Diyet

1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?

1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde 1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. 1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

1 Yemek Kaşığı Ve 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Kaç Kalori Yapar?

Tereyağı Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyetisyenler Cevaplıyor

Her mutfağın vazgeçilmezi olan tereyağ, inek sütünden elde edilen lezzetli gıdalardan biridir. Hayvansal kaynaklı bir ürün olan tereyağ, son derece besleyicidir.

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz 1 tatlı kaşığı tereyağın 38 kalori, tereyağının yanına çok yakışan 1 tatlı balın ise 15 kalori olduğunu bildirmektedir.

Tereyağı Kaç Kaloridir? Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Ebru Saç bu hususta şunları söylemektedir;

“Süt yağının çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle yaşanan tereyağı, yüksek kalori değerine sahiptir. Tereyağının 100 gramında 717 kalori bulunur. Bir yemek kaşığı tereyağı ise 14 grama denktir ve hemen hemen 100 kalori içerir. Yani bu ürün tam anlamıyla bir kalori deposudur. Zayıflamaya çalışıyorsanız tereyağı tüketirken eşitliği sağlamalısınız. Yoksa uzun soluklu zamanda kötü neticelerla karşılaşırsınız. Misal verilecek olursa diyelim ki bir diyet programı uyguluyorsunuz, fakat günlük fazladan 1 yemek kaşığı tereyağı daha tüketiyorsunuz. Buna göre 1 yıl içinde 4,8 kg alabilirsiniz. Böyle bir şeyin olmasını istemiyorsanız, diyet listenizde tereyağına yer verirken porsiyonları sınırlandırmalısınız. Yahut tereyağı tüketirken diğer yağlardan uzak durmalı, bu biçimde ölçüyü korumalısınız.

A, D, E ve K vitaminlerinin olduğu tereyağı, kısaca yağda çözünen vitaminler yönünden zengindir. Tereyağının içinde A vitamini daha yoğundur. Tereyağında bulunan menaquinone yani K2 vitamininin kemik erimesinden ve kalp hastalıklarından koruduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra tereyağında B12 vitamini mevcuttur. Kobalamin diye adlandırılan bu vitamin yalnızca tereyağında değil, diğer hayvansal ürünlerde de mevcuttur.”

Beslenme Uzmanı ve Kardiyolog Canan Karatay’ın tereyağ ile alakalı açıklaması şöyledir;

“Aslını söylemek gerekirse tereyağı sağlıklıdır fakat doğal tereyağı olması gerekir. Mesela köy tereyağı güvenle tüketilebilir. Benim kaleme aldığım bir kitap var, okuyanlar bilir; tereyağının yapılışını orada anlattım. Kalp sağlığı için tereyağı tüketmek bir ihtiyaçtır. Daha doğrusu tereyağı genel sağlığımız için şarttır. Damar tıkanıklığına da engel olur. İster köy yumurtasını kırın ve içine tereyağı ilave edin, ister yemeklerinize ilave edin. Bazıları garip karşılayabilir belki fakat Orta Asya toplumunda bir gelenek mevcuttur, tereyağlı çay içerler. Nitekim Türkler de piyasada şeker yokken çaya tereyağı koyarak tüketirlerdi. Tereyağı, gönül rahatlığıyla yenebilir.”

Kalori zengini olan tereyağı, az miktarında bile yüksek kalori bulundurur. Misal verilecek olursa Diyetisyen Buket Adanç’ın açıkladığine göre tereyağının 100 gramında 785 kalori mevcuttur. Tereyağı özellikle kahvaltıların vazgeçilmezidir ve bal ile birlikte müthiş bir lezzet kombinasyonu oluşturmaktadır. Lakin her sabah ekmeğimize tereyağı ve bal sürüp yemeye devam edersek hızla kilo artışı ekranlara gelecektır. A, B12, D, E, K2 vitaminlerine sahip olan tereyağ, potasyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri de içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin ve omega-6 yağ asitlerinin de olduğu tereyağ, vitamin ve mineral gereksinimlerinizı karşılar. Lakin dikkatli tüketilmezse kolesterol yönünden tehlike arz eder. Tereyağının 100 gramında bulunan kolesterol düzeysi 215 mg’dır. Yani kolesterol gereksiniminin %72’sini giderebilecek kadar kolesterol içermektedir. Tereyağını soframızdan hiç eksik etmemek, gereğinden fazla kolesterol alarak sağlığımızı riske atmak demektir.

Ne Kadar Tereyağ Tüketmelidir? Diyetisyen Asena Ebru Saç Anlatıyor

Herkesin tereyağı ihtiyacı birbirinden farklıdır. Lakin Amerikan Diyet kılavuzlarına göre normal bir diyet listesindeki günlük doymuş yağ içeriği, günlük kalori oranının yüzde 10’undan fazla olmamalıdır. Mesela günde 2000 kalori alması gereken bir kişi takriben 22 gram  yağ tüketebilecektir, daha fazlası önerilmemektedir. 22 gram ise aşağı yukarı üç yemek kaşığı kadardır. Lakin diyet sırasında doymuş yağ almak için yalnızca tereyağı kullanılamayacağından, doymuş yağ barındıran tüm gıdalar için de bu ölçüye uyulmalıdır. Onun için günlük yağ alımını sınırlandırmaya özen göstermek gerekir. İdeal miktar ise günlük 1-2 yemek kaşığıdır. Doymamış yağ barındıran çiğ kuruyemiş, zeytinyağı, avokado ve benzeri yiyecekler dönüşümlü olarak tüketilirse yağ ihtiyacı dengeli bir biçimde karşılanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu