Bebek ve Çocuk

2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık bebeğe ıhlamur çayı verilir mi

Bebeklere ıhlamur çayı ne zaman verilir, ıhlamur bebeği uyutur mu, kaç aylık bebek ıhlamur içer

Bebeklere ıhlamur çayı ve diğer bitkisel çaylar yetişkinlerde olduğu gibi etkiler yapar ayrıca, bebekte uykusuzluk, gaz, sürekli ağlama (kolik) gibi rahatsızlıklara da faydalıdır. Siz bebeğin annesi olarak bebeğimde böyle sorunlar var ben bir ıhlamur kaynatayım faydası olsun diyebilirsiniz ama ıhlamuru içirmek için biraz beklemeniz gerekecektir.

Bebeklere ıhlamur ne zaman içirilir? 2, 3, 4, 5, 6 aylık bebeğe ıhlamur verilir mi?

Bebeklerde doktordan onay alınmadan herhangi bir bitki çayı verilmez. Bebek 6 ay öncesinde sadece anne sütü ile beslenir. Bebeğinize bitki çayından fayda sağlamak istiyorsanız kendiniz için sütten bebeğe geçer.

Bazı bitkisel çaylar toksik yapabilir. Bu nedenle bebeğe çay verilmeden önce tarifinin nasıl uygulanacağı ve bebekler için güvenli bitkisel çayların hangilerinin olduğunun bilinmesi önemlidir.

Bebeklere ıhlamur çayının 6. aydan sonra gözlemleyerek verilebileceği, alerjik bünyeye sahip bebeklerde ise 1 yaşını beklemeniz gerekecektir.

Bebeklere ıhlamur çayı günlük ne kadar verilebilir?

Aşırıya kaçmadan günde yarım çay bardağı kadar ıhlamur çayı 7, 8, 9, 10, 11 aylık bebeklere verilebilir.

Bebek için ıhlamur çayı nasıl demlenir?

Bebek için ıhlamur çayı yapacaksanız şu tarifi uygulayın;

Cezvede 1 bardak suyu kaynatın ve içine 1 kaşığa yakın ıhlamuru atıp 10 dakika demleyin. Sıcak içirmeyin ılıklaşınca verin.

Bebeklere ıhlamur çayının faydaları

Ihlamur çayı bebeklerde gaz, ağlayan bebek (kolik) için sakinleştirmek üzere, soğuk algınlıklarında ve uyku yapması için yardımcı olduğu bilinmektedir.

Not: Yine hatırlatalım; 6 ay altındaki bebeklere ilaç vermeyin. Doktorunuzdan onay almadan bitkisel çaylar gibi yöntemlere başvurmayın. Ek gıdaya yani 6. aydan sonra bebekler için güvenli bitkiler ve yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Bu konularda önemli!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu