Bebek ve Çocuk

0-4 Ay Bebek Uyku Sorunlarına Çözüm İpuçları

0-4 Ay Bebek Uyku Sorunlarına Çözüm İpuçları

Ücretsiz “0-4 Ay Dönemindeki Bebeklerin Uyku Sorunları” serisine hoş geldiniz.

Bebeğinizin en zorlu uyku sorunları için ihtiyacınız olan çözüm ipuçları, e-postalarla, bir hafta boyunca size ulaşacak.

Ben Pediatrik Uyku ve Ebeveyn Koçu Ahu Tükel.

Seattle Pacific Universitesi | Parent Coaching Institute (Ebeveynlik Enstitüsü),
Family Sleep Institute (Aile Uyku Enstitüsü) ve
Coach U | Koçluk sertifikasyonlarımı,
Pediatrik uyku, ebeveynlik yetkinlikleri, çocuk gelişimi ve kişisel gelişim alanlarında aldığım diğer eğitimler, araştırmalar ve bire bir çalışmalarımla güçlendirerek, yıllardır ebeveynlere zorlandıkları noktalarda destek veriyorum.

Bu destek 2 şekilde mevcut:

Websitemizdekideki bilgilendirici yazılar ve şu an kayıt olduğunuz seriye benzer farklı konulardaki ücretsiz kaynaklarla
Daha kapsamlı ücretli online eğitim programlarıyla
İster bu seriye benzer ücretsiz kaynaklarla, ister ücretli online eğitim programlarıyla, siz de kişisel ihtiyaçlarınız ve tercihlerinize göre paylaşımlarımızdan iki farklı şekilde de faydalanabilirsiniz.

Bazı aileler için bu e-posta serisi gibi hediye kaynaklarla ilerlemek yeterli olurken, daha detaylı eğitimlere ihtiyaç duyan diğer aileler de Çiçek Ailem Akademisi’nin Online Eğitim Programlarına üye olarak çözüme ulaşıyorlar.

Örneğin, uyku konusunda şu an bebeği 0-4 AY döneminde olan aileler için Mışıl Mışıl Uyku 0-4 AY Eğitim Programı mevcut.

Arzu ederdeniz sizi de 2000’den fazla sağlıklı uykulara kavuşan üyelerimiz arasında görmek isteriz.

Uyku Serimize dönersek…

0-4 AY BEBEK UYKU SERİSİ

Şu an bu mesajı okuyorsanız, binlerce aile gibi sizin de 0-4 ay dönemindeki bebeğinizle bir veya birkaç konuda uyku sorunu yaşadığınızı tahmin ediyorum.

Belki ilk bebeğiniz, tedirginsiniz, yorgunsunuz ve uyku konusunda ilk olarak nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Veya belki tecrübeli bir annesiniz, daha büyük yaşta çocuğunuz var ama bebeğinizle yaşadığınız uyku sorunları nedeniyle uykusuz ve yorgunsunuz, diğer çocuğunuza, eşinize ve kendinize zaman ayıramıyorsunuz, belki de kendinizi yetersiz hissediyorsunuz.

Bilmenizi isterim ki, bebek uykusu kolay bir konu değil ve bu konuda sıkıntı yaşayan çok fazla aile var, dolayısıyla yalnız değilsiniz.

Ne sizde, ne de bebeğinizde bir sorun yok.

Sadece bazı temel uyku bilimi ve çocuk gelişimi bilgilerine ihtiyacınız var.

Bu serinin amacı da 0-4 ay dönemde sıklıkla yaşanan uyku sorunlarını neden yaşadığınıza dair ışık tutmak ve çözümleriyle ilgili ipuçları paylaşmak, ailece daha sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmanıza destek olmak.

Hergün bir e-posta şeklinde olmak üzere seri kapsamında paylaşacağımız en yaygın ve zorlayıcı 3 uyku sorunu:

Sorun 1 – Desteksiz kendi kendine uykuya geçememe

Sorun 2 – Gece sık uyanma, uykuya dönmekte zorlanma

Sorun 3 – Kısa, 30-40 dakikayı geçmeyen gündüz uykuları

Elbette e-posta ortamında çok fazla detaya ve hassas konulara girmek çok mümkün değil ama her bir sorunla ilgili paylaşacağım ipuçlarının çok faydası olacağına inanıyorum.

Serinin bu ilk mesajında öncelikle 0-4 ay döneminin özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum ki, bu dönem içinde hangi ayda ne bekleyebileceğinizi bilip bu durumları yaşarken daha sakin ve huzurlu olma şansınız olsun.

Başlamadan önemli bir not:

Özellikle 0-4 ay dönemiyle ilgili kaynakları okurken hep bebeğinizin beklenen tahmini doğum tarihine göre değerlendirme yapmanız gerekecek.

Örneğin, bebeğiniz şu an 12 haftalıksa ama beklenen doğum tarihinden 2 hafta erken doğduysa, bu seriyi okurken bebeğinizi 10 haftalık gibi kabul edebilirsiniz.

0 – 4 ay döneminde neler yaşanıyor?

0-4 ay dönemi çoğu aileye sanki 4 yıl gibi geliyor çünkü bebek çok hızlı büyüyüp geliştiği için kendi içinde çok değişken bir dönem.

0 – 6 HAFTA DÖNEMİ

Doğumdan sonraki ilk haftalara genelde balayı haftaları diyebiliriz.

Bu haftalar bebek ve ebeveynlerin birbirlerini tanımaya ve keşfetmeye başladığı özel bir dönemdir.

Aynı zamanda bu haftalardaki en önemli öncelik ister emzirerek, ister biberonla olsun, bebekle beslenme ilişkisini kurmak ve oturtmaktır.

Uyku konusunda da özel durumlar hariç bebekler 24 saatin büyük bölümünü uyuyarak geçirirler.

Uyudukları ortamla ilgili oldukça esnektirler, neredeyse her türlü ortamda kolayca uykuya dalıp, derin ve uzun uykular uyuyabilirler.

Ama elbette gece sıklıkla uyanıp beslenme ihtiyacı da duyarlar.

Fakat sonrasında genelde kolaylıkla uykuya dönüp uyumaya devam ederler.

Tabii bunun olabilmesi için bebeğin gece ve gündüz ayırımını yapabileceği bir düzen kurmak gerekir ki ilerleyen e-postalarda bundan da bahsedeceğiz.

Her ne kadar 2-3 hafta civarında hafif huysuzluklar görünmeye başlanabilse de, genelde ilk 6 hafta görece daha kolay balayı kıvamındadır.

Sonra 6-8 hafta arası biraz işler değişmeye başlayabilir ki birazdan aşağıda daha detaylı bahsedeceğiz.

6 – 8 HAFTA DÖNEMİ

Bu dönemin hem çok keyifli, hem de oldukça zorlu olabilen 2 temel özelliği vardır.

Keyifli özelliği;

6-8 hafta arası bir zamanda bebeğinizin artık sosyalleşmek amaçlı bilinçli yaptığı gülümsemeler başlar ki, bu anları görmek ebeveynler için herşeye değer.

Bu gülücükler uyku açısından aynı zamanda bebeğin beyninin daha olgunlaştığının ve uykularının daha organize olmaya başlayabileceğinin işaretleridir.

Zorlayıcı özelliği;

2-3 hafta civarı hafif hafif kendini göstermeye başlayabilen huysuzluklar 6. hafta civarı oldukça yoğunlaşıp, 8. haftanın sonuna kadar devam edebilir ama genelde özel bir sağlık sıkıntısı olmadığı sürece en geç 10-12 hafta civarı çoğu bebekte biter.

Huysuzluk ve yoğun ağlamalar genelde akşam üzeri 17.00-18.00 gibi başlayıp gece 22.00-23.00’e kadar devam edebilir, hem bebeği hem de ebeveynleri oldukça yıpratır.

Bazı uzmanlar sebebi net anlaşılamayan bu yoğun ağlamaları kolik ismiyle tanımlar ve kolik sanki bebekteki bir rahatsızlık gibi görülür.

Ancak bir diğer görüş 6. hafta civarı zirve yapan bu yoğun ağlama ve huysuzluk sürecinin bir rahatsızlık olmadığı, kolik diye bir kavramın varolmadığı, yaşanan sıkıntının bebeğin normal gelişim sürecinin doğal bir parçası olduğu yönünde, ki ben de bu görüşe yakınım.

Çünkü 6. haftada bebekler biyolojik olarak büyük değişimler gösterirler.

Artık sürekli uykulu mayışık durumları azalıp, dış dünyaya karşı çok daha ilgili ve gözlemleyici hale gelirler, bu da onları bizim farketmediğimiz ölçüde yorar ve uyarır.

Gündüz uykuya dalmakta zorlanabilirler.

Bebeğin bu dönemdeki gündüz uykularının bu durum dikkate alınarak düzenlenmesi önemli hale gelir.

Bu yorucu dönemde aynı zamanda biyolojik ritimleri 24 saatlik günlük akışa paralel hale gelmeye ve daha organize olmaya başlar.

Günün sonunda akşam üzeri iç sinyalleri onları uyanık tutmaya çalışır ancak o saatlerdeki uyku baskısı halen yüksektir.

Aslında uyumak isteyip de uyuyamamak onları oldukça yorgun ve huysuz hale getirebilir, uzun süreli ağlamalara yol açabilir.

Elbette her bebekte bu biyolojik gelişimin kendini gösterme şekli ve şiddeti farklıdır, kimi aile hiçbir şey hissetmezken, kimi aile sıkıntıyı oldukça yoğun yaşar.

6. hafta doğal gelişim huysuzluğunun yanısıra gaz, reflü, alerji vb fiziksel rahatsızlıklar da devreye girerse durum biraz daha zorlaşır.

Ama bu dönemde genelde ebeveynler bebeklerini sakinleştirmek ve uyutabilmek adına besleme, sallama, kucakta gezdirme, arabada gezdirme, pilates topunda zıplama ve daha nice çeşitli yollara başvurmak durumunda kalırlar.

Bu esnada da farkında olmadan bebeğin destekli uykuya dalma alışkanlığı derinleşmeye başlar.

Bu konuda hangi dönemde neler yapılabileceğini serinin ilerleyen e-postalarında konuşacağız.

8 – 12 HAFTA DÖNEMİ

Bu dönem artık bebeğinizin mizacının, huyunun, suyunun daha belirgin olmaya başladığı, algılarının daha da açıldığı ve daha bilinçli sosyalleştiği bir dönem.

Keyifli özelliği;

Ortalama 8. haftadan itibaren bu huysuzluk ve ağlama süreci biyolojik olarak toparlamaya başlar ve gece bebekler daha az beslenme ihtiyacıyla çok daha uzun uyuyabilirler, özellikle gecenin ilk bölümünde.

Zorlayıcı özelliği;

Birincisi, bebeğin çevreye olan ilgisinin artması ve hamilelik döneminden devraldığı melatonin hormonunun azalmasıyla gündüz uykuları kısalmaya ve en fazla 30-40 dakikalık bir uyku döngüsünden sonra uyanmaya başlayabilirler.

Bu da gün içinde yorgunluğa sebep olduğu için aileleri zorlayabilir.

İkincisi de özellikle 6-8 hafta döneminde derinleşen emerek, biberonla, sallanarak, kucakta gezerek ve farklı şekillerdeki destekli uykuya geçme şekilleri artık kalıcı hale gelmiştir ve bebek gece/gündüz bunlarsız uykuya geçemez hale gelir.

Bu noktada aileler bebeklerini desteksiz uyutabilmenin yollarını araştırmaya başlarlar ki serimizin yarın ki paylaşımında konumuz zaten bu olacak.

12 – 16 HAFTA DÖNEMİ

Bu dönem için duyacağınız en popüler terim “4. ay uyku gerilemesidir (uyku regresyonu da denir)”.

8 – 12 hafta döneminde bebeklerin gece uykularının hiç de fena olmadığı, gitgide daha uzun süreler uyuyabildiklerinden bahsetmiştik.

Fakat 12-18 haftalar arası bir dönemde bu durum pek çok bebek için değişmeye başlar.

Gece sık uyanmalar başlar, kısa gündüz uykuları ve uykuya direnmeler özellikle anneleri iyice yorar hale gelir.

Ve daha önce özellikle geceleri uzun, güzel uyuyan bebeklerine birden bire ne olduğunu anlayamazlar ve endişelenirler.

12-18 haftalar arası bir dönemde yaşanan bu yaşanan durum aslında bir “uyku gerilemesi” değildir, tam tersi “uyku olgunlaşmasıdır”.

Bebeğinizin algıları iyice açılır, uyku döngüleri yenidoğan formundan çıkıp yetişkin formuna benzemeye başlar, uykular hafifler ve bir uyku döngü süreci kısalıp gece boyunca çok daha sık “kısmı uyanmalar” yaşamaya başlarlar.

Bu kısmi uyanmalarda eskiden belki çok daha az destekle çok daha kolay uykuya dönerken şimdi çok daha fazla destektalep eder hale gelirler.

Bu döneme kadar kendi kendine uykuya dalabilme alışkanlığı geliştirmiş olan bebekler bu dönemi daha kolay geçirirler çünkü uyku döngüleri arasındaki kısmi uyanmalarında uykuları çok açılmadan tekrar hızlıca dönebilirler.

Ancak emerek, sallanarak, emzikle, kucakta, pışpış ve diğer yöntemlerle uyumaya alışık bebeklerde gece sık uyanmalar ve gündüz kısa uykular bebekleri ve ebeveynleri zorlamaya devam edebilir.

Ta ki bebek kendi kendine bağımsız uyku alışkanlığı kazanmaya başlayana kadar.

Bu nedenle bu seride bahsedeceğimiz 3 uyku sorunun ilki “desteksiz kendi kendine uykuya geçememe” konusu olacak.

Yarın size ulaşacak e-postada bu konuya çok daha detaylı kapsayacağız.

Yarın serinin devamında görüşmek üzere.

Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu