüt gelir. Sonsüt, bebeğin doymasını sağlayan süttür. Eğer meme yumuşayana kadar emzirilmezse bebek doymaz ve sürekli emme isteği olur. Bebekler ilk 6 ayında 10-12 sefer emebilir ve bu emme meme boşalana kadar olmalıdır. Her öğün için tek meme bebek için yeterlidir.

Bebek 3 ile 3.5 (üç buçuk) aylarında toplamda emme süresi 7 dakika olduğunda bebek yeterli kaynağı almış olur. Günlük 5-6sefer her öğünde 20 ile 30 ml (mililitre) süt emmesi yeterli olur.

3 aylık veya 3 buçuk aylık bebeklerin emzirme sürelerini hesaplamak yerine bebeğe aldığı kadar süt emzirebilirsiniz. Doyan bebek emzirildikten sonra uyur. Bebek 90 günü geçtiyse bu aylarda ortalama aldığı süt miktarı günlük 120ml civarındadır. Bebeğin günde 7 sefer dışkılama yapması ise normaldir.

3. ayında veya 3.5 aylık bebeklerde çene kasları kuvvetlendiğinden dolayı emzirme saatleri 3 saat üzerine çıkabilir. Artık güçlü kaslar daha iyi doyacak seviyede emmesini sağlamaktadır.

Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda mama verilebilir ama çoğu bebek için anne sütü yeterli olduğundan bebeğe ilk 6 ayında su bile vermek gerekmez.

3 aylık veya 3.5 aylık bebekler için;

  1. Bebek her istediğinde emzirilmelidir, geceleri bebeği emzirmek sütün artmasını sağlar. Bebeğin içtiği süt 2 saat içerisinde %75 oranında tekrar üretilir. Memede süt biriktirmek problem yaratacağından biriktirmeden sık sık emzirebilirsiniz.
  2. Bebeğin emzirilmesi 5 veya 10 dakika ortalaması ile giderken bazen bebeğin isteğine bağlı olarak 20 dakikalara çıkabilir. Bu durumdan keyif aldığında oyun gibi oynar ve uzar gider.
  3. Meme başını tam ağzına yerleştirirseniz hava yutmasını engelleyerek gaz olmasını azaltabilirsiniz.
  4. Kilo almasından veya günlük 5-6 sefer idrar yapmasından bebeğin doyduğunu anlayabilirsiniz.
  5. Bebek hasta olduğunda az az ama çok sık emzirilir.
  6. Bebek memede süt bitene kadar emzirilir, diğer memeyide isterse onu da verin.
  7. İlk meme boşalmadan bebek doyduysa sonraki öğünde yarım kalan memeden başlayın.

Not: Bebeğin düzenli kilo kontrolü yapılarak aylık yarım kilo aldığını gözlemleyebilirsiniz. Sütün yeterli olduğu bebeklerin cildi pürüzsüz ve gergin olur.

Faydalı yazılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu