Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » 3, 4, 5, 6 aylık bebeklere kivi verilir mi, kivi suyu içirilir mi?

3, 4, 5, 6 aylık bebeklere kivi verilir mi, kivi suyu içirilir mi?

Bebeklere kivi yedirilir mi, bebeğe kivi suyu içirilir mi, bebeklere kivi zararlı mı

Bebeğinizi kivi gibi meyvelerle takviye yaparak beslemek ve gelişimine yardımcı olmak istiyor olabilirsiniz. Kivi gibi diğer meyvelerinde 3 (3 buçuk), 4 (4.5), 5 (beş buçuk) aylık dönemlerinde katı malzemelerin verilmesi kabızlık başta olmak üzere birçok sindirim problemi yaşamasına neden olur. Bebeklerin ek gıdaya başlama süreleri 6. aydan sonra yapılmalıdır. 6 aydan önce bebek meyve suyu, kivi suyu gibi hiçbir içeceğe ihtiyaç duymadan gelişimini anne sütü ile tamamlar ve yeterlidir.

Bebeklere kivi ne zaman verilir?

Bebekler için kivi çok faydalı bir besin kaynağıdır aynı zamanda lezzetli olduğundan bebekler sever. Ancak bebeklere kivi 6. ayını tamamlamadan verilmez. Aşağıda kivinin bebeklere olan faydaları hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Doktorunuzdan onay alarak bebeğinize 6. aydan sonra iyice yıkayıp kabuklarını kesilerek püre yapmak için rendelenebilir. Kivide bulunan küçük tohum parçacıkları yenilebilir ve bebeğin boğazına takılma gibi sorunlar oluşturmaz.

Bebeklere kivinin faydaları

Çoğumuz 6 aydan sonra kivi bebekleri kabız yapar mı diye düşünürüz ancak kivinin içeriğindeki çözünmez lifleri ile bebek kabızlıktan korunur. Sadece kabızlık sorununa iyi gelmez ayrıca, kalp sağlığı ve sindirimde rahatlama yaparak fayda sağlar.

Kivide ayrıca C vitami yüksek oranda bulunduğundan 1 kivi ile bebeğin günlük C vitamini eksikliğinin neredeyse 1.5 katı kadar karşılanmış olur. Bakteriler gibi sorunlardan bebeği korumak için oldukça faydalıdır.

Kivideki magnezyum içeriği ile diğer yediği besinleri kolayca enrjiye çevirir. Enerjisi yüksek bebek olmasını sağlar.

Kivinin E vitami içeriği ile hastalıklara karşı önlem almış ve sağlıklı bebek yetiştiriyor olursunuz.
Bebeklere kivi ne kadar verilir?

Doktor bir sakınca görmüyorsa kivi bebeklere 6 ayda sonra sade veya diğer meyvelerle karışım yapılarak verilebilir. Çilek ile beraber kivi vermeyi düşünüyorsanız bu sefer bebeğin 1 yaşını doldurmasını beklemelisiniz. Bunun nedeni alerji bakımından özelliğinin yüksek oluşudur. Çok miktar kivi vermeyin buna dikkat edin. Bağırsak sorunları yaşatabilirsiniz.

Bebeklere kivi püresi nasıl verilir, yedirilir

Blender kullanarak veya yoksa çatalla ezerek püre haline getirebilirsiniz. Mama içerisine veya tek başına yedirilebilir. Lezzetli yapmak için yoğurt üzerinde kullanabilirsiniz. Diğer meyvelerle karşıtırarak kivili dondurma yapabilirsiniz.

Kivi suyu içirecekcekseniz süzerek çekirdeklerin boğazına kaçmasını önleyebilirsiniz.

Bebeklere kivinin zararları

  1. Bebeğe verilen kivide aşırıya kaçarsanız bebek bağırsak sorunları yaşar. Bunun nedeni ise kivideki yüksek oranda asidik bulunmasıdır.
  2. Kivideki tohumları bebeğe verdiğinizde boğulma gibi risk taşımasa bile midesinde veya boğazında tahriş yapabilir. Süzülmesi doğru olur.
  3. Püre olarak yedirmeniz daha faydalı olacaktır.

Not: Doktorunuza danışmanız ve miktar konusunda bilgi almanızı öneririz.

5 aylık bebek için önerilenler

] }
Henüz Yorum Yok