Hamilelik - Gebelik

13 haftalık bebek, Hamilelikte 13. hafta (hamileliğin 3. ayı)

13. hafta gebelik, hamileliğin 13. haftası (hamilelikte 3 aylık bebek)

Hafta hafta gelebelikte geldik 13. haftaya. Bebek büyüdü ve boyu 7 cm ile haftaya başlıyor. Hafta sonuna doğru bebeğin boyu neredeyse elinizin orta parmağı kadar 9cm olacak. 28 gram ağırlığı var. Kafası hala büyük gövdesinin yarısı kadar duruyor. İşte meraklı soru 13. hafta bebek cinsiyeti belli olur mu? Bu hafta bebeğin kemik yapısına göre bebek cinsiyetini doğum doktorları bilir diye inanıyor olabilirsiniz ama aza daha sabırlı olmalısınız. Çoğu doktor bu şekilde cinsiyet tahmini yürütmez.

Hatırlatma: İkili testin son haftasıdır.

13 hafta kaç ay, 13 hafta kaç gün? Ayları hesaplayamıyorsanız günlük olarak takibi yapabilirsiniz.

Tablo 13: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 13. hafta (3 ay)

13. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 3 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
91. gün hamilelik 13 haftalık gebelik
92. gün hamilelik 13 hafta 1 günlük gebelik
93. gün hamilelik 13 hafta 2 günlük gebelik
94. gün hamilelik 13 hafta 3 günlük gebelik
95. gün hamilelik 13 hafta 4 günlük gebelik
96. gün hamilelik 13 hafta 5 günlük gebelik
97. gün hamilelik 13 hafta 6 günlük gebelik

13. haftalık bebek anne karnındaki gelişimi

Bu hafta bebekte organ çalışma yoğunluğu olacak çünkü önemli vücut bölgelerinin yapıları inşa ediliyor. Bağırsaklar dışarıdan içeriye yerleştir.

 • Bebeğin boyu hafta sonuna kadar 10 santim seviyelerine çıkacak kilosu 9 cm ortalamasında gidecek.
 • Başı büyük gövdesinin yarısı kadar ama bunun büyümesindeki sebep, beyin gelişimi ile alakalıdır. Bir iki ay sonra kafası vücut oranına göre boyutlanacak olması gerektiği kadar olacaktır.
 • Bu aslında bebek düşük yapma oranlarına bakıldığında en fazla düşük ilk 12 hafta da yaşanıyor. Bir nevi siz bu dönemi atlatmış oluyorsunuz. Tabi bu durum bebeğin düşmez fikri oluşturmuyor. Gebeliğin son gününe kadar dikkat etmelisiniz.
 • Bu hafta güzel haber, anne sesini duyabileceğiniz ses telleri gelişmeye başladı. İlk bebek sahibi olanlar bilmez ama daha önce çocuğu olanlar bilir. Acıkınca, hastalanınca hemen her şikayeti için bu ses telleri konuşmaya başlamadan önce ağlayarak sesini duyuracak, konuşmaya başladıktan sonra anne acıktım, anne çişim var diyecek.
 • Damaklarda diş alanları oluştu.
 • Karaciğer safra sıvısı ile pankreas bezi insülin salgılar başladı.
 • Bebek bu hafta amnion sıvısından içmeye başlar ve tekrar idrar olarak dışarı bırakır. Devir daim diyebilirsiniz.
 • Yüzü insan yzü gibidir.
 • Merak edilen soru: Bebek hareketleri 13. hafta hissedilir mi? Bebek hareketleri çoktur ancak bunu hissetmek için daha erken. Tekmelemeler, itme, çekme ve kakmalar yapar ama hissedilmez.
 • Bebek solunum yapmıyor ama akciğerler için alıştırmalar yaparak kasları hazırlıyor.

13 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

13 haftalık bebek, Hamilelikte 13. hafta (hamileliğin 3. ayı) Hamilelik - Gebelik
13 haftalık bebek ultrason görüntüleri

İnternetten kendi bebeğinizle bir başkasının bebeklerini kıyaslamayın. Sizinki ile aynı gün olması ancak ortalama rakamlar verebilir. Hafta başında alacağınız ultrason verileri ile haftanın sonunda alacağınız veriler arasında 1 ile 1.5 cm boy farkı olur.

13 haftalık bebeğin ultrason resimlerinde başının gövdesinin yarısı kadar olduğu, yüzünün bir insana benzediği hatta size benziyor :) ya da eşinizin tarafına benziyor gibi yorumların geleceği hafta ve artık 13. haftanın verdiği rahatlık eşe dosta haber verme zamanının geldiği haftadır. Cinsiyet konusunda kemik yapısına göre olasılık söylenebilir ancak 2 hafta sonra yanılma payı çıkacağından azıcık daha bekleyin.

Ultrasonda kap atışı ve hareketleri izleyebilirsiniz ama bu hareketler henüz anne karnında duyamaz veya çok düşük bir ihtimal tekmeleme hissi alabilir.

 • 13. hafta bebek boyu: Hafta başında 7 ile başlar 9 cm ortalaması ile sonlanır.
 • 13. hafta bebek kilosu: Bu hafta ortalaması 25-28 gram kadardır.

13. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bulantılar artık büyük ölçüde gideceğinden yemeleriniz düzene girer. Besin değeri yüksek ve kan hücreleri için Demir içeren besinler, C vitaminli yiyecekler, Kalsiyum ve lifli sebze meyve tüketin. Yumurta ve etlerden protein depolayabilirsiniz. Süt ve sür ütünleri yine bu hafta bebek sağlığı açısından önemlidir.

 1. Bu haftalar artık kan hacminin arttığı, solunumun hızlandığı haftalardır. bebeğin ihtiyaçları büyüyor ve kan akışı hızlandır. Sıvı önemli. Suyu bol için.
 2. Sigara dumanı kesinlikle uzaklaşmanız gerekenler arasındadır.
 3. Bol oksijen almak bu hafta önemli. Bebeğiniz solunum egzersizleri yapıyor.
 4. Kan dolaşım hacminde yarı yarıya fark var çok arttı ve doğal olarak size kan gerektiğinden kan üretici besinler yiyin.

13. hafta gebelikte annenin değişimleri ve 13 hafta bebek belirtileri

Bir aynaya bakın bakalım beliniz kalınlaşmış mı. Muhtemelen pantalonlar sıkmaya başladı. Normaldir kilo alıyorsunuz ve bebek büyüyor. İnternette hamile kıyafetlerine bakmaya başlama ayına hoşgeldiniz. Onlar daha rahat : ) ha sütyende alın destekli olanlardan.

Mutlu haber şudur; yorgunluk hissi, sık sık tuvalet ihtiyacı, kabızlık, bulantı/kusma hafifledi. Yani kısaca hamileliğinizi yaşamaya başlayabilirsiniz. Cinsel ilişki için sorun olmayacaktır. Doktorunuz bebeğin durumuna göre sizi bilgilendirecektir.

Saçlar çok yıprandı bir boya atabilir miyim acaba diyorsanız; doktorunuzdan onay alın. Bu hafta boyamalar, egzersizler ve çoğu şeylere izin verilir.

 1. Kan pıhtılaşmaları artacaktır. Doğumda istenmeyen kanamaları önlemek adına vücudun kendisini aldığı bir yöntemdir.
 2. Kas ve eklemlerde gevşeme olur. Bu durum eklem bölgelerinde ağrılara sebep olur. Genişlemeler bebek rahmine yer açarken organlara baskılar artar ve ağrılar olabilir.
 3. İlk olarak uyku isteğiniz artacak, sonralarında geceleri uyanıp uyumalar başlayacak. Bebek emzirmek için vücudun hazırlığıdır.
 4. Karında ve diğer bölgelerde yağ dokunuz artacaktır.
 5. Koku keskinliğiniz artacaktır. Kulaklarınız yarasa gibi olur. Bebeğin odasındaki sinek sesi bile duyarsınız. Bunun nedeni bebeği tehlikelerden korumak için vücudun aldığı önlemdir.
 6. Bebek karnınızda sola dönerek yatar. Sebebini çoğu anne bilmez ama şimdi öğrenmiş olun. Vücudunuzun sağ tarafındaki büyük toplar damarlara baskı yapmamak adına bebek sola döner. Bu Allah’ın bebeğe doğal olarak verdiği his mekanizmasıdır. Sizde sola dönün bebeğe destek verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu