Hamilelik - Gebelik

Hamileler enginar yiyebilir mi, Enginar hamilelikte faydalı mı?

Hamilelikte enginar yenilir mi, Enginar gebelikte faydalı mı yoksa zararlı mı?

Hamilelik dönemlerinde akdeniz bilgisi olan enginar yemek faydalıdır. Sofranızdan eksik ediyorsanız zararı yerine faydalarını daha fazla göreceğiniz engirnar gebeler için faydalı bir yiyecektir. Tomurcuklarını kullanarak safra akışı, mide sorunları, bağırsaklarda gaz ve mide yanmasına benzer sorunları önleyebilirsiniz.

Enginarın hamilelikte faydaları

Hem gebelikte anne karnındaki bebek için hem de hamile kadın için çoğu alanda fayda gösterir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi

Hücre yapısının sağlıklı şekilde gelişebilmesi için kolin içeren gıdalar önemli yer tutar. Gebelikte günlük alınması gereken kolin ise 450 milgramdır. 1 tane enginar yerseniz 40 mg kadar kolin almış olursunuz. Bebek hafıza gelişimi için de faydalı olduğu gibi beyin kaynaklı ruhsal sorunlarından nöral tüp koruma sağlar. Anneler için amino asit homosistein düzeyinde düşüş yaşatarak meme kanseri riskne karşı etki eder. Aşırı bulunan homosistein ise, kalp, kanser gibi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Erken doğumu önleme

Hamilelerin gebelik süreSince folat alımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu minareller hücre üretme, bebeğin büyümesi ve bebek gelişiminde oldukça etkilidir. 1 tane enginar yediğiniz zaman 107 miligram folat almış olursunuz ve günlük 400 olan bu seviyenin önemli miktarı alınmış olur. Folat ise eksik olduğunda doğumda ağırlık azalması ve erken doğum gibi sebepler ortaya çıkarabilir.

Kabızlıktan koruyan birki

Kabızlıktan korunmak için özellikle gebelik ıkınmalarından dolayı şikayetçi olan hamilelerin lifli besinleri tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Günlük hamile kadının alması gereken 25 milgram lif miktarının neredeyse yarısını 1 adet enginar karşılar. Lifin kabızlık etkisini gidereceği gibi aynı zamanda bağırsakların çalışmasına etki eder. Lif baımından enginar yüksek oranda destek sağlar ve kabızlık soruna karşı faydalıdır.

Hamilelikte krampları geçiren bitki

Magnezyum seviyesi düşük alındığında gebelik dönemlerinde kramplara sıkça rastlanır. Özellikle bacak bölgesinde kramplar ve ödem ile huzursuz bacak sendromları kendini gösterir. Bebeklerin dokusunun gelişiminde hamilenin yeteri miktarda magnezyum alma ihtiyacı olan 250 ile 300 mg arası değerin 50 mg kısmını 1 tane enginar karşılar.

Enginarın anne karnındaki bebek için faydaları

Enginar, bebeklerde cilt gelişimi, sindirim sistemini ve sinir sisteminin gelişiminde çok fadalıdır. Ortaboy enginar bebeklerde bağışıklık sisteminin artıran C vitamini için içeriğinde 8mg seviyesinde barındırır. Prematüre doğum risklerini önlemek adına gerekli olan demir vitaminini barındırır.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu