Hamilelik - Gebelik

19 haftalık hamilelik, Hamileliğin 19. haftası (4.5 AY)

19 haftalık bebek, hamileliğin 19. haftası (hamilelikte 4.5 ay gelişim)

Gebelikte 19. haftaya gelindiğinde yukarıya doğru çıkan sürekli bir büyüme ivmesi göreceksiniz. Ortalama gebelik ortalarına gelmiş bulunmaktasınız. İlk aylarda olduğu gibi gebelikte yaşanan mide bulantıları, kusmalar gibi gebeliğe özel belirtilerden arınmış olarak rahat bir dönem içerisindesiniz. Bebek boyunuz 19. haftada 20-22 cm ortalaması ile seyrini sürdürecek. Şimdi hamile hanımların kilo alma haftaları başlıyor. Artık yemeye daha fazla ihtiyaç duyacaksınız. Bulantı ve kusmalarınızın azalması, yemek tiksintilerinin gitmesi sizi yemek yemeye itecek.

Beslenmenize kalori değerleri yüksek olmayan ama besin değeri yüksek yiyecekler ekleyerek, bol lifli gıda tercihleri ile hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de bağırsaklarda çalışmaları hızlandırarak kilolardan korunabilirsiniz.

19 hafta kaç ay, 19 hafta kaç gün? Aşağıdaki tablo ile gün ve haftanızı, kaçını ayda olduğunuzu görebilirsiniz.

Tablo 19: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 19. hafta (4.5 ay)

19. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 4.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
133. gün hamilelik 19 haftalık bebek
134. gün hamilelik 19 hafta 1 günlük bebek
135. gün hamilelik 19 hafta 2 günlük bebek
136. gün hamilelik 19 hafta 3 günlük bebek
137. gün hamilelik 19 hafta 4 günlük bebek
138. gün hamilelik 19 hafta 5 günlük bebek
139. gün hamilelik 19 hafta 6 günlük bebek

19 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

19 haftalık hamilelik, Hamileliğin 19. haftası (4.5 AY)
19 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri

19. haftanın başında alınan bir ultrason görüntüsü ile 19. haftanın sonunda alınan bir ultrason resimleri arasında bebek gelişiminde çok farklılıklar olur. Başında elinizdeki bebek değerleri ile haftanın sonunda alınan bir değeri karşılaştırıp bebeğ küçük kalmış yanılgısına düşmeyin.

İnternet üzerinde paylaşılan 19. haftanın son günü resimleri “19 haftalık gebelikte bebek resimleri” aslında 19 hafta 6 günlük bebek resimleri olarak geçse sizi yanılgıya düşürmez. O yüzden bebeğin alınan görüntü günlerinin önemi büyüktür.

Yukarıdaki resimde bebeği bir uzaylıya benzetebilirsiniz ama gelecek haftaki görüntüsü bu haline benzemeyecek. Sürekli gelişiyor. Birine benzetmek için daha erken. Şimdilik en sağlam kanıtı erkek veya kız olması.

 • 19 haftalık bebek boyu: 18-20 cm (haftanın son gününe kadar 20-22cm olabilir)
 • 19 haftalık bebek kilosu: 200g (haftanın son gününe kadar 260-280 gram)

19 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Bu hafta sonuna kadar bebek boyu 20-22 santim kilosu ise haftanın son gününe göre 280 grama ulaşabilir. Hafta başında 220 -230 gramlarda oluşu normaldir.

 • Kız bebek bekleyenlerde üreme organları oluşmuş durumda. Uterus ve yumurta kanalları ile cinsel organ oluştu. Hayatı boyunca kullanacağı yumurtalar hazır. Doğumu ile beraber yaklaşık 1 milyon yumurtası olacak.
 • Erkek bebeklerde testisler meydana geldi ve 10. hafta ile beraber testosteron salgılaması yapıyor. Pipisi ise büyümesini sürdürüyor.
 • Bebeklerin cildinde verniks kazeoza isimli balmumuna benzeyen katman oluşuyor. Bu katman ile cilt tüm etkenlerden korunacak. Oluşan bu yapının çoğu doğumdan önce kaybolur ama prematüre doğumlarda bolca verniks olur.
 • Bebek uyku alışkanlığı kazanır hatta rüya bile gördüğü söylenmektedir.
 • Bebek bu haftalarda başı aşağıda olabilir. Erken doğuma hazırlanıyor şüphesi uyandırabilir ama bu haftalar bu pozisyonları alması normaldir.

19. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu hafta beslenmenize ekstra ilaveler gereken bir durum yok. Kalsiyum, demir, C vitamini almaya özen gösterin. Meyve ve sebzeler sizin ve bebeğin sağlığı için doğuma kadar ihtiyacınız olacaktır. Vejetaryenler için etlerden alamadıkları besinleri et yerine başka gıdalardan almaları önemlidir.

B12 vitamini, sinir sisteminin normal işleyişini yürütebilmesi için kan hücrelerinde sağlıklı üretim gerçekleştirmek üzerine önemi büyüktür. Bu vitamin bebeğin büyümesi ve gelişmesine katkı sağlar. Eksik olması durumunda ise bebek kansızlık, beyin ile omurilikte sorunlar ortaya çıkarabilir. Düşük olmak üzere birçok alanda bebek üzerinde eksikliği zarar verir.

B12 eksikliği olmaması için şunları yiyin;

 1. Kırmızı et (dana eti, kuzu eti),
 2. İnek, dana, tosun gibi ciğerler (sığır ciğerleri),
 3. Kümes hayvanı ciğerleri (ördek, kaz, hindi)
 4. Yiyeceklerden (yumurta, peynir,)
 5. Tavuk eti (tam pişmeli),
 6. Deniz ürünleri (balık),

19 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 19. hafta bebek belirtileri

Anneler bu hafta palaço olabilirsiniz. Lekeler, yanaklar, burunda kahverengi oluşumlar, göbeğinizde koyu kahverengi bir çizgi oluşabilir. Göbek çizgisinin adı “linea nigra”dır. Doğumla birlikte yavaş yavaş kaybolacakalar ama silik şekilde izler kalabilir. Koyu tenlerde daha fazla olur.

 • Güneşe çıkarken güneşten koruyucu kremler kullanın. Cildiniz hassas ve lekelenmeye müsait.
 • Uterus büyüyor ve bağ dokularında esneme oluşuyor. Bu durumlar sizde alt bölgelerde tek taraflı sancılar yapabilir. Doğum sancıları ile karıştırmayın. Ani oturmalarda, kalkmalarda ve şekil değiştirmelerde daha fazla olur. Korku yaratıyorsa doktorunuzla görüşerek şüphelerinizi giderebilirsiniz.
 • Rahim göbek hizasına kadar büyür ve bebeğin hareketleri daha fazla hissedilir.
 • Karın büyümeye başlar ve hareket kabiliyetiniz yavaş yavaş azalır. 19. hafta karında gerilemler hissedilebilir. Karında sertleşme ve gerginlik için buraya, Karında kaşıntılar için buraya bakabilirsiniz. Bunları öğrenerek karın çatlakları oluşmaması adına baştan önlem alabilirsiniz.
 • Bu hafta karın, meme, kalçalarda büyümeler gözlemlenebilir.
 • Bu haftalar cildi nemli tutmak önemlidir. Bol su içerek, nemlendiriciler kullanarak cildi koruyabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu