Bebek ve Çocuk

1 yaş, 2 yaş, 3 yaş bebeklerde nabız atım sayısı kaç olmalı, bebeklerde alp atım sayısı neden fazladır

Bebeklerde dakikada nabız sayısı kaç olmalı, bebeklerin kalbi dakikada kaç sefer atar?

Bebeklerde nabız sayısı demek, kalbin 1 dakikada kaç sefer attığını göstermesidir. Bebeklerin nabzı yetişkinlerden fazla atar. Bebeklerin ortalama kalp atışları, dinlenir halde, suskun duran bebeğin 1 dakikada 140 ile 160 sefer atar. Bebeklerde kalp atım sayısı neden fazladır diye sorguğunuzda, hızlı büyüme metabolizmanın yükselmesine etki edişindedir. Çocukların hızlanan metabolizmaladı vücut, bedendeki karbondioksit miktarını dışarıya pompalarken daha fazla oksijen gereksinimi duyar. Kalp bu nedenle daha hızlı çarpmaya başlar nabız sayısı çoğalır. Bebeklerin kabinin hızlı atmasının nedeni bu şekilde açıklanabilir.

Nabzın çok yüksek olması, nabzın çok düşük olması

Eğer nabız sayısı çok yüksek olursa “taşikardi“, atım sayısı çok düşük olmasına ise “bradikardi” denir. Eğer bu durumlardan biri yaşanırsa bir sorun var demektir. Kalbin görevleri arasında kan pompalamak, oksijen ve diğer besinleri pompalamak vardır. Eğer kalp sağlıklıysa normal rakamlarda ve düzenli şekilde atmalıdır.

Nabız ölçerken nelere dikket edilmelidir?

Bebek hareketliyse nabız ölçülmez daha fazla çıkar. Nabzı ölçmek için dinlenen bebek yani istirahat halindeki bebekte ölçülmelidir. Dinlediğinizde saat gibi güçlü ve ritmik şekilde atar halde olmalıdır.

1 yaş bebek, 2 yaş bebek, 3 yaş bebeklerde nabız sayıları

Yenidoğan bebek nabız sayısı ve yaşındaki bebek ve çocukların kalp atım sayıları şu şekildedir;

  • Yeni doğan bebek kalp atım sayısı : 125 sefer (1 dakikada 70 ile 190 arası değişir)
  • Bebek kalp atım sayısı : 120 sefer (1 dakikada 80 ile 160 arası değişir)
  • 1 yaş, 2 yaş, 3 yaş bebek kalp atım sayısı : 110 sefer (1 dakikada 80 ile 130 arası değişir)

Not: Bebeğin nabzını ölçtüğünüzde eğer yukarıdaki değerlerin çok üzerinde çıkıyorsa yani yüksek nabız sayısı varsa doktorunuza götürün. Koşan, hoplayıp zıplayan bebeği alıp nabzını ölçmeye çalışmayın fazla çıkar.

Bebek için önemli diğer konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu