Bebek ve Çocuk

0-2 yaş arası bebek beslenmesi nasıl olmalı?

0-12 Aylık ve 1 yaş üzeri bebek beslenmesi

Bebek beslenmesi için alması gereken besinler, gıdalar, yiyecekler; 6 aylık, 7 aylık, 8 aylık, 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık, 12 aylık, 13 aylık, 14 aylık, 15 aylık, 16 aylık, 17 aylık, 18 aylık, 19 aylık, 20 aylık bebekler için beslenme programıdır.

Bebek doğduktan sonra 2 yaşının sonuna gelene kadar büyümesi ve gelişimi açısından hızlı geçecek olan bu dönem ek önemli dönem olarak kabul dilir. Küçük ve süt çocuklarının beslenme alışkanlıkları bu dönemde kazandırılacağından bilinçli davranılmalıdır. Yeni doğmuş olan bebek için en iyi besin kaynağı annesinden alacağı süttür. Bebeğe gereken herşeyin sağlandığı tek kaynaktır. Hastalıklardan korumak adına dahil gereken tüm besin değerlerine anne sütü ile sahip olur.

Tamamlayıcı beslenme nedir?

Her doğum yapan annenin mutlaka bilmesi gereken; bebeğine 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmesi gerektiğidir. Eğer anne sütü yetersiz kalıyor ve bebek için gereksinimleri karşılamıyorsa başka yiyecek takviyleri yapılır ve anne sütü ile birlikte verilen bu besin takvisyesine “tamamlayıcı beslenme” denir. Yeni tatla ve değişik lezzetlerle bebeğin tanışma dönemidir. Tamamlayıcı beslenmelerde dikkate alınması gereken alerjen yapıya sahip olmayan besin takviyelerinin yapılmasıdır. Uygun olduğu ve gerekli olduğu dönemde yapılan bu uygulama sayesinde 1 yaş civarı sofralarda bulunan yiyecekleri yiyebilmesinin alıştırmalarıdır.

0-2 yaş arası bebek beslenmesi nasıl olmalı? Bebek ve Çocuk
Resim 1. Aylara göre gereken enerji miktarı ve anne sütünden karşılanan miktar

Tamamlayıcı beslenme nasıl yapılır?

Tamamlayıcı beslenme için bebeğin 6 aylık ve 7 aylık dönemlerinde besinleri kıvamında ezerek ve yumuşak olarak vermelisiniz. 7 aylık ve 8 aylık bebek için püre halinde çok pütür olmayacak şekilde besinlerle devam edilerek nasıl çiğnediği ve sıvı gıdaların becerisi izlenerek devam edilmelidir. Çiğnemeye alışana kadar püreli şekilde verilmelidir. Bebeğin 8 aylık ve 12 aylık arası döneminde püre kıvamı alan besinler çatalla ezilerek yeni şekle sokulur. Bu sayede bebek ağzındaki besinleri çevirmeyi/döndürmeyi öğrenir. 12 aylık olduğunda bebek artık sofrada siz gibi kıvama gelmelidir.

Bebeklere yedirilmemesi gereken besinler nelerdir?

 • Bebeğe verilmez. Çünkü çayda demir yetersizliği yaratacak etki bulunur.
 • Bal enfeksiyon kapma ve alerjik etkisi yüzünden 1 yaşına kadar verilmemesi gerekenler arasındadır.
 • Boş enerji veren şekerden uzak durulmalıdır. Şekerin diğer gıdalara tatlandırıcı olarak kullanılması iştahsızlık ve diş çürüğü sonucu doğurur.
 • Bebeklere tuz verilmez. Böbreklerine ayrı bir yük oluşturur.
 • Bebeğe bakla yedirilmez. Toksinler yüzünden zehirlenme yaparak kansızlık, idrarda kan, yüksek ateş gibi problemler yaratarak 24 saat içinde etkisini gösterir. Taze ve çiğ bakla yenilerek zehirlenme meydana gelir. Pişmiş bakla toksinlerden arındığından etkisi fazla kalmaz ancak süt döneminde çocuklara önerilmez.

Bebeğe anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Bebeğe verilen anne sütünün yeterli olup olmadığı bebeğin 20 günlük kilosu takip edilerek anlaşılır. Bir bebek 3 kilo ile 3.5 kilo arası doğmuş ve 20 günün sonunda yarım kilo almışsa süt yeterlidir demektir.

Bu süreçte bebeğin aylık olarak tartıldığında eğer tartılar + değer kazanıyor ve yukarı çıkıyorsa sorun yok demektir. Ancak bebeğin kilosunda ilerleme yok ve – yönde ilerleme varsa bebek beslenemiyor demektir.

Anne sütü ile beraber tamamlayıcı besinler birlikte verilmez bebek;

Bebek 6 aylığını doldurduğunda;

 • Anne sütü,
 • Yoğurt,
 • Yumurta sarısı (1/8 oranında),
 • Taze sıkılmış meyve suları (elma suyu, şeftali suyu),
 • Taze sıkılmış sebze suları (havuç suyu vb.),
 • Pekmez.

Bebek 7 aylık dönemi doldurduğunda;

7. ayını dolduran bebeğe 6. aya ek olarak;

 • Yumurta sarısı (tam)-(her seferinde arttırılır),
 • Et (tavuk eti, balık eti, dana eti),
 • Sebze püre veya sebze çorba,
 • Ekmek içi,
 • Pirinç,
 • Pirinç unu

Bebek 8 aylık dönemi doldurduğunda;

7. aylık besinlere ek olarak;

 • Tam yumurta Peynir (pastörize ve tuzsuz),
 • Kurubaklagil (kurufasulye, nohut, mercimek) çorbaları veya ezmeleri,
 • Taze sıkılmış meyve suları veya meyve püre,
 • Kıymalı sebze yemekleri veya çorbaları,
 • Tarhana, mercimek çorbası,
 • Unlu ve yoğurtlu çorbalar

Bebek 9 aylık dönemi doldurduğunda;

 • Ev yemekleri (tuzsuz, baharatsız)

Bebek 12 aylık dönemi doldurduğunda;

 • Bu dönemde bebek sofraya oturur ve kendi seçimlerini yapmalıdır.

Tamamlayıcı besinlere erken başlamanın zararları

 1. Anne sütünde bulunan çinko, demir gibi öğelerin emilimine azalma sağlar.
 2. Anne sütünün verilmesi gereken süreyi azaltarak sütün verimini düşürür.
 3. Anne sütündeki bebeği koruyan etmenler azalır.
 4. Başta ishal olmak üzere hastalıkların çoğalması başlar.

Tamamlayıcı besinlere geç başlamanın zararları

 1. Bebekteki gelişim duraklamaya geçer veya azalır.
 2. Çinko ve demir gib öğeler yetersizleşir.
 3. Bebek besinleri çiğneme becerisini geç alarak sorunlar yaşamaya neden olur.

Bebek ek gıdaalara nasıl alıştırılır?

Bebekler için tamamlayıcı beslenme zamanı 6 aylık olduğundadır. 6. ayla bereber anne emzirirken küçük tamamlayıcılara başlanarak zamanla artış yaılır. Denemesini istediğiniz besini 1 tatlı kaşığı kadar vermeli ve aç olduğu zamanlarda yedirilmelidir. Kusması veya beğenmemesi durumunda ısrar edilmemelidir. Sevdiği yiyeceklere ilave yaparak verebilirsiniz. Örneklemek gerekirse; çorbaya yumurta sarısı eklemek gibi, 12. ayından sonra pekmezle birlikte gece sütüne katılarak.

Bir tamamlayıcı besine başladığınızda aynı gün bir başka tamamlayıcı besin vermemelisiniz.

Bebek beslenmesine öğün araları ne kadar olmalı?

Bebeğe tamamlayıcı besin verilmeye başlandığı dönemlerdeki öğün sayısı besinlerdeki enerji miktarı ve aldığı miktara göre değişir. Anne sütü ile birlikte devam eden süreçte;

 • 6 aylık ve 8 aylık bebeklerde günde 2-3 sefer,
 • 9 aylık bebek ve 11 aylık bebeklerde günde 3-4 sefer,
 • 12 aylık ve 24 aylık süreçte günlük 3-4 sefer olmalıdır.

Bebek emzirilemiyor ve besinlerin enerji seviyesinde düşüklük varsa öğün sayısı arttırılır. Çok sık öğün arası yapılırsa bebek anne sütünü daha az alır.

Bebeklere ek gıda/tamamlayıcı besin ne kadar verilir?

Anne sütü ile birlikte verilecek olan ek gıdaların günlük kalori miktarları şu şekildedir;

 • 6 aylık, 7 aylık ve 8 aylık bebeklerde günlük 200 kalori,
 • 9 aylık, 10 aylık ve 11 aylık bebeklerde günlük 300 kalori,
 • 12 aylık, 13 aylık, 14 ayık, 15 aylık, 16 aylık, 17 aylık ve 18 aylık bebeklerde günlük 500 kalori olarak önerilir.

300 kaloriye bir örnek; 1 kase yoğurt + 1 yumurta + 1 kase sebze çorba + 1 dilim ekmek

Bebeklere keçi sütü verilir mi?

Keçi sütü ile anne sütünü karşılaştırdırıldığında anne sütüne göre 3 kat daha fazla olan sodyum ve protein, anne sütünden daha az miktarda ise folik asit bulunur. Anne sütü kendi bebeği ihtiyacına göre üretim yapıldığından keçi sütündeki ve inek sütü proteini bebeğin böbreklerine daha fazla yük yükler. Bu nedenle bebeklere keçi ve inek sütü verilmemelidir.

Bebeğe peynir verilir mi?

Bebeğe penir, pastorize süt ile yapılmış ve tuzsuz olanlar 8 aylık olduktan sonra az miktarlarda verilebilir.

Bebeğe meyveli yoğurt verilir mi?

Çocukların sağlığı açısından renklendirme, şeker, yağ, asit dengeleyici, koruyucu madde bulundurduğundan dolayı bebeklere zararlıdır.

Bebeklere hangi sebzeler verilir?

Bebeklere verilecek olan sebze seçimi önemlidir. Verilebilecek sebzeler ise;

Havuç, patates, ıspanak, kabak (sindirimi kolay ve alerjen etkisi az) sebzeler verilmelidir. Bu dönemlerin ardından diğer sebzeler kullanılmalıdır.

Bebeğe sütlü pekmez verilir mi?

Süt ile pekmez kullanımında şöyle bir durum oluşur; sütteki kalsiyum ve pekmezdeki demir birbirinin kullanımın azaltması için aynı veya fazla şekilde alınmalıdır. Yani 1 bardak süt ile  1 bardak pekmez şeklinde. Sütün içine koyulan az pekmezin bir etkisi olmamaktadır. Pekmezdeki kalsiyumun fazla olmasından dolayı bal veya şeker yerine pekmez tüketimi yapılabilir.

İnek sütü 1 yaşına kadar kullanılır mı?

Taze bir inek sütü gelişim çağındaki çocuklara iyi bir besin kaynağıdır. Burada dikkate alınması gereken nokta ise bebeğe inek sütünün 6 aydan önce verilmemesidir. Bunun sebebi ise bebekte mikro kanamaya neden olması, demir düşüklüğü, yüksek protein ve sodyum olmasından dolayı anne sütüne göre 2 ile 3 kat arasında yüklenir ve anne sütü yerine verilmez. İlk yıl inek sütü kullanılmamalıdır.

Anne sütü alamayan bebekler için 8 aylık ve 9 aylık dönemin ardından karışık beslenmelerine eklenebilir.

Bebeğe hazır mama verilir mi?

Hazır mamaların içeriğindeki bileşenleri anne sütüne benzetilerek hazırlanmaktadır. Vitamin-mineral ilavesi yapılarak süt tozundan elde edilir. Bebeğin anne sütü aldığı dönemlerde mama kullanımına gerek yoktur.

Bebeklere bebe bisküvisi verilir mi?

Bebekler için hazırlanan bisküvilerin içerisinde şeker, yağ, un barınır. Bu bileşenlerden dolayı ne kadar az kullanılırsa o kadar doğru olur.

Bebeğe un takviyesi ne zaman yapılır?

Bebeğin 6 aylık olmasının ardından az miktarlarda çorba içerisine kıvam açısından katılarak un verilebilir. Bebeğin potansiyeline göre miktarı ayarlanır.

Kaka yapmakta zorlanan bebek için ne yapılır?

Eğer bebekte dışkı yapmakta zorlanma mevcutsa besinlerin içerisine meyveler ve sebzelerden oluşan meyve püresi eklenir.

Kabız olan bebeğe ne verilir?

Kabız olan bebeklerde öğün arasında ılık hale getirilmiş su vermek yumuşama yaratır. Kabızlık için bebeğe fayda sağlayarak dışkının rahatlamasına yardımcıdır.

Bebeğe hazır meyve suyu verilir mi?

Hazır meyve suların içerisinde bulunan renklendiriciler, katkı maddeleri ve asit oranları yüzünden bebek bu sulardan zarar görebilir. Evde sıkılan meyve suları daha sağlıklı olacaktır.

Bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi?

Bebekler için bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtası arasında ekstra bir katma değer yoktur. Tek farkı fiyatının pahallı olmasıdır. Tavuk yumurtası vermek işiniz daha kolaylaştırır.

Bebeğe kemik suyu verilir mi?

Et suyu ve kemik suyunun bebeğe daha çok vitamin vereceği düşülür. Ancak et suyu bebeğe verildiğinde lezzet arttırır ama yağ suya geçer protein ette kalır. Bebeğe destek verilmesi için etin ezilerek verilmesi daha sağlıklıdır. Ezilen eti yiyemeyen çocuklar için kıyma şekli verilebilir.

Bebeğe tavuk karaciğeri verilir mi?

Tavuk karaciğerinde çok miktarda protein ve mikro besin öğeleri bulunur. Kolay pişmesi, düşük yağ, püre hali kolalığı ile çok nadir tavsiye edilenler arasındadır. B12 vitamini bakımından bolluğu yüzünden 1 yaş üzeri çocuklarda çorba ve yemeklere az miktarda kullanılabilir.

Mısır nişastasından mama yapılır mı?

Tahıllar arasında pirinç kalitesi en yüksek olandır. Mısır ise kalitesi en az olandir. Bu sebeple mısır yerine pirinç kullanımı önerilir. Pirinç kullanımı ayrıca sindirimi kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu