Bebek ve Çocuk

3, 4, 5, 6 aylık bebeğe pekmez verilir mi, bebeklere pekmez içirilir mi?

Yeni doğan bebeklere pekmez verilir mibebeklere pekmez ne zaman verilir

Bebeğinizin kilo almasını veya kansızlık yaşamamasını istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden bebeğe keçiboynuzu pekmezi, üzüm pekmezi veya tahin pekmezi gibi kaynaklardan demir elde etmek isteyebilirsiniz ancak bebeklerin ilk 6 ayında bunların hiç birinin verilmemesi sadece enne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Hatta şekerli su bile verilmez. Bebeklerin ilk 6 ay su dahil olmak üzere tüm ihtiyaçları ve bağışıklık sistemleri sadece anne sütü ile güçlenir.

Bebeklere hangi pekmezler verilir

Bebeklere pekmez 6 ayı dolduktan sonra keçiboynuzu, üzüm, harput, tahin gibi pekmezler sütle, yoğurtla azar şekilde verilebilir. 3, 4, 5 aylık bebeklere pekmez veremezsiniz.

6 ayından gün almaya başlaya bebeklerde sabah kahvaltıları dahil olmak üzere tahin pekmezi gibi diğer pekmez türleri de azar miktarlarda verilebilir. 8 aylık bebeklerde günlük verebileceğiniz pekmez miktarı ise maksimum 2 tatlı kaşığını geçmemelidir. 1 seferde 2 tatlı kaşığı değil günlük toplam miktar bu kadardır.

Bebeklere kan eksikliğini gidermek adına pekmez vermeyi düşünüyorsanız pekmez ile bu açığı kapamak yeterli olmayacağından doktor kontrolünde ilaçlar kullanılması daha faydalı olacaktır.

Bebekler 6 aylık olduktan sonra süt ürünlerine, kahvaltılarına 1-2 tatlı kaşığı geçmemek suretiyle günlük pekmez fayda sağlar.

Pekmezi yoğurtla vermeniz demirin emilimini azaltır. Aynı anda verildiğinde yoğurttaki kalsiyum, pekmezdeki demirin vücutta emilmesine engel olarak demirden alacağınız takviyeyi alamamaya sebep olur. Ayrı ayrı verilmeleri daha faydalı olacaktır.

Not: Bu alandaki tavsiyeler bilgi niteliği taşımaktadır. Doktorunuza sormadan bebeğinizin alerjik, şeker, kan durumlarını öğrenmeden tedaviye kalkışmayınız. Anneler genelde bebeklerine kilo aldırması için tahin pekmezleri ile beslemek isteyebilir ama bu pekmezler bebeğe 6 ay dolmadan verilmemelidir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu