Hamilelik - Gebelik

12 haftalık hamilelik, Hamilelikte 12. hafta (3 AY)

12. hafta gebelik, hamileliğin 12. haftası (3 aylık anne karnındaki bebek)

Hamilelikte 12. haftaya geldik. Şaka maka derken bebek boyu 5 santim hafta sonuna kadar 7 cm üzerine çıkacak. Kilo almaya bile başladı haftanın bitimine doğru 15 gram ağırlığına ulaşabilir. Bu hafta en merak edilen ise 12. hafta bebek cinsiyeti belli olur mu? Yeni yeni genital bölgeler oluşuyor az daha sabırlı olmanız gerekecek. 11-14 testleri unutmayın!

12 hafta kaç ay, 12 hafta kaç gün? Gün ve haftaları ay olarak hesaplayabilirsiniz.

Tablo 12: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 12. hafta (3 ay)

12. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 3 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
84. gün hamilelik 12 haftalık gebelik
85. gün hamilelik 12 hafta 1 günlük gebelik
86. gün hamilelik 12 hafta 2 günlük gebelik
87. gün hamilelik 12 hafta 3 günlük gebelik
88. gün hamilelik 12 hafta 4 günlük gebelik
89. gün hamilelik 12 hafta 5 günlük gebelik
90. gün hamilelik 12 hafta 6 günlük gebelik

12. haftalık bebek anne karnındaki gelişimi

Bu haftanın en göze çarpan bebeğin gelişimindeki özellik tırnakların oluşmaya başlamasıdır. Ha yeri gerilmişken hatırlatalım; genelde bebekler uzun tırnaklı gelir. Bulundukları alanda tırnak makası olmadığından kesemezler iş size düşecek.

 1. Bebek bu hafta bütün organları ile gelişmektedir. Ancak cinsiyet olarak biraz daha sabır gerekecektir. Ultrasonda bebek pipisi görmeye çalışmayın oluşmadı daha yeni yeni o aşamalara gelmeye başladı.
 2. Göz kapaklarının oluşumu oldu ve kapanma haftasında. Son haftaya kadar bitişik olacak duracaklar.
 3. Yüzü tıpkı anne babasına dönüştü. İnsan yüzü gibi durduğundan kime benziyor diye meraklanacaksınız ama çok erken davranmayın zamanla herşey beklendiği gibi olacak.
 4. Parmaklarını emmesi bu haftadan sonra başlayacaktır. Bu memeniz için hazırlık aşamaları.
 5. Bebeğin bu hafta saçı uzamaya başlıyor jöle hazırlasanız iyi olacak.
 6. Bebek tıpkı kuş yavrusu gibi ağzını açıp kapar, hıçkırık bile olabilir.
 7. Bebek artık çok hareketlidir. Aklınıza gelecek hemen her hareketleri yapar. Takla atar, yuvarlanır, baş aşağı debelenir. Bu çocuk sporcu olcak bile diyebilirsiniz. Tabi bebeğin çok oynaması cinsiyet belli etmez. Kanı kaynıyor : )
 8. İkiz bebek bekliyorsanız, bebeklerin bu hafta birbirinin varlığını farkettikleri haftadır. Kim acaba bu der ve dokunmaya bile çalışabilir.

12 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

12 haftalık hamilelik, Hamilelikte 12. hafta (3 AY) Hamilelik - Gebelik
12 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri

12. hafta ultrasona baktığınızda bebeğin hafta sonuna kadar 8 cm sboyuna ulaşacağı ve ortalama kilosunun 15 gr seviyelerini bulacağı söyleyebiliriz. Bu rakamlar haftanın başında bu kadar olmayabilir ve daha az görülebilir. 8 hafta 6 günlük olduğunda bu sayıları görürsünüz.

Kalp atımlarını ultrasonda görebilirsiniz, parmak emmesi genelde sonraki haftalarda olur ama bu hafta sonlarına doğru denk gelebilirsiniz. Kalbi 120 ile 160 seviyelerinde atabilir tık tık tık duyabilirsiniz. Bebek hareketleri sıklaşır ve ultrasonda denk gelebilirsiniz.

12. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Bu hafta iştah düzenizi normale dönebilir. Açılan iştah bebek acıktı anlamına gelmez. Sağlıklı beslenin ve ortalama azardan 6 öğün yapın. İki kişilik yemeyeceksiniz yani.

 • İştahın toparlanması ile beraber bebeği besleyecek sofralar kurun ve sofranızda tavuk, et, balık, salata meyve, süt ve süt ürünleri muhakkak olsun. Süt ve meyveler ara öğünlere kaydırılabilir.
 • Su içimi 2.5 litre seviyelerine, meyve suları takviyeli olsun.
 • Demir ve kalsiyum içeren besinleri ihmal etmeyin.
 • 1 yumurta sabahları gider. Tam pişirin bakteri kapabilir. Öyle kayısı yumurta olmasın sarı ve akı karışsın. Haşlamalar tam pişmeli, rafadan olmaz. Haşlanmış yumurta 3 saatten fazla bekletilmemeli sıcakken tüketin.
 • Dışarıda olan bağırsakları karın içerisine çekildi.
 • Bulantılarınız geçtiyse C, D vitaminleri, kalsiyum, lifli yiyecekler menülerde olsun. Bağışıklık sistemlerini güçlendirerek sağlıklı kan hücreleri ihtiyacınız var.

12. hafta gebelikte annenin değişimleri ve 12 haftalık bebek belirtileri

Bu hafta hassaslaşamaya başlayabilirsiniz. Kanlar ile başınızın derde gireceği bir dönem. Diş fırçalamalarda kanamalar olur. Çünkü habire kan üretiyorsunuz. Normal bir dönemdesiniz.

 • Bu hafta iki seçenek var. Sivilceli ve çirkin surat olan anne, güzelleşen anne. İnanışlar çocuğun annesinden emanet güzellik aldıklarını falan söyler. Kimileri anne güzelleşti çocuğun cinsiyeti belli der. Zaten ortada %50 tutturma şansı var. Ya kız olacak ya erkek biri tahminde 3 tane tutturursa o anlıyor oluyor ama güzellik çirkinlik kavramı ile bebek cinsiyeti belirlemeye çalışmayın. Bu hafta cildin bozulmasında yani dengesinde değişimler hormonlardan kaynaklıdır. Cildiniz hassas durum bu.
 • Bulantılar ortadan kalkıyor ama yerine baş ağrıları geliyor. Migren olan hamilelerde bu ağrıların ilerleyen haftalarda hafifledikleri ve geçtikleri bile görülebilir.
 • Baş ağrınızın sebebi, işi gereği, telefon başında çok surf yapmak, tablette veya akıllı cihazlarda oyunlar oynamak, sinüzit gibi sebeplerden dolayı artabilir. Sürekliliği olan baş ağrılarında doktora gitmelisiniz.

Anneler eğer şanslıysa bu hafta bebeğin hareketlerine şahit olabilir, hatta tutup onu yiyesi bile gelebilir. Peki ya babalar;

Valla babalar o ne acaba neyin nesi diye bakar. Anneye ayıp olmasın diye gülücükler falan olur. Çünkü babalık duygusu daha yerleşmez. Ultrason bitsede işimize gücümüze baksak diye bekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu