Hamilelik - Gebelik

26 haftalık hamilelik, Hamileliğin 26. haftası (6 AY)

26 haftalık gebelik, hamileliğin 26. haftası (hafta hafta 6 aylık gelişim)

Gebelik haftalarında 26. haftaya gelindiğinde bebeğin en belirgin özelliklerinden biri, dış dünyada nefes alımıdır. Yani doğduğunda poposuna vurup ıngaaa derken nefes alma verme işlemi. Bu haftalar nefes alıp verme antremanları yapıyor ama oksijen çekmiyor. Oksiyen yerine sıvı alıp sıvı veriyor. Nefes gelişimleri su ile yapılıyor. Balık gibi : ) Büyükçe bir kavun kadar olan bebeğinizin ciğerleri normal bir insan akciğerleri konumuna yavaş yavaş gelmeye hazırlanıyor.

Burada hatırlatalım; şeker sorunlarınız için hamilelikte şeker testi haftaları içindesiniz.

26 hafta kaç ay, 26 hafta kaç gün? Aşağıdaki tablodan inceleme yapabilirsiniz.

Tablo 26: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 26. hafta (6 ay)

26. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 6 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
182 günlük hamilelik 26 haftalık bebek
183 gün hamilelik 26 hafta 1 günlük gebelik
184 günlük hamilelik 26 hafta 2 günlük gebelik
185 günlük hamilelik 26 hafta 3 günlük gebelik
186 günlük hamilelik 26 hafta 4 günlük gebelik
187 günlük hamilelik 26 hafta 5 günlük gebelik
188 günlük hamilelik 26 hafta 6 günlük gebelik

26 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

26 haftalık hamilelik, Hamileliğin 26. haftası (6 AY)
26 haftalık bebeğin ultrason resimleri

 

 • 26 haftalık bebek kilosu: 700-800g (haftanın son gününe kadar 800-1000 gram seviyelerinde)
 • 26 haftalık bebek boyu: 32-33 cm (haftanın son gününe kadar 34cm olabilir)

İki soru: Ultrasonda bebek 1 hafta küçük çıktı, doğum 1 hafta gecikir mi? ultrasonda 2 hafta büyük çıktı doğum 1-2 hafta gecikir mi?

Cevap: Hayır. Etkileyen faktörler değildir.

26 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Burun delikleri işlevini yerine getirirken bebeğiniz bu hafta ciğerlerinde nefes yerine sıvı alıp vererek akciğerleri dünyaya hazırlamakla meşgul.

 • İşi gücü parmak emmek, doğar doğmaz memenizi gördüğü anda somurmaya başlayacaktır. Ne zaman eli başına yaklaşsa hemen parmak ağızda.
 • Yanında göbek bağı olarak can yoldaşı var. Tek oyuncağı diyebiliriz. Sıkıca kavrar. İmkan olsa elinizi oraya götürebilseniz nasıl kavradığını hissedebilirsiniz.
 • Bebek göz rengi 26. haftada belli olur mu? Hayır, daha renk kısmı oluşmadı. Hatıtlatmakta fayda var; doğumdan sonraki süreçte bebeğin göz rengi değişebilir.
 • Seslere karşı duyarlıdır ve duyar. Ancak tepkisini hareket ederek gösterebilir.
 • Anne karnında bebek heyecan yapar mı? Evet, seslere karşı duyarlı olan bebek bu haftalarda heyecan yapar ve bunu kalp atış hızlarından anlamak mümkündür.

26. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu dönemlerde artık bilmeniz gereken şey, bebeğin sizinle aynı zamanlarda yemek yediğidir. Siz ne zaman ara öğün/atıştırma yaparsanız bebekte aynı şekilde yapar. Bu sebeple yediklerinize dikkat edin. Kahve içerek bebeğe kahve içirmiş olursunuz. Kahve bu dönemlerde önemlidir. Günlük kafein miktarının büyük bölümünü 1 fincan kahve neredeyse doldurur. O yüzden 2. finacan kahve içmeyi aklınızdan geçirmeyin.

 1. Acılı yiyecek denemek pek hoşunuza gitmeyebilir. Denemeseniz iyi olur. Karın ağrıları ve ishal gibi durumlar başınıza gelebilir.
 2. Hamilelik boyunca sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken protein kaynakları arasında kırmızı et, tavuk, balık, fındık, yumurta gibi zengin içerikli olanlardır. Bebekte gelişimin sağlıklı olması ve kilo alabilmesi için şarttır. Önerilen günlük et miktarı 150 gram kadardır.
 3. Gebelik süresince 27 miligram demir alınması gerekiyor. Hamilelikte demir kontrolü ise 24 ile 28. haftalarda çoğu doktorun yaptığı uygulama. Gebelikteki kan seviyesindek artışın demir ihtiyacını doğurduğu bilinir.Demir eksikliği oluştuğunda şu belirtiler görülür;
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • Nefes güçlüğü,
 • Baş dönmesi, Üşüme,
 • Hılı kalp atışı

kan testi yaptırarak tanısı konulabilir.

26 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 26. hafta bebek belirtileri

Karnınızdaki bebek artık büyüdü ve bu bebeğin hareketlerini sık sık hissedebilirsiniz.

Bu haftalarda sıcak basması ve terlemeler görülebilir. Çözüm olarak buz veya buzlu içecekler içmek isteyebilirsiniz.

Aşırı tüketim gerçekleşmediği sürece buz yemekte zarar olmadığı görüşü savunulur. Zayıf bünyelerde buz yemek hastalanmaya neden olabilir ve doğal olarak bebek etkilenir. Buzu fazlaya kaçırırsanız mideniz gerekli olmadığı şekilde doyuma ulaşır ve yeme isteğinizi azaltır. Buzun bir kalorisi yoktur. Bir araştırmaya göre, hemilelikte buz yiyen kadınların diğer kadınlara göre demir, protein ve çinko miktarları daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Bu haftalar Braxton-Hicks kasılmaları haftası diyebiliriz. Braxton-Hicks kasılmaları neye benzer? Ağrısız gerçekleşen adet kasılmaları gibidir. Rahmin doğuma hazırlanma süreçlerinde görülür. Genelde bu kasılmalar 30. hafta itibarile başlar ama bu haftalarda da görülür. Çok sık olmamalıdır. Eğer çok sıklaşırsa erken doğum belirtileri olabilir. Doktorunuzla irtibata geçin.

Çok önemli: Pelviste dolgunluk hissetme, adet sancısı gibi ağrılar, belde ağrılar, vajinadan akıntı gelmes, sümük gibi veya kanla karışık sulu akıntılar, kramplar meydana geliyorsa durum aciliyet gerektirebilir. Erken doğum belirtileri arasındadır ve müdahale gerektirir.

Bu haftalarda ödem sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni rahmin toplardamarlara yaptığı baskıdır. Kalbe giden kanda yavaşlama olur ve ayaklarda şişlik oluşmasına neden olur.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu