Bebek ve Çocuk

3 aylık bebek göz muayenesi, 6 aylık bebek göz muayenesi, 1 yaş göz muayenesi nasıl yapılır

Bebeklerde göz muayenesi, çocuklarda göz muayenesi ne zaman yapılır?

Bir yetişkin gözlerindeki görme bozukluğunu farkedebilir ve gerekli önlemler için göz doktoruna gidebilir. Ancak bebekler ve çocuklar gözlerindeki bozukluğu anlayamayabilir, ifade edemeyebilir. Bebeklerin gözleri için ilk kontrol 6. ayda yapılmalıdır. Obje takip kontrolü ve örtme testi yapılır. Bebek 3 yaşına geldiğinde gözlerdeki görme keskinliği ölçümleri yapılır. Eğer bebekte göz bebeğinden beyaz yansıma geliyosa aciliyet gerektirir.

Belki bebeğin uzak bir mesafeye bakarken gözlerini kısması, gözlerini ovuşturması ile bir göz sorunu olduğunu anlayabilir, gözlerinde kayıklığı veya anormal takip edişini gözünüzle görebilirsiniz ama bozuklukları analayamayabilirsiniz. Çocuklar ise bende göz bozukluğu var diyemez. Bu nedenler gözlerdeki sorunlar için etken teşhis ve göz tembelliği önlenebilir. Okula başlamadan önce çocukların göz görme seviyelerinin belirlenerek müdahale edilmesi önemlidir. Çünkü başarılarına büyük oranda katkı sağlar.

Okulda göz taramaları yapılmaktadır ancak bu taramalarla gözlerdeki sağlığın elverişsizliği belirlenemeyebilir.

Çocuklara ne zaman göz muayenesi yapılmalı?

Çocukların ne zaman kveya kaç aylık, kaç yaşında göz muayesi yapılması gerekir diyorsanız; 6. ayı ve sonraki her yıl göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayenler çocukluk dönemlerinde detaylı mayene olmalıdır.

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde hareketlerin değerlendirilmesi, gözdeki kırmızı yansıma tasti yaptırmak önemlidir. Bebeklerin göz bebeğinden gelen yansıma (kırmızı yansıma) optiğin saydam olduğunu ifade eder. Bebek 6 aylık olduğunda “obje takip kontrolü“, “örtme testi” yapılmalıdır. 3 yaşına geldiğinde “görme keskinliği testi” ölçümü yapılmalıdır. Bu testte göz bebeğinden beyaz yansıma geliyorsa aciliyet gerektirir.

Bebeklerde göz tembelliği nedenleri

Bebeklerin gözlerinin büyümesinin YÜZDE 95’lik kısmı 6 yaşında tamamlanır. 6 yaşına gelmeden önce yapılan muayenelerin önemi buradan gelmektedir. 6 yaşından önce gözlerdeki büyüme tamamlanmadan önce muayeneler erken tanı açısından önemlidir. Gelişim esnasında belirlenen göz sorunlarına böylece daha erken ve zamanında müdahale edilmiş olur.

Bebeklerde göz tembelliği neden olur?

Göz tembelliğinin 3 ana nedeni bulunmaktadır bunlar;

  1. Şaşılık,
  2. Kırma kusurları,
  3. Saydam yapısının olması gerekirken dözdeki dokuların kapnaması. (katarakt, kornea bulanıklığı, göz içindeki sorunlar gibi. veya göz kapak düşüklüğü)

Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır?

Gözdeki tembelliğin tedavisi için asıl amaç zayıf kalan gözü daha aktif hale getirmektir. Çoğu zaman göz tembelliğinde şikayetler olmaz. Şikayet olmaması ve bebeğin bu durumdan rahatsız olmaması ile tanı süresi gecikerek sorun yaratabilir. 3 yaş altında bu kontrollerin yapılmasının önemi buradan gelir. Yani tanı yapılan sorun ne kadar önce keşfedilirse muayene o kadar başarılı ve soruna erkenden müdahale gerçekleşir.

Muayene esasaları;

  • Göz tembelliği yapan soruna müdahale edilir, tedavisine başlanır.
  • Göz tembelliği tedavisi yapılır.
  • Göz kapağında düşüklük veya doğumda kapak düşüklüğü olanarda durum gözün görmesini etkiliyor ve kapatıyorsa ameliyat gerekebilir. Ameliyatla göz tembelliği giderilmektedir.
  • Gözü düşük kapak kapatmıyor ve tembellik riski oluşmuyorsa sosyal endikasyon olarak çocuğun okula başlamadan önce ameliyat edilmesi gerekmektedir.

5 aylık bebek için önerilenler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu