Sağlık

15 yaş sivilceleri

15 yaş sivilceleri (akne)

Sivilce denilince aklınıza sadece bana özgü bir düşünce gelmesin! Sivilce (akne) 10 kişiden 8 tanesinde görülür. Yağ bezlerindeki aşırı yağlanma sonucunda kılların diplerindeki deliklerden içeriye giren bakterilerin ortaya çıkardığı iltihaplanma türüne sivilce denir.

Sık görülme yaşları arasında ise 12-20 bulunur. Ergenlik yaşının 15 yaş ortalaması daha yaygın olarak erkek ve kadında sivilceler oluşabilir.

Akne söylemi; derideki siyah noktalar, kırmızı renk kabarmalar, iltihap barındıran sivilceler ve farklı görünüme sahip oluşumlar anlaşılır. Bunların 12 ile 20’li yaş arası görülme sıklığı fazlayken 15 yaş sivilceleri de yaygındır. Sivilceler sadece yüz bölgesinde olmayacağı gibi aynı zamanda omuz, göğüs ve uyluk bölgelerinde de oluşur.

Nedenleri

Çoğu nedenlerin söylenebileceği bu akneler için en önemli sebepler arasında şunları sıralayabiliriz;

  • Hormonal değişimler
  • Mikroorganizmalar
  • Bazı ilaçlar
  • Ruhsal değişimler
  • Kalıtımsal özellikler

15 ve diğer yaş guruplarında alınan kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı ile sivilceler oluşabilmektedir.

Sivilce oluşumuna neden olan kozmetikler;

  • Yağlı kremler
  • Merhemler
  • Pudra

Bunlara benzer cilt gözeneklerini tıkayan maddeler, yağ bezlerinin deriye açılmak için kullandığı kanalları ve tıkar ve akne oluşmasına yardım eder. Diğer bir husus; güneş ışınları akneler için etkiyi arttırır.

Cilt sivilceleri için ne yapılmalı

Cilt sivilce ve akneler için önlemek adına ilk yapılması gereken cildin temizliğidir. Yağlı cildin üzerindeki tabaka ve bakterileri gidermek üzere temizlik esnasında, deri ile aynı asitlik özelliği bulundurulan ürün kullanımı cildi daha az tahriş eder. Bu ürünlerden satın alarak sivilceleri ve akneleri önleyebilirsiniz.

Cildin fırsat buldukça temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle makyaj malzemeleri kullanıyorsanız, gece mutlaka yıkamalısınız. Makyajlı uyumak sivilcelerin çıkmasının en basit yollarından biridir. Cildiniz çok yağlı ise doğal cilt maskeleri kullanabilirsiniz.

Ne yapmamalı

Sivilceler sizi rahatsız ediyor olabilir. Patlatmak ve tırnak ile çıkarmak diğer taraflara yayılmasına neden olabilir, patlatılına sivilcelerin yerinde leke şeklinde izler kalabilir. Bu nedenler cilt üzerindeki sivilceler fazla rahatsız edici ise, cilt doktoru ile kurutmak adına ilaç veya çeşitli tedaviler önerilebilir.

Siyah nokta

Kıl köklerinde bulunan yağ bezi kanallarının çevre hücre tabakası kalınlaşarak derinin üst tabakasını tıkayabilir. Bu tıkaç bazen oldukça fazla büyüyerek kanal ağzına doğru ilerler ve siyah nokta olarak gri-siyah renkte bir oluşum gerçekleşir. Bir kir olarak görünüyor olsa bile derinin rengini veren maddeye bağlıdır.

Koltuk altı ve kasık sivilceleri

Ergenlik dönemlerinde hormonların verdiği etki ile koltuk altı ve kasıklarda kıllar/tüyler oluşur. Bölgedeki ter ve yağ bezlerinin, üreme organı kokusunun çevreden hissedilmesine ve temizlenmediği zamanlarda enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Aynı şekilde kasık ve koltuk altındaki sivilceler oluşabilir.

Çözümü

Uzayan kıllar kesilmelidir. Tıraş yapılırken tüy dökücü krem veya ağda kullanılabilir. Kullanım klavuzları kontrol edilerek dikkatli şekilde işlem yapılmalıdır. Epilasyon yöntemi ile etkili şekilde bu işlem yapılabilir. Deneyimli kişiler ile mikroplardan arındırılarak yapılmalıdır.

Not: Kasık bölgesindeki kılların alımlarında epilasyon önerilmez.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu