Hamilelik - Gebelik

11 haftalık hamilelik, Hamilelikte 11. hafta (2.5 AY)

11. hafta gebelik, hamileliğin 11. haftası (2.5 aylık anne karnındaki bebek)

Hamilelikte 11. haftaya gelindiğinde bebeğiniz neredeyse serçe parmağınız kadar. Kalbi tam iki kat daha hızlı atıyor. Bu haftya özel, ultrason görüntüler, ikili test, anne sağlığı ve 11. haftanın belirtiler, beslenme ve egzersiz konularında bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Merakla beklediğiniz küçücük elleri bebekte kendine geldi aynı sizin elleriniz gibiler.

11 hafta kaç ay, 11 hafta kaç gün? Gün ve haftaları ay olarak hesaplayabilirsiniz.

Tablo 11: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 11. hafta (2.5 ay)

11. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK – 2.5 AY
Gebelik Günleri Hamilelik Haftaları Günü
77. gün hamilelik 11 haftalık gebelik
78. gün hamilelik 11 hafta 1 günlük gebelik
79. gün hamilelik 11 hafta 2 günlük gebelik
80. gün hamilelik 11 hafta 3 günlük gebelik
81. gün hamilelik 11 hafta 4 günlük gebelik
82. gün hamilelik 11 hafta 5 günlük gebelik
83. gün hamilelik 11 hafta 6 günlük gebelik

11. haftalık bebeğin anne karnındaki gelişimi

11. hafta bebeğin organ gelişimideki en hızlı geliştiği haftadır. Yani bebeklerin organları bu hafta büyük kısmı ile tamamlanmış oluyor. 11-14 hafta testini aklınızda tutun ve test için doktorunuzla görüşün. Bu testler yapılarak bebeğin ense pilisi kalındığına bakılacaktır. Kanda ölçüm yapıla maddeler ile down sendromu araştırması yapılır. “ikili test” yaptırın.

 1. Dış kulak ve bebeğin kulak zarı oluşuyor. İşitmesi 24. haftaya kadar sürer.
 2. Eller ve ayakardaki parmak araları perdeler gidiyor parmaklar kendi başına kalıyor.
 3. Şu soru sık sorulur? 11 hafta bebek hareketleri hissedilir mi? Gebeler 11. hafta bebeğin hareketlerini hissettiğini söylüyor ancak bu hareketlerin hissedilmesi için bebek daha küçücüktür hissedilmesi çok güçtür. Ayaklardakş oluşum ve tekmeleme gelişmesinin başladığı haftalar sizi hissedemiyorum bebekte sorun mu var tedirginliğine düşürmesin daha erken.
 4. İnce bir cilt tabakası ve el-ayak tırnakları gelişiyor.

Bu hafta yine meral edilen sorular arasında;

11 hafta gebelikte bebek boyu kaçtır?, Hamileliğin 11. haftasında bebeğin kilosu kaçtır?

Bu hafta bebeğin boyu hafta sonuna kadar 7 santim civarı kilosu ile 8 grama ulaşabilir. Burada unutmayın; hafta başı 4-5cm boy, 5-6 g kilodur.

11 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüleri ve resimleri

11 haftalık hamilelik, Hamilelikte 11. hafta (2.5 AY)
11 haftalık anne karnındaki bebeğin ultrason resimleri ve görselleri

Ultrasonda bebek kalp atışlarındaki hızı duyabilirsiniz. Ultrasondan da görebileceğiniz gibi nabız sayısı dakikada 119 ile 159 arasında atım yani pompalama yapar. Hamilenin kalp atımının neredeyse 2 kat daha fazlasıdır.

Ultrasonda bebeğin kafası dikkatini çekebilir, boyutu ile kafasını kıyasladığınızda gövdesinin yarısı kadar olduğunu görürsünüz ve bu normaldir.

Ultrasondan bebek hareketlerini izleyebilirsiniz ama hissedebilmeniz için henüz erken. Bazı hamileler hissedildiğini söyleyebilir ama çok zordur. 5 santimlik bebek için hareketi dışarıya vermek zor bir durum.

Annelerin bu haftadan sonra bebekler arası savaşı yine devam edecektir. Kendi bebekleri ile başka bebek kıyaslamaları ileri gitti geri kaldı gibi içten içe kendilerini adaptasyona sokar. 11. hafta 1 günlük bebek ile 11 hafta 4 günlük bebek arasında 1 santim ve 1 gram farklar çıkar. Kıyaslamaları yapmak yerine ultrasondan çıkan ölçümlerin doktor tarafından normallik seviyesi en doğrusunu söyler. Tabi siz yine sonucu alıp internetten araştırmaya koyulacaksınız.

11. hafta gebelik beslenmesi ve sağlığı

Gebeliğinizde aşeriyor olabilirsiniz. Aşerdiğiniz için bebek cinsiyeti konusunda tereddütler yaşayacaksınız ve ekşi aşerme cinsiyet, acı aşerme cinsiyet, tatlı aşerme cinsiyet gibi arayışlarınız çoğalacak. Aşermelerin sebebi bilinmemektedir. Bazıları anne ihtiyaç sinyali gibi düşünür bazı uzmanlar alakası yok der ama sonuç belirsizdir.

 • Bu haftalarda C vitamini ağırlığına gidebilir günlük 90 mg (miligram) almanız gerektiğini unutmamalısınız. Kemik ve diş yapısının sağlıklı olması için gereklidir.
 • Kalsiyum içeren besinlerden yemeyi ihmal etmeyin.
 • Meyvelere ve meyve sularına ağırlık verin.
 • Demir içeren bitkiler veya içecekler tüketin. 30-60 mg arası demir ihtiyacınız var ve sağlıklı kan hücresi üretimi yapmalısınız. Demire takviye tavuk, kırmızı et, yumurta sarısı, ıspanak ve lahana tüketin. Demir ilacı alıyorsanız sütle yutmayın. Fayda vermez. Eğer doktorunuz size demir ilacı reçete etmişse çay tüketmeyin, demir emilimiz azalır. Demiri kullanmaya başladığınızda dışkınızın siyahlaşması normaldir.
 • Kalp atım sayısı hızlandı kan ihtiyaçları artıyor. D vitaminini doğal besinlerden alabilir veya anemi (kansızlık) durumunuz varsa doktorunuz size ilaç önerebilir.
 • Siz ne yiyorsanız neyi seviyorsanız bebek aynı duyguları yaşar. Doğrudan alakalı olup sizi mutlu edenler bebeği de eder, doğumdan sonra bebek onları isteyecektir. Habire kuzu eti yiyenlerin vay haline. Doğumdan sonra hergün kuzu eti parası ödeyebilirsiniz.
 • Kahve yok, kafein yok, sigara, alkol zaten yok değil mi?
 • Tül / perde takarken veya mutfak tezgahına uzanırken sandalye ve tabure kullanıyorsanız üzerinden atlamayın.
 • Zıplama gerektiren spor ve egzersizlerden kaçının, merdivenleri ikişerli inip çıkmayın.
 • Sporla uğraşıyorsanız basketbol-hentbol-uzun atlama-yüksek atlama gibi tehlikeli dallar artık bitti.

11. hafta gebelikte annenin değişimleri ve 11 hafta gebeliğin getirdiği belirtiler

Müjdeli haber verip sizi mutlu etmek ağrılarınızın geçeceğiniz söylemek isterdik ancak bunu diyemiyoruz. İşin kötü tarafı yeni ağrılarda ekleniyor. Bel ağrısı!

 1. Bu haftalarda bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Büyüyen rahim yer değiştiriyor ve oluşturduğu ağırlık merkezi değişimi sizde ağrıya sebep oluyor. Eğilirken diz üzerine çökerek işlem yapın.
 2. Karın çıkmaya başlıyor, içe çekmeyin : ) siz hamilesiniz gizlemeye gerek yok.
 3. Halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk aynen devam,
 4. Mide bulanması, kusma devam edebilir. İlk 3 ay sıkça görülür.
 5. Bilek, ayak ağrıları, şişmeleri görülebilir.
 6. Duygusal boşluklar, ruh hali değişimleri olabilir.
 7. Karında ağrılar olabilir. Rahmin organlar üzerindeki baskılardan oluşabilir.
 8. Demir ilacı alanlarda hamilelikte siyah dışkı, mide sorunları yaşanabilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu