Hamilelik - Gebelik

1 haftalık, 2 haftalık gebelik, 3 haftalık, 4 haftalık, 5 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?

Gebelik idrar testinde ne zaman çıkar, idrarda gebelik ne zaman belli olur?

Bir anne adayın hamile kaldığına dair işaretler adetin gecikmesiyle başlar. Doğal olarak adet gecikmeden hamilelik durumu henüz netlik kazanmaz. Bir adet döneminin geçmesi ise 4 haftalık süreç gerektirir. 1 aylık adet döngüsü düşünüldüğünde 1 haftalık gebelik, 2 haftalık gebelik, 3 haftalık gebelik veya 4 haftalık gebelik testi, idrar testi yaptırmak doğru sonuç vermez. İdrar testinizi yaptırarak gebeliğin belli olabilmesi için adet döngü sürenizin geçmesini beklemelisiniz.

1 haftalık, 2 haftalık, 3 haftalık, 4 haftalık, 5 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?

İlk haftalarda kendinizden şüphelenebilirsiniz. Gebeliğinizi test etmek için 5. hafta içerisinde idrar testi yaptırmak size doğru sonuç verecektir. Eğer bu haftalar içerisinde kesin olmayan ancak genel olarak hamilelik belirtileri sayılan Halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı salya artışı, ağızda metalik tat, sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı, hafif kanama veya lekelenme hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Doğru sonuca ulaşmak için 5 haftalık, 6 haftalık, 7 ve 8 haftalık testler size gebeliğiniz hakkında sonuç gösterecektir.

İlk haftalarda gebelik belirtsinin hissedilmemesi yine normal kabul edilir. Şimlik netlik kazanan bir durum yoktur.

Gebeliğin belirtileri kaçıncı hafta çıkar?

Kişiden kişiye değişebilir ama ilk belirtiler gebeliğin yani döllenmenin 3. haftasında başlayabilir. Yerleşim kanaması veya lekelenmeleri görülebilir.

1 haftalık, 2 haftalık, 3 haftalık, 4 haftalık, 5, 6, 7, 8 haftalık gebelik idrar testinde belli olur mu?

İdrar testi mi kan testi mi?

En doğru gebelik sonucunu kan testi verecektir. Gebeliğinizin sonucunun negatif veya pozitif oluşuna HCG hormonunun idrara yerleşimi ile karar verilir. Pozitif olanlarda HCG hormonu idrarda demektir. Bebeğin yerleşime başladığı dönemlerde anne adayı ağrılanmalar ve sancılar gibi çeşitli şikayetleri ile hissedebilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

2 Yorum

  1. Merhaba bir sorum olacak benim 20 nisanda birlikteliğim oldu ve mayısın ilk haftası adet oldum ve yine mayısın son haftası tekrar kanamam oldu 14 haziranda evde test yaptım yaklaşık 2 saat sonra 2.cizgi beyazlasti ama dikkatli bakılırsa anlalaşılıyor bugun tekrar baktım o teste yine beyaz ama biraz belli sizce gebelik olsaydı iliskiden yaklasik 1buçuk ay sonra yapılan teste cizgi kırmızı olmazmiydi

    1. Merhaba, Çağla üzerinde uzun bir valt geçmiş olmasında rağmen genede cevap vereyim ki diğer ziyaretçilerimiz en azından bilgi sahibi olsun.
      Gebelik testleri hamilelik için kesin sınucu vermeyebilirler bunun çeşitli sebebpleri olabilir, örneği böbrek rahatsızlıkları, kullanılmış ilaçlar, alkol, veya genetik sebeplerle idrarda gebelik testi yanlış çıkabilir. en gatantili gebelik testi kan tahlilidir. Beta HCG sonucuna göre kişinin gebe olup olmadığı anlaşılır. Sağlıcakla kal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu