Tedaviler (Tıp)

Adet olmak için, adet getirici ilaçlar ve fiyatları (hap, iğne)

Adet olmak için ve adet getirici ilaçlar

Adet söktürmede kullanılan ilaçlar haplar ve iğneler ile adet düzeninden rahatsız olan kadınların en çok kullandığı ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri hormon içermesidir ve mutlaka doktor onayı ile kullanılmalıdır.

Kişinin kendi iradesi ile alacağı adet söktürücü ilaçlar, aşırı kan gelme ile adetlerin düzensizliğine neden olabilirken başka sağlık sorunları da ortaya çıkarabilir.

Adet söktürücü iğne

Piyasada satılan adet söktürücü ilaç fiyatları ile çok tercih edilenler (doktor tavsiyesi ile) Progestan adet söktürücü iğne ile Farlutal adet söktürücü iğnedir.

Adet söktürücü ilaçlar

Adet söktürücü Tarlusal

Tarlusal 5 mg tablet, kadınlarda bulunan progesterona hormonuna benzeyen bir etki yaratmaktadır ve tedavi amacı; adet görememe, adette düzensizlik ve regl dönemleri haricinde rahim kanamalarında kullanıldığı gibi aynı zamanda endometrioz sibi sağlık sorunlarını gidermek amacı ile kullanılmaktadır.

Tarlusal tabletin görevi, kadın cinsiyet hormonu olan progesterona benzer etkiler göstermek ve adet düzensizliği, adet görememe, adet dönemi dışında olan rahim kanamaları ve endometrioz (rahmin iç çeperini örten zarın normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu) gibi sağlık problemlerini tedavi etmektir.

 • Tarlusal 5 mg fiyat: 4,64 TL

Adet söktürücü Luteynyl

Luteynyl 5 mg tablet, sağlık anlamında kullanım amacı; düzensiz adet, progesteron eksikliğinden doğan semptromlar, fonksiyone uterin kanamaları ve fibromaların menorajileri, endometriozis, dismenore, östrojenler olmak üzere hormon replasman tedavisi için kullanılmaktadır.

 • Luteynyl 5 mg fiyat: 7,82 TL

Adet için Duphaston

Duphaston 10 mg tablet, ağrılı regl dönemlerinde olmak üzere vücutta yeterli progesteron üretilememesinde, düzensiz adetlerde, düşük riskini azaltmada kullanılmaktadır.

 • Duphaston 10 mg fiyat: 10,77 TL

Ağrılı adet dönemlerinde, vücudun yeterli progesteronu üretmemesi durumunda, adet dönemi düzensizliklerinde, düşük riskini azaltmak gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Fiyatı 10, 77 TL’dir.

Adet için Cyclo-Progynova Draje

Cyclo-Progynova Drajenin kullanım amacı; östrojen eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarında ve adet düzensizliği için kullanılmaktadır. Doktor tarafından adet başlaması ve düzene girmesi için genç kızlara reçete edilebilmektedir.

 • Cyclo-Progynova Draje fiyat: 5,35 TL

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak doktorlar tarafından önerilen adet düzenleyici ve adet kanı söktürücü ilaçlar ise şu şekildedir;

 • Cyclogest (Ovül),
 • DI-PRO (Oleosum Ampul),
 • Progynex (Yumuşak Kapsül)
 • Synergon (Ampul),
 • Progestan Kapsül,
 • Apranax Fort 550 mg Tablet,
 • Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
 • Advil Liquigel 200 mg 20 Kapsül tablet

Adet söktürücü ve düzenleyici ilaçlar neden kullanılır?

Adet dönemi kanı söktürücü bu ilaçların görevi, kadındaki adet düzenini taklit etmektir. Dönemin ilk yarısında östrojen hormonu salgılanır, ikinci yarısında ise progesteron salgılanır. İkinci yarıda salgının artması ile progesteron çekilmesi sonucunda regl kanaması oluşur. Adet söktüren bu ileçlar kadında bu olayı taklit ederek önce prpgesteron verilir, ilaç kesildiğinde ise progesteron azalması ile kanama meydana gelir.

Adet söktürücü hap kaç günde söktürür?

Kanama genel olarak adet söktürmekte kullanılan ilacın kesilmesinden sonra 3 ile 5 gün içinde gerçekleşir. Nadir durumlarda bu süre 7-10 gün arasında da değişim gösterebilir.

Adet söktürücü aspirin

Aspirin adet dönemlerinde tavsiye edilen ilaçlar arasında bulunmuyor. Aspirin genel yapısı nedeni ile ağrı kesici olarak kullanılan ve hormonal bir preparat değildir. Reg (adet) ise tamamen hormonların etkisi sonucunda oluşur.  Östrojen ve progestron hormonları adet için önemlidir. Aspirin kullanımının kanın az gelmesi durumlarında ve miktar ile yoğunluk artışı için kullanılabilir.

Adet için aspirin karışımı

Çok önerilmeyen aspirin ise günümüzde kadınlar arasında şu şekilde kullanılıyor. 2 tane aspirin toz haline getirilerek yarım su bardağına atılır, yarım tatlı kaşığı şeker ve yarım kaşık bal ilavesi ile kullanılıyor. Regl tarihine yakın zamanda içilmektedir.

Not: Yukarıda verilen bilgiler tedavi amaçlı kullanılamaz. Bilgilendirme amaçlıdır ve doktor kontrolü ve reçetesi olmadan kullanılmamalıdır.

Faydalı bağlantılar

Bir Yorum

 1. Merhaba 20 aylık bebeğim var regli olmuyorum 7 ay önce doktora gittim doğum kontrol hapı verildi 1 kez regli oldum sökturucu olarak ne yapabilirim vücudum şişti bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu