Hamilelik - Gebelik

17 haftalık bebek, Hamileliğin 17. haftası (Hamilelikte 4. AY)

17 haftalık bebek, hamileliğin 17. haftası (hamilelikte 4. ay gelişim)

Bebek 17 haftalık oldu ve gözleri kapalı olsa bile dışarıdan gelen ışığı algılama kapasitesine sahip. Eller ve ayaklar yerli yerinde hatta az buçuk babasına bile benziyor. Annesi de olabilir. Cinsiyet belli ve genital bölgeler gelişmeye devam ediyor. Anne ise rahatlama aylarında ve huzurlu bir gebelik için beslenme ve enerji yeterli. Uykusuzluk olabilir bu normaldir. Gebelik yastıkları bu sorunun önüne geçebilir. Uyanıp duruyorsanız bebeği emzirme hazırlıkları olduğunu unutmayın. Kulaklarınızdaki ses algılama kapasitesinin gelişmesindeki amaç ise bebeği olası tehlikelere karşı duyarlı hale gelebilmeniz içindir. Bebeğiniz bu hafta 17-18 santime ulaşacaktır. 150 gram ağırlığı bulacaktır. Yani koca bebek oldu ve sürekli gelişiyor.

Hatırlatma: Üçlü ve Dörtlü testler haftasındasınız.!

17 hafta kaç ay, 17 hafta kaç gün? Tablodan öğrenebilirsiniz.

Tablo 17: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 17. hafta (4. ay)

17. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 4 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
119. gün hamilelik 17 haftalık bebek
120. gün hamilelik 17 hafta 1 günlük bebek
121. gün hamilelik 17 hafta 2 günlük bebek
122. gün hamilelik 17 hafta 3 günlük bebek
123. gün hamilelik 17 hafta 4 günlük bebek
124. gün hamilelik 17 hafta 5 günlük bebek
125. gün hamilelik 17 hafta 6 günlük bebek

Bilgi: Bu hafta aynı haftasında olan iki hamilenin karın büyüklüğü/göbek boyutu birbirinden farklı olabilir. Küçük olanların cilt yapılarının sıkı olmasından, karınları büyük olanların daha yumuşak ten dokusu olup bağırsak gazlarından kaynaklanmasındandır. Yani küçük karınlı hamileleri kıskanmak yerine egzersiz, sağlıklı beslenme ve spor yaparak sizde sıkılaşabilirsiniz.

17 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

17 haftalık bebek, Hamileliğin 17. haftası (Hamilelikte 4. AY)
17 haftalık bebek ultrason görüntüleri

Ultrasonda bebek size zayıf gibi gelebilir ama normaldir. Kilo ve boy ortalaması ultrasonda normal düzendeyse sorun yoktur. Bu hafta gelişmler hızlanacak ve hafta sonunda ultrasonda bunu rahatça farkedebilirsiniz.

 • 17 haftalık bebek boyu: 13 cm (haftanın son gününe kadar 18cm olabilir)
 • 17 haftalık bebek kilosu: 140g (haftanın son gününe kadar 140-150 gram)

17 haftalık bebeğin gelişimi ve değişimleri

Cinsiyeti belli olan bebek kız ise uterus ve vajina çevresinde doku oluşmaktadır. Erkek bebek cinsiyet olarak belirlenmişse pipi meydanda yine utanma arlanma yok sanki saldım çayıra mevlam kayıra der gibi rahat. Buradaki gelişmeler testosteron hücreler destekleri ile sağlanır.

 1. Refleksler gelişiyor, emme ve yutma kabiliyeti artıyor.
 2. Kilo alıyor ve 150 gramı hafta sonuna bulacak. Bebeğin vücut ısı seviyesi için oluşan bu yağ tabakalarının önemi büyüktür.  Yağlar enerji kaynağı olarak metabolizmada önemli yer tutar.
 3. Kalp atışları beyin kontrolüne geçti.
 4. Göz kapakları kapalı ama ışığı algılama kapasitesi var.
 5. Yutkunabiliyor, emebiliyor (parmak emmelerinden ultrasonda görebilirsiniz).
 6. Yüksek sesleri duyabilir.
 7. Kaş ve kirpikler uzamaya başladı. Kız bebeklerde kirpiklerine doğduğunda rimel sürmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
 8. Bu haftalarda bebek daha hızlı gelişim ve büyüme göstermektedir.

17. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bebek beslenmesinin yanında bu haftanın anne sağlığı açısından önemi de vardır. Eğer hemoroid ve varis sorunları yaşayan biriyseniz bu gebeliğiniz yine aynı durumları başınıza getirebilir. Beslenme programınıza fiber değeri yüksek besinler bol su ve yürüme gibi düzenli şekilde egzersiz yapmanız gerekecektir.

 • Bu hafta bebeğin kemiklerinin gelişiminde kalsiyum içeren gıdaların önemi büyüktür. Beslenmenize ekleyin.
 • Öğünleri sıklaştırın. Normal öğünleriniz arasına 3 ara öğün ekleyin. Gece yatmadan önce atıştırmak uyku sorunları meydana getirebilir.

17 haftalık gebelikte annenin değişimleri ve 17. hafta bebek belirtileri

Üzgünüz abla o kıyafetler gitti artık debelenmenize gerek yok giyemezsiniz. Yeni hamile kıyafetleri çıkmış hem de erkek bebek taşıyan annelere mavi, kız bebek olacaklara pembe seçin bakalım yeni modelleri yakışacak ve güzelleşeceksiniz. Rahatınız için hamile kıyafetleri almak esneyen türlerden tercih etmek sizi rahata erdirir.

Önemli: Bu hafta annenin bilmesi gerekenlerden biri “Amniyo” doğum kusurlarını öğrenmek adına bu teste giriniz. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Tercihe bağlı olarak yapılan bu testin zorunluluğu yoktur. Yaşı 35 üzeri annelerde önerilen bir testtir ve “down sendromu” riskleri olanlarda daha dikkat edilir. AFP pozitif olanlarda tercih edilmesinde fayda vardır. +- bilgiler doktor tarafından hamileye söylenecektir.

 • Bebek hareketlerini hissedebilirsiniz. Suyun içinde baloncuklar var.
 • Bu haftalar sizin enerji seviyenizin yüksek olduğu haftalardır. Kendinize zaman harcayacak el işleri yapabilir veya pembe, mavi cinsiyete göre patikler, bereler, atkı, eldiven örebilirsiniz. Öremiyorsanız hazır alacaklarınız üzerine iğne iplikle işleme sanatları yapabilirsiniz. Hakketen çok zevklidir deneyin bakın.
 • Bu hafta akıntı gelebilir. Bu akıntılar beyazımsı renk tonlarında ve kokusuzdur. Normal kabul edilir zararsızdır. Kokulu ve renk tonları kahve, yeşil gibiyse enfeksiyon belirtileri olabilir. Kaşıntı ve yanmalar ile idrar yaparken enfeksiyonlularda görülür. Normal gelen akıntılarda ağrı sızı olmaz.
 • Önemli: Kaşıntılı, ağrılı, koyu, yeşil, kahve renk tonu akıntılar doktor kontrolü gerektirir önemseyiniz.
 • Kilo alıyor olmanız normaldir ve haftada yarım kilo kadar alımı olabilir. Şu ana kadar 17 haftada 1-5 kg almış olabilirsiniz.

Haberiniz olsun: Down sendromu testi 17. haftada yapılabilir. AFP (alfa fetoprotein) testi kolay yapılan bir kan testidir. Gelecek haftayı geçirmeyin.

Not: Anormal durumlarda yardım alamıyorsanız “112” yi aramaktan çekinmeyin!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu