Bebek ve Çocuk

11 aylık bebek neler yapar, 11 aylık bebek beslenmesi

11 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek neler yapar, 11 aylık bebek oyunları ve oyuncakları

Bebekler 11 aylık olduklarında ciddi ciddi tam oynanacak kıvama gelmiş olurlar. Bazen şaşılacak bir kelime söyleyebilir ve bu kelime anlamsız değildir. Sizin söylediklerinizi anlar artık görmesi netleşmiştir. Aşağıda 11 aylık bebek için gelişim, oyunlar, oyuncaklar, beceriler ve yetenekleri hakkında bilgiler alabilir, beslenmesi için aklınıza takılan soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

11 aylık bebekler neler yapar?, 11 aylık bebeğin yapabildikleri nelerdir?

Not: Bebeğiniz henüz 11 aylık olmuşsa aşağıdaki bazı maddeleri yerine getiremeyebilir. 11 ay bitimine kadar gelişimlerine devam edecektir. Buradaki yazılanlar 11. aybaşı ve sonu olarak ortalama seviyelere göre hazırlanmıştır.

 • Koltuk kenarlarından veya beşik kenarlarına tutunarak yürümeye başladı.
 • Kısa süre herhangi bir yere tutunmadan kısa süre ayakta durabilir. Bacakları güçlendi.
 • Hayır dediğinizde artık kelimenin manasını biliyor.
 • Tek kelimelik konuşabilir. Baba, dede, anne vaya basit kelimeler söyleyebilir. Kelimeleri bilinçli olarak söyleyemez ama aklında kalanları söyler.
 • Ağlamak yerine sizden göstererek oyuncak isteyebilir.
 • Bardaktaki suyu tek başına içebilir.
 • Tanıdığı kişilere ve sevdiği oyuncaklara karşı ilgisi artmıştır.
 • Bir topu size atarak sizinle oyun oynamak isteyebilir. Ona topu atın geri atacaktır.
 • Kavrama yeteneği gelişmiştir. Bir kaşığı eliyle kavrayarak ağzına götürebilir.
 • Yapması gereken veya yapmaması gerekenleri tepkilere göre anlar.
 • Taklit yeteneği gelişmiştir. Öğrendiklerini taklit edebilir.

Not: Prematüre bebekler biraz daha gecikmeli olarak bu becerilerini kazanabilir.

11 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı, bebeği geliştirmek için yapılması gerekenler

Bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmak için şunları yapabilirsiniz;

 1. Oyuncakları renkleri veya şekli güzel diye almayın. Takılıp çıkarılabilen bebeğin el becerisi gelişimine zekasını arttırmaya yardımcı oyuncaklardan alın. Oyuncak saklayarak oynanan oyunlar bebeğinin arama, bulma yeteneği gelişir. Öğrenme kabiliyetini arttırır.
 2. Hayvanların bol olduğu resim kitapları veya bol resim olan ilgi çekici kitaplardan alın. Resimleri göstrerek isimlerini öğretin.
 3. Bebeğinize kitap okuyun. Kısa hikaye kitapları okuyarak ona şakalar yapın. Bebeğin dilini çözerek kavramasına yardımcı olabilirsiniz.
 4. Bebeğinize gösterdiğiniz herşeyin ismini söyleyin.
 5. Konuşmasının hızlanması için bebek kelimeler gevelemeye başladığında onu dinle. Karşılıklı konuşursanız konuşması için zaman kazanmış olursunuz. Örneğin eliyle size oyunca gösterdiğinde “arabayı mı istiyorsun?” gibi cümleler kurun.
 6. Sıcak, soğuk ve dolu ile boş ayrımlarını öğretebilirsiniz. Peteklere dokunarak bak sıcak, soğuk veya buzlu suya elini sokup bak soğuk su, dolu bardak veya boş bardak gibi öğrenmesine destek olun. Görerek ve hissederek anlattığınızda daha fazla algı kapasitesi artacaktır.
 7. Bebeği sakinleştirmek veya susturmak için ona televizyon, tablet veya cep telefonundan çocukların ilgisini çeken çizgi filmler açmayın. Zekasını açmaz, geri kalmasını sağlarsınız. 24 aylık olmasını bekleyin.

11 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

Bebekler bu aylarda ve ay sonlarında çoğu şeyi artık yiyebilir seviyededir. Tuz ve baharat kullanmadan beslenmesine devam edebilirsiniz. 11. aya özel bir besin maddesi eklemeye gerek yoktur. Pütürlü yiyecekler verebilirsiniz. Mevsimsel meyveleri boğazında kalmayacak şekilde rendelerseniz çok keyif alacaktır. Mevsimsimi olmayan meyveler yerine meyve püresi tercih ederek beslenmesine katkı sağlarsınız.

Anne sütünden bebeğinizi kesmek için şimdilik erken. Zamanla bu döneme ulaşacaksınız ama 1 yaşın altında anne sütü kesmeyi düşünmeyin.

11 aylık bebek kaç öğün beslenmeli?

Normal öğünleri kullanın. Meyveli ve sebzeli yiyeceklerin yanında bebeğe küçük dilim etler sunabilirsiniz. Bu dönemlerde sabah, öğle ve akşam yemekleri aralarına ara öğün atarak 4 ile 6 öğün bebeğinizi yedirebilirsiniz.

11 aylık bebek kaç saat uyur, 11 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı?

11 aylık bebeğin uyku düzeni gündüzleri azalır geceleri çoğalır. 10 ile 12 saat arasında uyku uyuyabilir. Uyku sorunu yaşayan bebeklerde emzirmek veya sıcak bir duş uykuya dalması için en kestirme yoldur.

Not: 11 aylık bebekler sürekli düşüyor olabilir. Yürüme merakı, tutunarak yürüme azimleri olduğundan sıkça düşmeler yaşayabilir. Bu dönemde bebeğin bulunduğu alanlardaki kesici ve köşeli eşyaları ortalıktan kaldırın. Bebeğin beşiğinin korkulukları alçaksa bebek tutanarak ayağa kalkabilir ve yere düşebilir.

10-11 aylık bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu