Bebek ve Çocuk

10 aylık bebek gelişimi, 10 aylık bebekler neler yapar

10 aylık bebek neler yapabilir, zekası, becerileri, yetenekleri ve gelişimi için ne yapılmalı

Aşağıda 10 aylık bebek için gelişimine dair beceri ve yetenekleri sıralanmıştır. Prematüre, hastalık, beslenme gibi sebeplerden dolayı bebeklerinde gelişim azlığı görülebilir. Sırladığımız bazı maddelerde bebeğinizde görülmeyebilir. Eğer gelişimin çok altında olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

10 aylık bebek neler yapabilir? 10 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

Not: Bebeğinizin 10. ayın başı ile 10. ayı sonu arasında değişimler gözlenmelenebilir. Aşağıda ortalama beceriler alınmıştır. Buna göre bebeğiniz şunları yapabilir;

  1. Beşiğinin kenarlarına tutunarak veya bir başka eşyaya tutunarak ayağa kalkabilir.
  2. Oyuncaklarını sahiplenebilir, biri elinden aldığında ona kızabilir.
  3. Sık sık pozisyon değiştirebilir, yatabilir, yuvarlanabilir, destek alarak oturur pozisyona geçebilir, tutunarak dik durabilir.
  4. Kısa süreli ayaklarına güç verip ayakta durabilir.
  5. Eliyle istediği birşeyi göstererek işaret edebilir.
  6. Cisimleri tutup kaldırmayı öğrenmiştir. Baş parmağını kullanabilir.
  7. Alkışlama ve el salladığınızda size el sallama yeteneği gelişti.
  8. Tutuna tutuna yürüyebilir.

Not: Yukarıdaki anlatılanların çok gerisinde 10 aylık bebeğiniz varsa doktor kontrolüne gitmenizde fayda var.

10 aylık bebek gelişimi için neler yapılır, nasıl katkı sağlanır?

Konuşmak:

Bebeğinizle artık konuşmaya daha fazla ağırlık vermelisiniz. Eğer size bir oyuncağını, yastığını, elbisesini gibi bir eşya gösteriyorsa ona eşyanın adını söyleyerek uzatın veya gösterin. Eşyaları öğretirken örneğin; beşiğini tanıtırken beşik, bak beşik.. oyuncak için bak bebek, bak araba gibi dokundurarak öğretmeye çalışın. Bebek sizinle konuşamayacaktır ama söyledikleriniz hafızasına kazınacaktır. Yemek yiyelim mi, mama ister misin, su getireyim mi, su ister misin gibi net cümleler kurun. Ağzınızda kelimeleri gevelemeyin.

10 aylık bebeklerde en önemli gelişime katkı evresi onunla konuşmaktır.

Oyun ve beceri:

Oyuncaklarını seçerken birbirnden farklı oyuncak alın. Örneğin; kız bebek için oyuncak bebek alıyorsanız 3-4 tane farklı renk bebek yerine oyuncak gitar, dokunmatik tahtalar, müzik sesi veren oyuncak tercihi yapabilirsiniz. Oyuncaklarını kısa sürede kırabileceğinden keskin olmayan, metal yerine yumuşak kırılması zor olanlardan alın.

10 aylıklar için kağıt kalemle şekiller çizebilir, çizdiklerinizi ona gösterebilir ve anlatmaya çalışabilirsiniz. Anlamayacaktır ama eline kalem aldığında sizi taklit edecek bu sayede eli ile gözünü koordineli kullanmayı öğrenecektir. Kalemi tek başınayken eline tutuşturmayın.

10-11 aylık bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu