Sağlık

20-30 Yaş Arası Polikistik Over Sendromu

20-30 Yaş Arası Polikistik Over Sendromu

Anneler küçük kızlarına neden hep betona basma, ayaklarını ve karnını sıcak tut der bilir misiniz? Üşüyen ayaklar ve karın bölgesi ilerleyen dönemlerde kadınlarda adet düzensizliğine ve sancılı adetlere neden olur. Adetin ilk iki gününde dökülen pıhtılar nedeni ile genç kızlar adet dönemini korku içinde beklerler. Daha sonraki dönemlerde bu adet düzensizliği, dökülen pıhtılar ve üşütmeler yüzünden en erken yirmi yaşında olmak üzere polikistik over sendromu dediğimiz yumurtalık kistleri meydana gelir. Yumurtalıklarda meydana gelen bu kistler nedeni ile birçok kadın doğurganlığını kaybetmekte ve tüp bebek tedavisine başvurmak zorunda kalmaktadır.

20-30 Yaş Arası Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromunun Psikolojik Nedenleri

Polikistik over sadece bu sebepler ile ortaya çıkan bir durum değildir. Yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin en büyük nedeni adet düzensizliği. Düzenli adet gören bir kadın, adet döneminin hemen sonrasında yumurtlar. Bu dönem kadının en verimli olduğu dönemdir. Fakat strese ve moral bozukluğuna bağlı bazı nedenlerden dolayı da yumurtlama olayının gerçekleşememesi olası. Adet döneminin hemen arkasından yumurtlayan kadının yumurtalarından bir tanesi döllenmek için hazır konumdadır. Diğerleri de olgunlaşma çabaları gösterir fakat başarılı olamaz. Bu yumurtalar ultrason cihazında içi su dolu keseler olarak görülür. Yani diğer adı ile çoklu, polikistik anlamına gelir.

Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over sendromunun belirtileri hastaların en az yüzde seksenlik bir bölümünde adet düzensizliği ve sancılı adet görme olarak tanımlanır. Hastaların bir kısmında erkeklerin hormonunun arttığı görülür. Alt çene, üst dudak, bacak iç yüzleri ve göbek çevresi gibi bölümlerde aşırı kıllanma gözlenir. Polikistik over sendromu şeker, kolesterol, tansiyon gibi hastalıkları da tetikleyebilecek özelliğe sahip bir rahatsızlık türüdür. İleri yaşlarda görülen polikistik over sendromu on beş, yirmi günlük adet kanamalarına neden olabilmektedir. Çözüm olarak doktorlar bu durumda direkt olarak yumurtalıkların alınması taraftarıdır. Fakat son çare bu olmamalıdır.

Şişmanlama Sebebiniz Polikistik Over Olabilir

Kilolarınızdan şikâyet ederken, önce bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var. Zira polikistik over sendromu kilo alma sebebiniz olabilir. Polikistik overin neden olduğu hastalıklar arasında şeker v e tansiyon dışında, hamilelerde şeker ve tansiyona bağlı bebekte gelişim geriliği ve düşük yapma sebebi olma olasılığı çok yüksektir. Hastalık nedeni ile insülin direnci artar ve diyabet riski daha fazla artar.

Rahim Kanserine Dikkat

Polikistik over tedavi edilmez ise salgılanan yüksek östrojen hormonundan kaynaklı rahim kanserine sebebiyet verebilir. Genç kadınlarda kısırlığa neden olan bu rahatsızlığın ilk tedavi yöntemi kilo vermek ve yumurtalıkların üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Azalan baskı ile birlikte yumurtalıklar rahat çalışmaya başlıyor ve adet düzene girmeye başlıyor. Kullanılacak ilaçlar ile östrojen hormonunun dengeye sokulması ile vücutta düzene girebiliyor. Böylelikle düzene giren vücut yumurtlamaya da hazır hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu