Hamilelik - Gebelik

23 haftalık hamilelik, Hamileliğin 23. haftası (5.5 AY)

23 haftalık gebelik, hamileliğin 23. haftası (hamilelikte 5.5 ay gelişim)

23. hafta en güzel dönemlerin aslında başlangıcıdır neden mi? Şu sorunun yanıtını alırsınız, anne karnındaki bebek ne zaman “bebekler ne zaman duyar”, “bebek anneyi ne zaman hisseder” yani anne karnındaki bebek annenin sesini ne zaman duyar ve hissder. Bu haftadan itibaren onunla konuşun artık sizi duyabilir ve hissedebilir. Tabi ne demek istediğinizi algılayamaz ama sesinize kulağı alışır ve doğduğunuzda sesiniz ona yabancı gelmez. Tanıdık ses gelir ve huzur devam eder. Anne ile bebek arasındaki sesli bağ bu şekilde kurulmaya başlar.

23 hafta kaç ay, 23 hafta kaç gün?

Tablo 23: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 23. hafta (5.5 ay)

23. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 5.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
161. gün hamilelik 23 haftalık bebek
162. gün hamilelik 23 hafta 1 günlük gebelik
163. gün hamilelik 23 hafta 2 günlük gebelik
164. gün hamilelik 23 hafta 3 günlük gebelik
165. gün hamilelik 23 hafta 4 günlük gebelik
166. gün hamilelik 23 hafta 5 günlük gebelik
167. gün hamilelik 23 hafta 6 günlük gebelik

23 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

23 haftalık hamilelik, Hamileliğin 23. haftası (5.5 AY)
23 haftalık bebeğin ultrason resimleri

Ultrasonda anlayabileceğiniz gibi bebeğin vücut yapısı orantılaşmaya devam ediyor. Orantılaşma dediğimiz durum ise, bebeğin kafa, gövde, bacaklar, eller, kollar gibi vücut hatlarının olması gereken düzeye eşitlenmesi durumudur. Yani kolar uzun bacaklar kısa yerine, bacakların daha uzun olması gibi.

Gün geçtikçe bu orantılar tam yerine oturacaktır. Ultrason resimlerinde de göreceğiniz gibi “baş çevresi” ve “baş boyu” normale dönecek.

Hamilenin ultrason resimlerini eline aldığında bebeğimin başı sanki büyü gibi “bebeğimin başı nasıl olmalı” “bebek başının büyük olması normal mi” gibi en merak edilen konular arasındadır. Bu haftalarda bebeğin başının gövdesine oranla büyük olması normaldir ve zamanla düzelecektir korkmayın.

Ultrasonda bebeğin yüzünü gördüğünüzde hemen herşeyin yerli yerinde olduğunu ancak göz kapaklarının kapalı olduğu görürsünüz.

Bu durum acaba gözlerin kapalı olması bebeği rahatsız eder mi düşüncesi oluşturabilir. Gelişim zamanlarında bunlar olağan durumlardır ve hemen herşey tam olması gerektiği gibi ilerliyor.

Bebeğin gözlerinin kapalı olması ona rahatsızlık vermez.

 • 23 haftalık bebek kilosu: 470g (haftanın son gününe kadar 550 gram seviyelerinde)
 • 23 haftalık bebek boyu: 29 cm (haftanın son gününe kadar 31cm olabilir)

23 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bebeğiniz artık kız çocuklarına alınan oyuncak bebek kadar oldu. Haftalar geçtikçe birer santim büyüyecek ve kilosu önümüzdeki 1 ay içinde 2 kat artacak.

 • Sesleri duyabiliyor, iletişim kurun ve onunla sessiz anlarda sohbet edin. Orta kulak gelişimi hafta sonuna kadar tamamlanmış olacak.
 • Fiziki yapısı tıpkı yeni doğan bebekler gibi olmaya başladı.
 • Tekmelemesi, vurması gibi durumları daha fazla hissedebilirsiniz. Bazı bebekler çok hareketli olurken bazılarında daha az hareketler gözlemlenebilir.

23. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Hamilelikte kansızlık (anemi) çoğu anne adayın karşılaştığı olağan durumlar arasındadır. Bu sebeple doktor tarafından hamileye demir hapları tavsiyeleri verilebilir. Eğer kansızlık sorunları yaşamak istemiyorsanız; kırmızı et, ciğer, yeşil mercimek, lahana gibi yeşillikler ve yiyecekler. Eğer halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve baş dönmeleri gibi sorunlar yaşıyorsanız kansızlık sorunlarınız olabilir. Test ettirmenizde fayda var.

 • Hamilelikte lahana çeşitleri yemeke, kalsiyum, demir ve c vitamini almanızı sağlar. Çiğ yenilirken temizliği bol su ile yapılmalıdır.
 • Yiyeceklerinizi sıkça yiyin ve azar azar tüketin.
 • Lifli meyve ve sebzelere ağırlık verin.
 • 2.5 litre su içmeye özen gösterin.
 • Gece yatmadan önce yemek yeme alışkanlıklarını bırakın.

23 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 23. hafta bebek belirtileri

Bu dönemlerde tansiyon sorunları ve kansızlık (anemi) gibi dertleriniz olabilir. Demir içeriği zengin besinlerle beslenmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Yüksek tansiyon sorunlarında, kan basıncının yükselmesinde, şişikler oluşmasında, idrarda protein çıkmasında kendini gösteren preeklampsi rahatsızlığı olabilir. 100 kadından 7 hamilede görülen bir sorundur. Preeklampsi tedavi edilmezse ne olur? Bebeğe ulaşan kan akışında azalma, bulanık görüş, baş ağrıları ve ellerde/ayaklarda birden bire şişmeler yaşanabilir.

 1. Bu hafta ve sonrasında bel ağrıları olabilir. Hem bebek hem de sizin ağırlığınız artık omurilik üzerine baskı kuruyor. Destekli pantalonlar tercih edebilirsiniz. İlaç kullanmayın. Dinlenme, pozisyon değiştirme, sıcak/soğuk uygulamalar ve masaj rahatlatacaktır.
 2. Topuklu giyiyorsanız bacakların arka kısmında ve dizlerde ağrılar, parmaklar ve ayaklarda şişlikler oluşabilir.
 3. Bel çevreniz genişledi, karnınız büyüdü. Kilo almanız normaldir ve takip edin haftalık 400-500 gram arası yani yarım kilo civarı almaya devam edebilirsiniz. Daha fazla kilo alıyorsanız beslenme düzeninde değişime gidin kalorisi az besin değeri yüksek olanlara ağırlık verin.
 4. 23. haftalarda karın ağrıları, kramplar oluşabilir ve kısa sürelidir. Ciddi durumlarda ve anormal haller gözlemliyorsanız doktorunuza başvurun. Rahim hızlı büyür, bağları yavaş kalır. Gerginlik oluştuğundan iğne batar gibi ağrılar olur.

Not: Hamilelikle birlikte oluşan kasık ağrıları ara ara olabilir, bebeğin gelişimi ile bu süreç devam edebilir. Kasık ağrılarının geçmesi ise doğumla birlikte geçer.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu