Hamilelik - Gebelik

24 haftalık hamile, Hamileliğin 24. haftası (Hafta hafta 5.5 AY)

24 haftalık gebelik, hamileliğin 24. haftası (hafta hafta 5.5 aylık gelişim)

Hamilelik haftalarında 24. haftalar artık bebeğin büyüdüğü ve geliştiğinden eskisi gibi takla atıp rahat rahat yuvarlandığı dönemlerin geride kalacağı haftalardır. Büyüdükçe alanı daraldı hareket etmesi eskisi kadar kolay olmayacak. Zararlı mı peki? Hayır, gayet normal ve olağan durumlar. İncecik bir koruma tenine sahip ve şeffaf bir naylon gibi içerisindeki organlar görülebilir durumdadır.

Hatırlatma: “Şeker yükleme testi” Şeker testi haftalarınızdasınız. Şeker tarama testi, hamilelikle birlikte bu rahatsızlığın kontrolünü için yapılmaktadır ve duruma göre doktor tarafından verilecek tavsiyeler uygulanır. Antianemik ilaç (kan hapı) doktor tarafından verilebilir.

24 hafta kaç ay, 24 hafta kaç gün?

Tablo 24: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 24. hafta (5.5 ay)

24. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 5.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
168. gün hamilelik 24 haftalık bebek
169. gün hamilelik 24 hafta 1 günlük gebelik
170. gün hamilelik 24 hafta 2 günlük gebelik
171. gün hamilelik 24 hafta 3 günlük gebelik
172. gün hamilelik 24 hafta 4 günlük gebelik
173. gün hamilelik 24 hafta 5 günlük gebelik
174. gün hamilelik 24 hafta 6 günlük gebelik

24 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

24 haftalık hamile, Hamileliğin 24. haftası (Hafta hafta 5.5 AY)
24 haftalık bebeğin ultrason resimleri

Ultrasonda bebeğinizin yüzüne baktığınızda kime benzediğini tahmin edebilirsiniz. Bebeğin kime benzediği ne zaman bellir olur diyorsanız bu haftalar artık bebeğin yüz hatlarının oluştuğu ve birilerine benzediği haftalardır. Bir bakın bakalım anne tarafı mı yoksa baba tarafı mı..

Kendinize benzetmek için bebeğe yapabileceğiniz artık birşey kalmadı bebeğin siması belli oldu.

Ultrasonda bebeğinizin surat ifadelerini değişik şekillerede görebilir. Bu haftalar bebeğin yetişkin olma adına attığı beyinsel faaliyetlerin başladığı haftalardır. Anneye verdiği tepkiler istemsiz deği karşılık vermek içindir. Aldığı bilgileri beyinde toplamaya başlamıştır.

Yani bebeğiniz artık düşünebiliyor. Baksanıza ultrasonda surat ifadeleri nasıl..

Kendi bebeğinize ait ultrason görsellerinde farklı ifadeler göreceksiniz. Bu yapısı doğduğunda da yani kızdığında, mutlu olduğunda, güldüğünde yine aynı şuanki ifadelere benzer bir yüz şekli alacaktır.

Alışsanız iyi olur. Sinirlenince ve mutlu olunca size bu tepkileri verecek.

  • 24 haftalık bebek kilosu: 550g (haftanın son gününe kadar 630-650 gram seviyelerinde)
  • 24 haftalık bebek boyu: 30-31 cm (haftanın son gününe kadar 32cm olabilir)

24 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Şimdilik şeffaf bir tabaka ile çevrelenmiş cildin içerisindeki organlar görülebilir. Zaman ilerledikçe derisi kalınlaşacak, sertleşecek, koruyucu normal bir insan cildine dönüşecek.

  • Bu ay ile birlikte artık bebeğin gözleri gelişmiş ve dış dünyaya hazır bir duruma gelecektir. 24. hafta bebeğin göz rengi belli olur mu? Hayır, şimdilik göz rengi belli deği ama 1-2 ay daha sabır gerektirecek. Doğumun ardından gerçek rengini görebilirsiniz.
  • Yağ ve kas dokularında artış devam eder.
  • Bebeğinizin akciğerleri gelişimini sürdürüyor. Burada önemli olan ciğerlerin gelişimi ne kadar ilerlerse bebeğin erken doğumlarda yaşama şansının daha fazla oluşudur. Gelişmeye başlamayan ciğerler bebeğin erken doğumlarda yaşamasına izin vermez.
  • Bebeğin ten rengi henüz oturmadı ve beyaz görülür.
  • Algılama, tepki verme, bilgi toplama ve hafızaya yerleştirmek becerileri gelişiyor bu hafta dönüm noktası gibidir.

24. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Beslenmenize mercimek ekleyin. Bebeğinizin zihni açık, zeki olması için demir takviyesi alın. Kan hücrelerini besleyerek zihin açıklığına destek olabilirsiniz. Demir azlığında bebeklerde gerileme oluşur. Demir ihtiyacına takviye için barbunya, mercimek, ve pişmiş ıspanak takviye yapacaktır. Ortalama bu kaynaklardan 1 tabak yediğinizde her birinden ayrı ayrı 6 miligram demir alırsınız. Ortalama günlük almanız gereken demir ihtiyacınız 27 miligram civarıdır.

Bebeğin bu haftalar kemiklerinde ve kas dokusunda gelişimleri açısından kalsiyum önemlidir. Eğer bebeğiniz kilolu doğsun istiyorsanız günde 3 bardak civarı süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bebek için kilo aldıran yiyecekler atasında süt ürünlerinin önemi büyüktür. Süt ürünleri almaya başladığınızda kalsiyum, mineral ve vitamin zenginliği oluşturursunuz. Süt içmekten yana sorun yaşıyorsanız peynir tüketebilirsiniz. Yoğurt veya süt tüketmeniz daha fazla katkı sağlar.

Bebeğin kalsiyumsuz kalması olmaz ama sizin kemiklerdeki miktar düşer!

24 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 24. hafta bebek belirtileri

Bu haftalarda doğum sancıları olabilir ama bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Gerçek doğum sancıları uzun sürerken bu dönemki sancılar kısa sürelidir. Kendiliğinden geçecektir. Uzun sürmesi durumunda doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır iletişim kurmalısınız.

Erken doğum: Bu ağrılara karında kasılma eşlik eder. Bu gerçek doğum sancısı olabilir. Acil doktorluk durumdur.

Normal ağrılar: Bebek büyümesi ile alakalı olarak rahmin solda veya sağda oluşu ile konumlandığı bölgeye göre ağrılar oluşabilir. Eğer bu ilk gebeliğinizse sağda veya solda şiddetli ağrı olabilir.

Önemli: Ağrılarla birlikte, kanama, ateş, bulantı, kusma, kramplar, kasılmalar, belde ve sırtta sancılar birlikte görülüyorsa derhal doktora gidilmelidir. Vajinal akıntıların sancılarla birlikte oluşu tıbbi (tıp) müdahalesi gerektirir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu