Hamilelik - Gebelik

1 Haftada Anne Ve Bebek

  1. Haftada Anne Ve Bebek

Hamilelik döneminin 5 haftasında erken hamilelik belirtileri kendini göstermeye devam ederken, bebek muhteşem bir hızla gelişimini sürdürmekte ve büyümektedir. Anne adayları, her geçen gün daha fazla hamilelik belirtisi ile karşı karşıya kalabilir ve henüz çörek otu büyüklüğünde olan bebeğin, anne vücudunda ki etki ve değişimleri gözlemleyebilir.

1 Haftada Anne Ve Bebek

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

5 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 3 mm ile 4 mm civarına gelmiştir. Ancak şuan için bebeğin ağırlığı hakkında bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Ultrasonda artık görülebilen 5 haftalık bebeğin kalp atışı da duyulabilir. Bu haftada bebeğin beyin ve sinir sistemi ile beraber, kalp ve damar sisteminde hızlı gelişmeler meydana gelmektedir. Ultrason ile bakıldığında, bebeğin baş kısmının daha belirgin olduğu dikkat çekerken, kol ve bacakları şuan için görülemeyebilir.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftada, anne adaylarının bazılarında erken dönemde bulantı ve kusma görülebilir. Genellikle bu şikayetler 8 haftalarda daha şiddetli bir şekilde yaşanır.

5 haftalık gebelikte annedeki değişiklerin başında, göğüslerde hassasiyetin hissedilmesi ve gerginliğin oluşması gelir. Bununla beraber anne adayı 5. haftada kendini çok halsiz ve yorgun hissederek, sürekli uyuma ihtiyacı hissedebilir.

Henüz anne adayı muayene olmadıysa, bir an önce muayene olmalı ve doktorun önerdiği vitamin ve mineralleri kullanmalıdır.

Anne adayları, hamileliğin 5. haftasında herhangi bir kilo almaz. Kilo almak için daha çok erkendir ve genelde 4. ay ile beraber kilo alımları başlar. Kilo almanın yanı sıra, anne adayının mide bulantısı ve kusma sorunları yaşamasından dolayı besinlerden tiksinti duyar ve kilo vermeye bile başlar. Bu durum genellikle hamileliğin 3 ile 4. aylarında düzelmeye başlar ve anne adayı kendini rahatlamış hisseder.

Hamileliğin bu haftalarında herhangi bir kanamanın görülmemesi halinde kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur. Genelde doktorunuz yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler önerebilir. Doktorun verdiği ilaçların dışında herhangi bir ilaç kullanılmamalı ve içilen bitki çayları dahi doktora bildirilmelidir. Hamileliğin bu ilk haftalarında, yanlış içilen bir bitki çayı, bebeğin düşmesine sebebiyet verebilir.

Eğer anne adayında kırmızı veya kahverengi leke şeklinde kanama meydana gelirse, düşük belirtisi olabileceğinden zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalan anne adayları, kendini zorlamamalı ve bol bol istirahat etmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu