Hamilelik - Gebelik

25 haftalık hamilelik, Hamileliğin 25. haftası (5.5-6 AY)

25 haftalık gebelik, hamileliğin 25. haftası (hafta hafta 5.5-6 aylık gelişim)

Gebelik haftalarında 25 olduğunda cildin hassas ve ince bir tabaka ile kırışık oluşunu göreceksiniz. Tüm bedeni kaplayan bu yapı zamanla anne baba sağlamlığında ve kalın yapıya bürünecek. Tenin altında oluşan kılcal damarlar sayesinde pembemsi bir görünüm kazanıyor. Uzadı kocaman bebek oldu bu günlerde 31-33 santim arası boya erişti. Artık boyunun uzaması ile kilosu karşılaştırıldığında kilo alımının daha fazla olduğu görülecek. Yavaş yavaş 1kg olma seviyelerine doğru gidiyor ve 800 gram kiloya hafta sonuna kadar erişmiş durumda olacak.  Şimdilik orta boy bir karpuz kadar oldu. Erkek ve kız çocuklar için bu dönemlerde aklınızda olsun diye söylüyoruz gelişimleri aynı oranda seyrediyor.

Burada hatırlatalım; şeker sorunlarınız için hamilelikte şeker testi haftaları içindesiniz.

25 hafta kaç ay, 25 hafta kaç gün? Aşağıdaki tablodan inceleme yapabilirsiniz.

Tablo 25: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 25. hafta (5.5-6 ay)

25. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 5.5-6 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
175 günlük hamilelik 25 haftalık bebek
176 gün hamilelik 25 hafta 1 günlük gebelik
177 günlük hamilelik 25 hafta 2 günlük gebelik
178 günlük hamilelik 25 hafta 3 günlük gebelik
179 günlük hamilelik 25 hafta 4 günlük gebelik
180 günlük hamilelik 25 hafta 5 günlük gebelik
181 günlük hamilelik 25 hafta 6 günlük gebelik

25 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

Ultrasonda artık bebek için bakılacak bölümler boy ve kilo ile hareketlerinin takibine gelmiştir. Yavaş yavaş insana benziyor olması size o merakı yendirmiş acaba nasıl oynuyor, boyu ne kadar oldu, kilosu kaç, baş çevresi ve organları yerinde mi gibi soruları beraberinde getirir.

25 haftalık hamilelik, Hamileliğin 25. haftası (5.5-6 AY)
25 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile sizin bebeğe ait verilerde yanılmalar olabilir. Bebekte hafta başı ile haftanın sonunda 1-2 cm farklılıklar ile 200 gram ağırlık farkları bu günlerde olabilir. Sizin görüntüyü ne zaman aldığınız ve internet üzerindeki resmin ne zamana ait olduğu önemlidir. Bunu sıkça hatırlatmamızdaki neden, annenin hafta başında aldığı ultrason resimlerinde boyunun webde bulduğu aynı hafta ama haftanın son gününe ait ultrason resimleriyle kıyaslamasında arada fark görmesi ve bebeğin gelişiminin sanki daha düşük olduğunu düşünmesine neden olmasıdır.

Doktorunuz eğer size derse ki; bebeğiniz normal gelişiyor.. Bu durumda Ayşe, Fatma, Eminenin söylediklerinin önemi yoktur. Doktorunuz sizi kandırmaz. Kız senin bebek zayıf kalmış çok ye, ay kız sanki boyu kısa kalmış bakmıyor musun bebeğe lafları bir kulağınızdan girsin diğerinden çıksın. He he deyin geçin. Önemli olan doktorunuzun yaptığı takiptir.

 • 25 haftalık bebek kilosu: 650g (haftanın son gününe kadar 800 gram seviyelerinde)
 • 25 haftalık bebek boyu: 32 cm (haftanın son gününe kadar 33cm olabilir)

İki soru: Ultrasonda çıkan sonuçlar bir hafta küçük çıktığında doğum 1 hafta gecikir mi? Bebek ultrasonda 1-2 hafta büyük çıktığında doğum 1-2 hafta erken mi olur?

Cevap: Hayır.

25 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Hamilelik haftaları 25 olduğunda bebeğiniz bir ortaboy karpuz kadar oldu. Ele avuca sığar halde. Hani doğduğunda sarıp sarmalayabileceğiniz konumda. Şimdi size düşense bu dönemlerde bebeğin gelişimi açısından beslenmenizde faydalı besinler bulundurmanızdır.

 1. Bebeğinizin beyin zarı gelişimini sürdürüyor. Algılama, tepki verme yetenekleri gelişiyor.
 2. Bebeğinizin burun delikleri açılıp kapanıyor,
 3. Akciğerlerde damarlar (kan) gelişiyor, nefes almaya hazırlık yapıyor.
 4. Omurilik gelişimini sürdürüyor.
 5. Anne sesini duyabilir.
 6. Kemikler gelişmeye devam ediyor.

Bu kısım önemli: Bebeğin doğum kilosunu ne etkiler?

Yanıt: Anne ve babanın doğum kilosuna bakılmalıdır, anne veya baba düşük kilolu doğmuşsa bebekte aynı olabilir, beslenme zayıfsa bebeğiniz zayıf doğabilir, şeker hastalığı sebebi kilolu bebeğe, preeklamsi ise zayıf doğuma sebep olabilir.

25. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Cips yeme dönemleri bitti. Yüksek kalori değil beslenmenize besin değeri yüksek, D vitamini, Kalsiyum, C vitamin, B vitaminleri, Proteinler ve mineraller ekleme zamanı. Çocuğu büyütüp şişman bebek değil, sağlıklı beslenmiş bir bebek dünyaya getireceğiz.

 • Sütümüz, Yumurtamız, Etimiz, Meyve ve Sebzelerler Sebze yemekleri sofralarda bulunacak. Kuruyemiş çerezlerimi ve en önemlisi 10 bardak su hatatımızda olacak.
 • Hamilelerin günlük alması gereken tahıl miktarı 170 gr dır. Sağlıklı olarak tahıl almak için kepekliler ihtiyacın yarısını karşılamalıdır. Kepekli makarna, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği gibi. Bu besinler bebeğin kilo alması açısından önemlidir.

25 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 25. hafta bebek belirtileri

Bebek şuan karnınızda bir orta halli karpuz büyüklüğüne ulaştığından karnınızın büyümesi ilerlemektedir. Tabi karpuz kadar ağırlığı şimdilik yok. Kimilerinde karın daha küçükken, kimilerinde daha büyük olabilir. Kişinin kilosu ve cilt sıkılığına göre karın büyüklüğü değişebilir. Onun karnı küçükte benim karnım neden büyük veya benim karnım onların karnından neden küçük yoksa bebek gelişmiyor mu düşüncesi yanlıştır. Bu sizin vücudunuzla alakalıdır.

Not: Bu hafta yapacağınız glikoz tarama testi ile şeker sonuçlarını alarak bundan sonraki gebelik dönemlerinizde durumun belirginliğine göre davranmanız gerekebilir. Hamileler arasında 100 kadında 3-5 kişide gebelik diyabeti çıkabilir. Hamileliğin getirdiği yüksek kan şekeri belirtileri hamileliğin tamamlanması ile geçer. Hamilelikte bu tür sorun yaşayanlara yiyeceklerinde kısıtlama veya ilaç tedavisi yapılabilir.

Hatırlatma: Bu dönemlerde enfesiyon kapabilirsiniz. Vücudunuzun enerjisini bebekle paylaşıyor olmanız mikroplarla savaşmanızı zorlaştırabilir. İdrar yollarında enfeksiyonlar kendilerini yanma, koku gibi belirtilerle gösterir. Müdahale gerektirir ve doktora çekinmeden söylenmelidir.

 • Rahim büyüdükçe sinirlere baskılar yapacağından, belde, bacakta, sırtta ağrılar oluşabilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu